ERKEN UYANMANIZA DEĞECEK 7 TURİSTİK NOKTA

Seyahat İpuçları

Evet biliyoruz, erken uyanmak tatilde yapmak isteyeceğiniz en son şey. Haklı olabilirsiniz ancak yeni yerlere seyahat eden bir gezgin güneşin ışıklarından azami derecede faydalanmak için erken kalkmayı göze alabilmeli! Çünkü hayatta görülecek ve yapılacak o kadar çok şey var ki…

Herkesin uykuda olduğu sabahın o ilk saatlerinde dünyada neler yaşandığını, görmeye değer nice güzellikler olduğunu biliyor muydunuz? İşte erken kalkarak hayatı yakalayabileceğiniz o seyahat noktaları!

GANJ NEHRİ

Varansi, Hindistan
Uyanma zamanı: 05.00
Güneşin ilk ışıkları ile Ganj Nehri kıyısına gelen hacılar dini bir ritüel olarak arınmak için dualar eşliğinde banyo yaparlar. Ayrıca yakınlarını yitiren insanlar günün bu saatlerinde sevdiklerinin küllerini Ganj Nehri’ne savururlar. Bu ritüelleri en iyi şekilde nehrin üzerinde yapacağınız tekne turunda izleyebilirsiniz. Ancak bu ilginç görüntüleri kaçırmamak için saatinizi 05.00’e kurmanız gerektiğini unutmayın!

ganj-nehri

SADAKA GEÇİDİ

Luang Pabang, Laos
Uyanma zamanı: 05:00
Budist rahipler günlük yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak için her sabah kasabadan geçit töreni yapmaktadırlar. Rahipler tarafından gerçekleştirilen bu sadaka geçidi Laos’un en ikonik görüntülerinden biridir. Kasabanın yerlileri turuncu kıyafetli bu rahiplerin ellerindeki kaselere başta pirinç olmak üzere çeşitli yiyecekler doldururlar. Siz de kendilerini ruhsallığa adamış bu rahiplere sadakanızı vermek ve bu ilginç seremoniye şahitlik etmek için erken kalkmayı göze almaktan kaçınmayın.

sadaka-gecidi

CHATUCHAK HAFTA SONU PAZARI

Bangkok, Tayland
Uyanma Zamanı: 08:00
Oldukça renkli bir şehir olan Bangkok’ta hafta sonları kurulan sabah pazarını mutlaka görmelisiniz. Buda heykelleri, Tai buzlu çayı, kıyafetler, hediyelik eşyalar ve daha kadar binlerce çeşit ürünü bulabileceğiniz bu pazara geç kalmamak için uykunuzdan biraz fedakarlık yapmalısınız.

chatuchak-pazari

BALON TURU

Kapadokya, Türkiye
Uyanma Zamanı : 04:00
Ülkemizin harikalarından biri olan Kapadokya’da güneşin doğuşu esnasında balon üzerinde olmanızı tavsiye ediyoruz. Güneşi gökkuşağı rengindeki balonların üzerindeyken karşılamanın eşsiz lezzetini hayatınız boyunca unutamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

balon-turu

TSUKİJİ BALIK PAZARI

Tokyo, Japonya
Uyanma Zamanı: 03:30
Tsukiji Balık Pazarı dünyanın en büyük balık pazarlarından birisi. Sabahın ilk saatlerinde bu pazara gelerek tonlarca balığın açık arttırmayla satılmasına şahitlik edebilirsiniz. Böylece Japonların beslenme kültürleriyle ilgili bir miktar bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Tsukiji-balik-pazari

HALEAKALA KRATERİ

Hawaii, ABD
Uyanma Zamanı: 04:00
Haleakala, sönmüş bir yanardağ. Burası krater duvarları nedeniyle dünyada güneşin doğuşunun izlenebileceği en mükemmel konumların başında geliyor. Güneş ışıkları kraterlere vurduğu zaman sabahın bu saatlerinde ortaya çıkan emsalsiz görüntü yaşama şevkini arttırıcı cinsten. Sırf bu muhteşem manzaraya tanıklık etmek için 3000 metrelik bir dağ yolculuğu yapmaya kesinlikle değer.

haleakala-krateri

SAFARİ TURU

Masai Mara, Kenya
Uyanma Zamanı: 05:30
Masai Mara Doğal Parkı vahşi yaşamın en iyi gözlemlenebileceği yerlerden bir tanesi. Hayvanların günün ilk ışıklarıyla beraber hayatta kalabilmek için nasıl çetin bir yaşam mücadelesi içerisine girdiğine şahitlik edebilirsiniz. Elbette bu görüntülere dayanabilir ve sabah erken kalkmayı göze alabilirseniz!

safari-turu

Kaynak : blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle