10 MADDE İLE YENİ ZELANDA ÜLKESİ!

10 MADDE İLE YENİ ZELANDA ÜLKESİ!

10 MADDE İLE YENİ ZELANDA ÜLKESİ!

Yüzde otuzu ormanlarla kaplı olan Yeni Zelanda veya resmi adıyla Yeni Zelanda Milletler Topluluğu, Güney Büyük Okyanus’ta yer alan bir ada ülkesidir.

Yeni Zelanda, birçok küçük ada ile birlikte iki büyük ana adadan meydana gelir. Bu adalar Kuzey Ada ve Güney Ada olarak geçer. Kraliçe 2. Elizabeth, aynı zamanda Kanada ve birçok ülke ile birlikte bu ülkenin de kraliçesidir.

Dünyanın en uzun yer ismi Yeni Zelanda’da ki; Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwenuakitanatahu (şu hiç okunmadan geçilen) tepesidir. Maoriler (Yeni Zelenda Yerlileri) bu yere Tamatea’nın “Aşkına flüt çaldığı yer” anlamına gelen bu ismi vermişler.

Altta gördüğünüz meşhur Ayrık Elma Kayası’da, Yeni Zelanda’da bulunur;

Yeni Zelanda, yüz ölçümüne göre Japonya ile neredeyse eşit olmasına rağmen nüfusu sadece 5 milyondur.
Yeni Zelanda’da arabaların direksiyonu sağdadır.
Yılandan korkanlar varsa eğer gitmek için bir sebebi de Yeni Zelenda’da hiç yılan bulunmaz.

Kiwi adında kanatsız bir kuş, Yeni Zelanda’nın milli sembolüdür. Yeni Zelanda’nın iki ana dili vardır; Ağırlıklı olarak İngilizce ve yerli halkın konuştuğu Maori dili. Ülkenin en kalabalık şehri Auckland, dünyanın en yaşanılır ve güzel 3. şehri seçilmiştir.

Su ile aranız iyi ise Yeni Zelanda sizin için muhteşem bir yer olacaktır. Ada, 6 bin kilometreden daha uzun bir kıyı şeridine sahip olmakla birlikte ülkenin neresinde olursanız olun, denizden ortalama en fazla 125 km uzaklıkta olursunuz.

Önemli bir bilgi olarak; Dünyada kadınlara seçme hakkı ve toplumsal cinsiyet ilişkilerinde eşitlik hakkı ilk olarak 19 Eylül 1893 yılında Yeni Zelanda tarafından verilmiştir.

Tabii ki Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinden bahsetmemek olmazdı. Bu filmlerdeki şirin köyler, dağ manzaraları ve çoğu sahne bu ülkede çekilmiştir. Sırf filmleri izleyerek bile bu ülkenin ne kadar çekici olduğunu anlayabilirsiniz.

Ve son olarak; Dünyanın en yüksek tepesi olan Everest dağına tırmanmayı başaran ilk insan Edmund Hillary, Yeni Zelanda’lıdır.

Kaynak:senbildiye.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0