KHAO LAK İLE ÖTEKİ TAYLAND’A MERHABA DEYİN!

Seyahat İpuçları

Krabi ve Surat Thani gibi komşu bölgeleriyle Phuket’in yalnızca 1 saat kuzeyinde bulunan Khao Lak, Phang Nga bölgesinin başkenti konumunda. 2004 yılında yaşadığı tsunami felaketinin yaralarını çabucak saran Khao Lak, o yıllara 3 otele sahipken şimdilerde sunduğu onlarca alternatif ile gerçek bir turizm bölgesi halini almış. Otel sayısındaki bu artışa rağmen Khao Lak’ın en önemli özelliği seçkin bir tatil kültürüne sahip Avrupalı gezginler tarafından talep gören bir bölge olması. Zira Khao Lak’a ulaştığınızda kendinizi bu bölgeyi ilk keşfeden Türk vatandaşı gibi hissedebilirsiniz.

Uluslar arası Phuket Havalimanı’ından 1 saatlik kara yolculuğu ile ulaştığımız Khao Lak, bizi oteller bölgesinden hemen önce bir alışveriş bölgesiyle karşılıyor. Buradan dönüşte size bölgeyi hatırlatacak yerel hediyelik eşyalar ve evinize tropik bir hava katacak aksesuarlar satın alabilirsiniz. Çok fazla döviz bürosu bulabileceğiniz bu bölgede hemen her yerde Amerikan doları kabul ediliyor. Genel olarak Tayland’ın çok çok ucuz bir destinasyon olmasından kaynaklı alışverişte hayal gücünüzü ve bavulunuzu geniş tutabilirsiniz.

Seyahatinizden çok fazla zaman çalmayacağını düşündüğümüz bu alışveriş bölgesinden sonra oteller bölgesine ulaşılıyor. Burada her bütçeye hitap eden çok sayıda otel bulmak mümkün.

Khao Lak’ta Gezilecek Yerler

Pudra kıvamındaki kumsallarıyla henüz suya girmeden sizi rahatlatan Khao Lak’ta bu hissi ve daha fazlasını yaşayabileceğiniz çok fazla özel bölge bulunuyor. Bu bölgelerin tamamını deneyim etmek için oldukça uzun bir tatil programına ihtiyacınız var. İnce eleyip sık dokuyarak gitmeye karar verdiğimiz birkaçı ise tamamını görmenize gerek duymayacağınız kadar tatmin edici.

Similan Adaları

Bunlardan ilki olan Similan adaları 11 adadan oluşuyor ve bu adalardan üçüne bölgeden yapılan günübirlik turlarla ulaşılabiliyor. 30 dakikalık araç ve 35 dakikalık deniz yolundan sonra ulaşılan Similan adalarında karşılaşacağınız görsel ziyafet suya girdiğinizde yaşayacaklarınızın habercisi niteliğinde. Yüzlerce çeşit rengârenk balıkların arasında yüzerken kendinizi dev bir akvaryumun içindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Öyle ki, bu adaların güzelliği National Geograpic Society tarafından dünyanın en iyi 10 dalış destinasyonundan biri seçilerek tescillenmiş durumda. Bu bölgede yapacağınız dalışlar için gerekli malzeme düzenlenen tur kapsamında size ücretsiz olarak veriliyor.

Similan adalar-

Tachai

Deneyim etme şansı bulduğumuz bir başka bölge ise 800 metre uzunluğunda ve pudra kıvamındaki mercan sahiliyle Tachai. Buraya 35 dakikalık kara yolculuğunun ardından 1 saat 10 dakikalık hız motoru yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Mercan sahilinde karşılaşacağınız onlarca doğal güzelliğin yanısıra yüzerken size insan dostu tavuk yengeci ve dağ yengeçleriyle birlikte siyah yüzgeçli mercan köpek balığının eşlik edeceğini söylememiz yeterlidir.

Tachai

Koh pa

Similan adaları ve Tachai’nin yanı sıra 30 dakikalık bir kara yolculuğu ve 40 dakikalık balıkçı kayığıyla yapılan deniz yolculuğunun ardından ulaşabileceğiniz Koh Pa adası. Kelimenin tam anlamıyla bakir bir bölge olan Koh Pa adasında çok yüksek ihtimalle sadece siz ve tekneyi kullanan kişi olacaktır. 100-120 metre uzunluğu ve 40-50 metre genişliğindeki bu küçük adada doğayla aranıza başka hiçbir şey giremiyor.

Koh pa

Fille Banyo Keyfi

Tüm doğal güzelliklerini keşfettiğiniz Khao Lak’ın aynı zamanda bir aktivite cenneti olduğunu kısa zamanda fark edebilirsiniz. Buradaki en ilginç aktivitelerden biri yapacağınız fil turu. Kendinizi bir evin çatısında gibi hissedeceğiniz fil sırtında bölgede küçük bir tur atabilir hatta bu fille suya girip güzel bir banyo keyfi bile yapabilirsiniz. Fil eğitmeninin size vereceği fırçayla yıkayabileceğiniz fil bu iyiliğinizi unutmayacak, hortumuyla sizi biraz ıslattıktan sonra suya atarak genel bir duş almanızı sağlayacaktır.

fille banyo keyfi

Takua Pa

Küçük bir amazon nehrini andıran Takua Pa bölgesinde ilkel bir sal ile yapacağınız 45 dakikalık gezinti, maymunları, dev kurbağa ve iguanaları ve hatta ağaç dallarında keyif çatan yılanları belki de ilk kez bu kadar çok yakından görmenizi sağlayacaktır. Benzer duyguları yaşayabileceğiniz bir başka aktivite ise Khao Sok Ulusal parkında yapacağınız 1 saatlik şişme bot turu. Yağmur ormanlarının içinde şişme bir botla yapacağınız bu tur boyunca duyacağınız tek ses bilumum hayvan sesleri ve doğanın kulağınıza fısıldayacağı mutluluk sırrı olacak.

Kaynak: blog.prontotour.com 

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle