Türkiye’de online gezebileceğiniz müzeler, camiler, hamamlar ve antik kentler

Covid-19 virüsünün ülkemizde görüldüğü 11 Mart tarihinden itibaren tüm gezi planlarımızı maalesef teker teker iptal ettik. Tüm dünyada insanlar evlerinde karantinadayken en merak edilen veya özlenen müzeler de ücretsiz, online olarak kapılarını açtı. Türkiye’de gezebileceğiniz pek çok sanal müze var. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden ve sayfamızdaki linklerden anında sanal müze turu yapmaya başlayabilirsiniz. Peki siz en çok hangisini merak ediyorsunuz? Göbeklitepe Ören Yeri – Şanlıurfa Atiye dizisinden sonra merak konusu olan Göbeklitepe, ilkbahar aylarında gezilecek yerler listesinin başını çekiyordu. Karantina günlerinde ilk olarak Göbeklitepe’yi ve Göbeklitepe tarihini keşfetmelisiniz! Kültür Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu Göbeklitepe sanal müze turunda tarihi açıklamaları, keşfedilme hikayesini okuyabilirsiniz. Sanal Gezinti Yapmak için tıklayınız 3dmekanlar.com sitesi üzerinden ülkemizdeki ve farklı coğrafyalardaki pek çok sanal müzeye ulaşabilirsiniz. Dilediğiniz kategoride seçim yaparak gezmeye başlayın! Bizim favorilerimiz arasında antik kentler başı çekiyor. Efes Antik Kenti dillere destan büyüklüğü ve bir gün ayırsak yine de bitmez sözleriyle hatırladığımız şahane bir […]

Türkiye’de online gezebileceğiniz müzeler, camiler, hamamlar ve antik kentler

Covid-19 virüsünün ülkemizde görüldüğü 11 Mart tarihinden itibaren tüm gezi planlarımızı maalesef teker teker iptal ettik. Tüm dünyada insanlar evlerinde karantinadayken en merak edilen veya özlenen müzeler de ücretsiz, online olarak kapılarını açtı. Türkiye’de gezebileceğiniz pek çok sanal müze var. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden ve sayfamızdaki linklerden anında sanal müze turu yapmaya başlayabilirsiniz. Peki siz en çok hangisini merak ediyorsunuz?

  • Göbeklitepe Ören Yeri – Şanlıurfa

Atiye dizisinden sonra merak konusu olan Göbeklitepe, ilkbahar aylarında gezilecek yerler listesinin başını çekiyordu. Karantina günlerinde ilk olarak Göbeklitepe’yi ve Göbeklitepe tarihini keşfetmelisiniz! Kültür Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu Göbeklitepe sanal müze turunda tarihi açıklamaları, keşfedilme hikayesini okuyabilirsiniz.

Sanal Gezinti Yapmak için tıklayınız

3dmekanlar.com sitesi üzerinden ülkemizdeki ve farklı coğrafyalardaki pek çok sanal müzeye ulaşabilirsiniz. Dilediğiniz kategoride seçim yaparak gezmeye başlayın! Bizim favorilerimiz arasında antik kentler başı çekiyor. Efes Antik Kenti dillere destan büyüklüğü ve bir gün ayırsak yine de bitmez sözleriyle hatırladığımız şahane bir antik kent. Yattığımız yerden ilk olarak Efes’i keşfetmeye başlayalım mı?

Antik Kentleri Keşfetmek için tıklayınız

Etnografya müzesinin kalplerimizde başka bir yeri var, Atatürk’ün naaşına 1938-1953 yılları arasında Anıtkabir inşa edilene dek ev sahipliği yapmıştı. Sanal müze turu yaparken Etnografya Müzesi’ne giriş yaptığınızda gözlerinizi bahçede açıyorsunuz. Müze binasına giriş yaptığınızda ise Atatürk Anıtı sizleri karşılıyor. Atatürk’ün naaşı yerine mermer konan taşın üzerinde yazanları bir de kendi gözlerinizle okumalısınız!

Etnografya Müzesi’ni keşfetmek için tıklayınız

Eskişehir Anadolu coğrafyasının ortasında Venedik’i anımsatan muhteşem bir yer. En ünlü parkı olan Sazova’yı karantina günlerinde gezmek hepimize iyi gelecek. Yemyeşil bahçeleri, korsan gemisi ve masal şatosu ile evde kaldığımız günleri hepimize unutturacak.

Sazova turuna başlamak için tıklayınız

  • İstanbul Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi kendinizi zaman makinesinde hissedeceğiniz, 1700’lerden bu yana gelen koleksiyon oyuncakların sergilendiği bir masal dünyası diyebiliriz. Dünya tarihine de ışık tutan müzede trenler bölümünde Sanayi Devrimi’ni, uzay oyuncakları bölümünde Ay’a ulaşma çabalarını eğlenceli bir oyuncak diliyle öğrenebilirsiniz.

Oyuncak Müzesi’ni online gezmek için tıklayınız

Yapı Kredi Bankası tarafından kurulan müze, Türkiye tarihine de bir nevi ışık tutuyor. İlk özel bankanın kurulmasıyla 1944 yılından günümüze Yapı Kredi Bankası’nın özel koleksiyonunda olan gazete haberlerini, önemli olayları, Atatürk’ün eşyalarını ve Yapı Kredi tarihini sanal müze sayesinde görebilirsiniz.

Yapı Kredi Sanal Müzesini Gezmek için tıklayınız

Dünyanın ilk tam panoramik müzesi olmasıyla ün kazanan müze, 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kuruldu. Dünyada gökyüzünün dahi resmedildiği ilk müze, kendinizi savaş alanında gibi hissetmenizi sağlıyor. Savaş sesleri, mehter takımının seslendirdiği mehteran marşları adeta İstanbul’u yeniden fethediyormuşsunuz hissi uyandırıyor.  İstanbul’un tarihine ışık tutan müzeyi sanal tur ile gezmeniz mümkün.

Panoramo 1453 sanal müze için tıklayınız

Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” olarak addettiği Selimiye Camii, Edirne’yi izleyen görece Çarşı kısmına göre daha yüksek bir tepede bulunuyor. Arazinin seçiliş aşamasından caminin yapılışına kadar pek çok hikayeyle bilinen Selimiye’yi online müze gezme seçeneğiyle keşfedebilirsiniz. Ters lale figürünü görmeyi ve hikayesini okumayı ihmal etmeyin!

Selimiye Camii Sanal Turu için tıklayınız

Bonus: Rüstem Paşa Kervansarayı için tıklayınız

Topkapı Sarayı birçoğumuzun gezip gördüğü bir saray olsa da gezmeye doyamadığımız, hatırlamak istediğimiz ve her bir köşesinde farklı anlamlar barındıran yapılardan. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan saray 380 yıl boyunca hizmet vermiş. Gelin bakalım bu sarayda neler olmuş.

Topkapı Sarayı Sanal Turu için tıklayınız

İstanbul’un en eski yapılarından olan Ayasofya, 532-537 yılları arasında inşa edilmiş. Kilise olarak inşa edilen yapı İstanbul’un fethi ile camiye dönüştürülmüş. 1935 yılında ise müze olarak hizmet vermeye başlamış.

Bu görkemli yapıyı sanal turla gezmek için tıklayınız

Tahta çıkacağı düşünülen gözde şehzadelerin gönderildiği şehir Amasya’da bulunan Şehzadeler müzesi, şehzadelerin heykellerini ve dönemi anlatan videoları ile ziyaretçilerini bekliyor.

Şehzadeler müzesi sanal turu için tıklayınız

  • İstanbul Galata Mevlevîhanesi

İstanbul’un ilk mevlevihanesi olan Galata, bugün Divan Edebiyatı Müzesi olarak hizmet veriyor. Şeyh Galip gibi değerli bir şairin de ömrünü geçirdiği bu yapıyı mutlaka görmelisiniz. Corona virüs nedeniyle evlerimizde kaldığımız bu günlerde hem yeni bir yer gezip hem de Divan Edebiyatı eserlerini ve şahsiyetlerini yakından tanımak için Galata Mevlevihanesi’ni mutlaka ziyaret edin!

Galata Mavlevihanesi sanal tur için tıklayınız 

Bu müzede yok yok, belki de listenin en güzel müzelerinden biri Rahi Koç Müzesi! Özel koleksiyonların sergilendiği müzede özellikle klasik arabaların olduğu bölüm, kendinizi zaman yolculuğunda hissetmenizi sağlıyor. Rahmi Koç Müzesi’nde sanayiden ulaşıma, iletişimden endüstri alanına kadar her yıl büyüyen koleksiyonla tarihe tanıklık edebilirsiniz. Şimdilik evlerimizden gezebileceğimiz bu müzeyi yakından görmeyi de ihmal etmeyin!

Rahmi Koç Müzesi sana tur için tıklayınız 

  • İstanbul Arkeoloji Müzesi

Türkiye’nin müze olarak inşa edilen en eski binası bugün arkeoloji müzesi olarak bildiğimiz Çinili Köşk’tür. Bir milyonu aşkın eser listesiyle dünyanın en büyük arkeoloji müzelerinden bir tanesidir. Kurucusu Osman Hamdi Bey olan müzenin birbirinden değerli eserleri arasında görmeniz gerekenler,  İskender Başı, ağlayan kadınlar lahti, Tabnit mumyası diyebiliriz.

Çinili Köşk (Arkeoloji Müzesi) sanal tur için tıklayınız

Evet yanlış anlamadınız, her gece gördüğümüz Ay’a sanal tur ile gitmeniz mümkün. Apollo 17 için hazırlanan sanal tur sayfası sayesinde kendinizi Ay’da hissedeceksiniz. Burada gördüğünüz her şey gerçek! Ayrıca yapılan yeni keşifleri de keşifler bölümünden inceleyebilirsiniz.

Ay sanal turu için tıklayınız

Kaynak

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.