Lüleburgaz Gezi Rehberi

Lüleburgaz Gezi Rehberi

Lüleburgaz Gezi Rehberi

Kırklareli’ne bağlı olan Lüleburgaz ilçesinin, il merkezine uzaklığı 63 kilometredir. Diğer ilçelere göre en gelişmişi ve modern olarak bilinen Lüleburgaz ilçesinde, kutsal ve dini yerler, cafeler, tarihi müzeler gibi birçok yapı barındırır.
Lüleburgaz Gezilecek Yerler
Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü
Bu köprü Sokullu Mehmet Paşa tarafından yapılmıştır ve mimarı ise Mimar Sinan’dır. Bu nedenle yoğun ilgi görür. Köprünün amacına değinecek olursak; kervansaraylar ve posta yollarını bağlamak amacıyla yapılmıştır. Köprünün ilgi çekici yanı bir tarafının piramitten oluşmasıdır.
Sokullu Mehmet Paşa Hamamı
Yapının isminden anlayacağınız üzere, Sokullu Mehmet Paşa tarafından yapılmıştır. Mimarı, Mimar Sinan’dır. Yapının klasik Türk hamamı şekilde tasarlandığını göreceksiniz. İçerisinde kadın ve erkek bölümleri bulunur. Yapıların üstü kubbe ile örtülüdür.
Şadırvan
Sokullu Mehmet Paşa Camisinin bahçesinde yer alır. Tarzından bahsedecek olursak Etekli ve Bazok tarzı bir eserdir. Eserin üzerinde ahşap bir çatı bulunup üzerinde özenle ve incelikle işlenmiş kalem süsleri görülür.
Damak Tadı
Lüleburgaz Kırklareli iline bağlı olduğundan damak tatları, kültürleri hemen hemen aynıdır. Az sonra bahsedeceğimiz tatları denemediyseniz, önerimiz olsun.
Papara
Bereketli ve bir o kadar meşhur olan bu yemeğin tarihçesi Rumeli’den kopup gelmesiyle başlıyor. Yemeğin aslı bayat ekmek, tereyağı ve sudan oluşuyor. Bir zaman sonra et suyu konulup yapılmaya başlanılmış. Ağızda yumuşak bir tat bırakan bu yemek bu bölgede ilgi görüyor.
Labada
Kırklareli’nde ve tabi ki Lüleburgaz’da bolca yetişen bu bitkinin adı Labada olmaktadır. Hepimizin bildiği Ispanak bitkisine benziyor. Bu bitki yıkanıyor ve güzelce yoğurtlanıyor. Şahane görünüme kavuşan bu yemek afiyetle bu bölgede yeniyor.
Kuzu Kapama
Kırklareli, Lüleburgaz ilçesinde de tüketilen bu yemek kuzu etleri ve pirinçle buluşuyor. İçerisine soğan, nane ve başka baharatlar eklenince ağızlara layık bir yemek oluyor.
Lüleburgaz Nerede Kalınır?
Lüleburgaz’da 5, 4, 3 yıldızlı oteller, pansiyonlar, butik ve apart oteller bulunur. Her yerde olduğu gibi yaz mevsiminde kalabalık, kış mevsiminde sakin olan bu konaklama yerleri için rezervasyon fırsatı hepimize sunuluyor.
Lüleburgaz Nerede?
Lüleburgaz, Kırklareli’ne bağlı bir ilçedir ve Marmara bölgesinde yer alır. Lüleburgaz, Kırklareli ilinin Pınarhisar ve Babaeski ilçeleriyle aynı bölümdedir.
Lüleburgaz Ne Zaman Gidilmedi?
Karasal iklimin hakim olduğu bu bölge yaz aylarında kavurucu sıcak, kışları ise yağışlı ve soğuk geçtiğinden tercihimiz ilkbahar ayları olacaktır. Fakat bu bölgede kış mevsiminde uzun süreli kar yağışı olmadığından kış mevsiminde de gidip gezilebilir.
Lüleburgaz Gece Hayatı
Lüleburgaz’a gece hayatı cafe, barlar, gazinolardan oluşur ve bu eğlence mekanları akşam vaktinde hareketlenip sabaha kadar devam eder. Uğrayabileceğiniz eğlence mekanları Çakra Pub, Beer Point, Casa Bianca gibi daha bir çok eğlence mekanlarına ev sahipliği eden bu ilçemiz, içerisinde nişan, düğün veya bekarlığa veda partileri için özel olarak ayarlanmış olan Miyansera adlı mekanı tercih edebilir, dilediğiniz kadar eğlenip gezi turunun tadını çıkarabilirsiniz.

 

*Kaynakca Gösterilmeden Kullanılması Yasaktır !

 

Düşüncen Nedir ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0