GELENEKSEL BİR İTALYAN SANATI: MAKARNA

Yeme ve İçme

Kökeni Araplara, Yunanlara, Romalılara ve hatta Çinlilere dayanan makarnanın orijin tartışması yıllardır süregelse de, günümüzde bu yemeğin bir İtalyan sanatı olduğu ve en iyi onlar tarafından yapıldığı su götürmez bir gerçek. Dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir insana makarna dediğinizde ilk çağrışımı mutlaka İtalya olacaktır. İtalya’nın bu konuda dünya çapında bir üne kavuşmasının nedeni yaptıkları çeşit çeşit ve parmakları yedirecek düzeyde lezzetli olan makarnaları. 

TORTELLİNİ CARBONARA

Tortellini makarna, krema, kültür veya porçini mantarı, jambon, soya sosu, parmesan veya taze kaşar peyniri, pesto sos, rende muskat ve Sıvı yağ ile yapılan Tortellini Carbonara, en bilinen ve en lezzetli İtalyan makarnalarından.

Tortellini_Carbonara

FETTUCİNİ ALFREDO

Yapımı en kolay ve servis süresi en kısa olan Fettucini Alfredo’da kullanılan malzemeler fettucini makarnası, tavuk göğsü, konserve mantar, süt kreması, tereyağı, rendelenmiş eski kaşar yada parmesan peyniri, sarımsak, fesleğen ve karabiber. Herhangi bir İtalyan tarafından kolayca yapılabilen bu makarnabu haliyle sadece bir makarna iken, ünlü bir İtalyan Restaurant’ında yenildiğinde Akdeniz mutfağının vitrin yemeklerindendir.

Fettucini_Alfredo.jpg

SPAGETTİ BOLOGNESE

Türkler tarafından kolay makarna olarak bilinen Spagetti Bolognese, yapımı kolay gibi görünse de lezzeti kullanılan malzemelerin birbiriyle olan uyumuna bağlı olduğu için oldukça tecrübe gerektiren bir makarnadır. Bu makarnada bulunan temel malzemeler ise, spagetti makarna, dana kıyma, soğan, domates salçası, karabiber, maydanoz, zeytinyağı ve fesleğen.

Spagetti_Bolognese

BEEF PENNE

Temel malzemeleri penne makarnası, biftek parçacıkları, mantar, et sosu ve domates olan Beef Penne,  en çok sevilen İtalyan makarnaları arasında. Kırmızı ete düşkün olanların daha çok tercih ettiği bu makarna türü, kırmızı şarapla birlikte inanılmaz bir bütünlük arz ediyor.

beef penne

PENNE ARABİATA

Kendine has acısıyla gün boyu damağınızda tadı kalabilen bu ünlü İtalyan lezzeti, önemli lezzet ustalarının birincil tavsiyelerindendir. Penne makarna, domates suyu, domates, çok az miktarda toz şeker, zeytinyağı, tabasco, kuru soğan, rendelenmiş kaşar peyniri, sarımsak, karabiber, kırmızıbiber ve kuru fesleğen gibi malzemelerden yapılan bu makarnanın yapımı biraz zor fakat tatması tarif edilemez düzeyde keyiflidir.

Penne_Arabiata

 Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle