ÖZGÜR RUHLU KORSANLARIN ADRESİ: KARAYİPLER

Deniz, kum, güneş üçlüsüne bir de macerayı ekleyin. Ve işte karşınızda Karayipler… Güney Florida’dan başlayıp Venezuela’ya kadar uzanan bölgenin, dünya üzerindeki en eşsiz tatil rotalarından biri olduğunu artık bilmeyen yok. Yılın her döneminde tatil yapmaya izin veren bu bölge; bembeyaz kumsalı, tertemiz denizi, palmiyelerle çevrili yolları ve sıcacık insanlarıyla nam salmış bir yer… Hani bir gidenin bir daha gitmek için can attığı tatil mekanları olur ya, işte bu bölge de unutulmayacak bir tatil rotası için benzersiz bir fırsat sunuyor. Dünya’nın en büyük gemileri ile Miami’den başlayan ve yaklaşık olarak 7000’e yakın ada ve adacığın bulunduğu özgür ruhlu korsanların adresi Karayipler’e doğru rüya gibi bir yolculuğa çıkmak harika olmaz mı?  OCEAN DRİVE’DA YÜRÜMEK KIRMIZI HALIDA YÜRÜMEKTEN DAHA ZOR Miami Beach’te bulunan ve aynı zamanda Scarface’in birkaç sahnesinin de geçtiği, dünyanın en popüler caddelerinden biri Ocean Drive. Kartpostallarda sıklıkla gördüğümüz o neonlu, ışıl ışıl otellerin bu cadde boyunca sıralandığına şahit olabilirsiniz. Ultra […]

ÖZGÜR RUHLU KORSANLARIN ADRESİ: KARAYİPLER

Deniz, kum, güneş üçlüsüne bir de macerayı ekleyin. Ve işte karşınızda Karayipler… Güney Florida’dan başlayıp Venezuela’ya kadar uzanan bölgenin, dünya üzerindeki en eşsiz tatil rotalarından biri olduğunu artık bilmeyen yok. Yılın her döneminde tatil yapmaya izin veren bu bölge; bembeyaz kumsalı, tertemiz denizi, palmiyelerle çevrili yolları ve sıcacık insanlarıyla nam salmış bir yer… Hani bir gidenin bir daha gitmek için can attığı tatil mekanları olur ya, işte bu bölge de unutulmayacak bir tatil rotası için benzersiz bir fırsat sunuyor. Dünya’nın en büyük gemileri ile Miami’den başlayan ve yaklaşık olarak 7000’e yakın ada ve adacığın bulunduğu özgür ruhlu korsanların adresi Karayipler’e doğru rüya gibi bir yolculuğa çıkmak harika olmaz mı? 

OCEAN DRİVE’DA YÜRÜMEK KIRMIZI HALIDA YÜRÜMEKTEN DAHA ZOR

Miami Beach’te bulunan ve aynı zamanda Scarface’in birkaç sahnesinin de geçtiği, dünyanın en popüler caddelerinden biri Ocean Drive. Kartpostallarda sıklıkla gördüğümüz o neonlu, ışıl ışıl otellerin bu cadde boyunca sıralandığına şahit olabilirsiniz. Ultra zenginlerin son model arabalarında çaldıkları yüksek sesli müzikler eşliğinde bir aşağı bir yukarı turladıkları, her tür insanı kalabalığın arasında görebileceğiniz koca bir bölge. Adım başı yüksek enerjili barlara rast geleceğiniz bu yerde, nargilecilerin sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Çok değil biraz ilerisinde tertemiz kumsalı ve uçsuz bucaksız bembeyaz kumları ile Miami Plajı karşılar sizi. Sahil boyunca dizilmiş çeşit çeşit şık tasarımdaki butik otelleri ve restoranları ile 24 saat canlı bir yer. Karşınızda uzanan Atlantik Okyanusu’nun ılık ve berrak sularında yüzebilir, sörf yapabilir ve jet-ski ile gezebilirsiniz.

KARAYİPLER TURUNUN TROPİKAL DURAĞI: PORTO RİKO!

Bölgenin en küçük adası olan Porto Riko, yarı Amerikan yarı Meksikalı havası, tropikal görünümü ve büyüleyici müzikleri ile tatilcilerine beklentilerinin üzerinde bir ortam sunan şap şahane bir yer. Renk renk ahşap balkonların atından, baobap ağaçlarının gölgesinde yürüyebileceğiniz daracık yolları var Porto Riko’nun. Adanın vazgeçilmez danslarından biri olan salsayı, her sokak başında görmek mümkün. Burada herkes müzikle yatıp dansla kalkıyor adeta. Caddeleri günün her saati rengarenk ve capcanlı. Şayet, Karayipler gemi turuna doğru zamanlarda katılabilirseniz burada yapılan festivallerin tatilinizin en unutulmaz anılarını size sunacağını şimdiden söyleyelim. Hatta bu festivallerden biri de başkent San Juan’de yapılıyor. Festival dönemlerinde tüm sokaklar trafiğe kapatılıyor. Şehirde adım attığınız her yer o kadar canlı oluyor ki 7’den 70’e her yaştan insanı sokak ortasında dans ederken görebilirsiniz. Bir taraftan çılgınca dansların edildiği diğer taraftan canlı müzikler eşliğinde hep bir ağızdan yüksek sesle şarkıların söylendiği bir atmosferi hayal edin… Restoranlar de kepenk indiriyor sanmayın. Bu eşsiz şenliğe onlar da katılıyor. Masalarını sokak kenarlarına atan esnaf, festivale izleyici olarak kalmak isteyen müşterilerine bu güzel danslara şahit olmaları için elinden geleni yapıyor. 

COĞRAFYANIN CENNETİ: VİRJİN ADALARI

Sımsıcak iklimi ve masmavi, berrak denizi ve kızgın kumları ile Virjin Adaları, 6 büyük ada başta olmak üzere, irili ufaklı 50 adacıktan oluşuyor. Kendinizi adeta cennetteymiş gibi hissedeceğiniz bu geniş devlet Karayipler’de yer alıyor. “Olmazsa olmaz yerleri nereler?’’ diye sorarsanız, küçük bir tekne turuna hazır olun, deriz. İşte dünyanın saklı kalmış cennet köşelerini keşfedeceğiniz ufak bir rota: Road Town’da bulunan; Yunuslarla birlikte yüzebileceğiniz Dolphin Discovery Tortola ve Karayipler’deki en büyük, dünyanın ise dördüncü büyük mercan kayalığı olan 18 mil uzunluğundaki Horseshoe Reef’e sahip Anegada Island.

VİRGİN ADALARI’NDA TÜPLÜ DALIŞ YAPMADAN DÖNMEYİN

Eğer tüplü dalgıç ile suya dalmaktan çekinmiyorsanız, bölgedeki muhteşem resif labirentlerinden ve tünellerden eşsiz bir zevk alabilirsiniz. Virgin Gorda’da bulunan The Baths Plajı bunun için mükemmel bir nokta. Karayipler’in her plajı efsaneler listesinde üst sıralarda olmaya aday ama The Baths tam anlamıyla bir efsane, benzersiz plajlar cenneti. Virgin Adaları’nda, bölgenin keyfini hakkını vererek çıkarmak isteyenler için The Baths kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor. Ayrıca okyanusun ortasında deniz canlılarıyla yüzme deneyimi için Grace Bay harika bir nokta. Virgin Adaları’nın bir diğer ilginç yeri Rhone Ulusal Deniz Parkı ve RMS Rhone Batık Dalışları… Rhone Ulusal Deniz Parkı, BVI (British Virgin Island)’deki tek ulusal deniz parkı. Aynı zamanda gemi enkazından dolayı dünyanın tek milli parkıdır. Zamanında İngiltere Kraliyet posta gemisi olan Rhone, 1867 yılında çıkan bir fırtına nedeniyle batıp 124 kişinin ölümüne sebep olmuştur. Bu tarihi detay da onu oldukça popüler yapmış olacak ki şimdilerde Karayipler’deki en popüler dalış mekânlarından biri. Deniz parkında ayrıca, deniz yüzeyinin 26 metre altında bulunan iki mercan mağarası da vardır.

YEŞİLİ MAVİYE TERCİH EDENLER İÇİN: DOMİNİKA

Eğer Karayipler tatilinden beklentiniz sadece denizin keyfini çıkarmak değilse, size doğayla baş başa zaman geçirebileceğiniz en uygun yer olan Dominika’yı önerebiliriz. Karayip Adaları’nın ortasında kalan bu minik ülke aynı zamanda volkanik bir ada. Dominika’da yer alan Kaynar Göl ise dünyanın en büyük ikinci kaynar gölü olduğu için bir hayli popüler. Etrafı yağmur ormanlarıyla çevrili bu gölün, ağaçlar arasında cennete ilerlediğiniz izlenimi veren patikaları eşsiz bir güzellikte.

KARAYİPLER’DE NE YENİR NE İÇİLİR?

Tatile yurt dışına çıkmak isteyenlerin aklına takılan ilk soru: “Orada ne yiyip ne içeceğiz?” Tatil yemekleri için bir liste yapılacak olsa çoğu insanın yiyeceği türden yemekler bulabileceği oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahip. Eskiden sömürge bölgesi olması nedeniyle birçok farklı kültürün bünyesinde barınmasına neden olmuştur. Pek çok farklı kültürün buluşma noktası olması nedeniyle de, bu bölge yemek konusunda oldukça çeşitlilik kazanmıştır. Karayip mutfağına farklılık katan lezzetlerin başında Afrika mutfağı, Kızılderili mutfağı, İngiliz mutfağı, İspanyol mutfağı, Fransız mutfağın, Hint mutfağı ve Çin mutfağı gelmektedir.

YÖRESEL LEZZETLERİ SİZİ BAMBAŞKA ANLARA GÖTÜREBİLİR

Karayip mutfağının bölgelere göre çeşitlilik gösteren lezzet şöleninin yanında, yöresel lezzetlerinin de büyük bir payı var. Bu yöresel lezzetleri Ackee, yani diğer adıyla Jamaika, baharatlı kurutulmuş et – size pastırmayı anımsatacaktır – ve Küba sandviçi olarak sıralayabiliriz. Küba sandviçini muhakkak denemenizi öneririz. Mükemmel bir lezzete sahip tereyağlı ekmeği, sandviçe eşsiz bir lezzet katan ketçabıyla, oldukça cömert bir miktarda konulan jambonuyla, tadına doyumsuz peyniri, domatesi, marulu ve de hardalıyla Küba sandviçi, sizleri enfes aroması ile oldukça memnun edecektir. Denemenizi önerebileceğimiz bir diğer lezzet ise bölgeye ait bir meyve olan Ackee’dir. Ackee her ne kadar masum ve zararsız bir görünüme sahip olsa da dikkatle tüketilmesi gereken bir meyvedir. Bu egzotik lezzetin tadına bakmak isteyenler için küçük bir not, ackeenin yenilebilen tek kısmı orta kısmındaki sarı minik taneleri… Hazır mutfağını bu kadar övmüşken, olur da bir gün Karayipler balayı mekanınız olursa bunları da tatmadan dönmeyin deriz: Conch fritters, jerk tavuğu, aloo pie çöreği ve hindistan cevizli karides.

KARAYİPLER’E NASIL GİDİLİR?

Karayipler’e gemi turu ile mükemmel bir yolculuk yapmak mümkün! Avrupa’dan direkt veya aktarmalı uçuşlar bulunmakla birlikte, Türkiye’den yapılacak havayolu aktarmalı uçuşlarla ulaşım -aktarmalarla birlikte- 12 saati buluyor. Ancak Miami yakınlarındaki Forth Lauderdale Limanı’ndan başlayan gemi seyahatleri, size bavulunuzu hiç toplamadan adalar arasında dolaşmanızı sağlayan lüks bir konfor sunabilir. Geminiz gün batımında hareket ederken, Karayip açıklarındaki renkler sizi büyüler ve adeta eşsiz güzellikteki coğrafyaların keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. 

GİDERKEN YANINIZA NELER ALMALISINIZ?

Denizin ortasında yapacağınız gemi turları için her an yanınızda olması gereken, ufak tefek gibi görünse de yokluğu sıkıntı yaratacak bazı eşyalar elbette olacak. En önemlilerinden biri, kıyafetler… Hangi kıyafeti götüreceğinize gidilecek destinasyon, gemi kuralları ile yine gemi içinde ve dışındaki aktiviteleri göz önüne bulundurarak karar verirseniz daha iyi olur. Güneş altında fazla kalma olasılığınızı da düşünürsek güneş kreminiz, şapkanız ve güneş gözlüğünüz oldukça kurtarıcı olacaktır. Diş fırçanızı, diş macununuzu, şampuanınızı, tıraş makinenizi, günlük kullandığınız ilaçları ve bakım ürünleriniz var ise bunları da ayrı bir çanta ile muhakkak yanınıza almayı unutmayın. Havlu, bikini, mayo ve terlik gibi tatilin olmazsa olmazlarını da yanınıza almayı ihmal etmeyin. Gelelim yanınızda mutlaka bulunması gereken evraklara… Kimlik ve pasaportlarınızın yanı sıra gidilecek ülkelere giriş izninizle ilgili belgeleri de önceden hazırlamanız gerekir. Eğer vizesiz Karayipler gemi turlarına katılıyorsanız sadece vize almanıza gerek kalmayacaktır.

Kaynak

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.