Makedonya’nın En Güzel Şehri Ohrid’de Gezilecek Yerler

Makedonya‘nın en önemli turizm merkezi Ohrid, kıyısında kurulduğu Ohrid Gölü ile aynı ismi taşıyor. 1979’da UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras Listesi’ne alınan kent, kiliseleri, camileri, arkeolojik eserleri, kalesi ve çok kültürlü yaşamın izlerini taşıyan tarihi geçmişi ile tam anlamıyla bir kültür hazinesi. Balkanlarda en çok yabancı turist ağırlayan şehirlerden biri olan Ohrid, gölden çıkarılan ve mücevhere dönüştürülen incisi ile ‘İnci Şehri’ olarak anılıyor. Yaz döneminde bölgedeki birçok kişinin serinlemek için tercih ettiği Ohrid, doğal güzellikleri ve tarihi alanlarıyla da çok sayıda alternatife sahip. Ohrid Gezilecek Yerler 1. Ohrid tarihi şehir merkezi Ohrid’nin en çekici yerlerinden biri de biri kent merkezinin batısında yamaca bakan şehrin eski merkezi. Tarihi merkezde, muhteşem eski Osmanlı evleri ve dar Arnavut kaldırımlı sokaklar zamanda yolculuğa davet ediyor. Çarşının herhangi bir yerinden yokuşu tırmanan ziyaretçiler turistlerden uzak ve çok daha huzurlu olan tarihi sokaklarla karşılaşıyor. Tarihi merkez aynı zamanda önemli tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Kentin geçmişte giriş noktası olan […]

Makedonya’nın En Güzel Şehri Ohrid’de Gezilecek Yerler

Makedonya‘nın en önemli turizm merkezi Ohrid, kıyısında kurulduğu Ohrid Gölü ile aynı ismi taşıyor. 1979’da UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras Listesi’ne alınan kent, kiliseleri, camileri, arkeolojik eserleri, kalesi ve çok kültürlü yaşamın izlerini taşıyan tarihi geçmişi ile tam anlamıyla bir kültür hazinesi. Balkanlarda en çok yabancı turist ağırlayan şehirlerden biri olan Ohrid, gölden çıkarılan ve mücevhere dönüştürülen incisi ile ‘İnci Şehri’ olarak anılıyor. Yaz döneminde bölgedeki birçok kişinin serinlemek için tercih ettiği Ohrid, doğal güzellikleri ve tarihi alanlarıyla da çok sayıda alternatife sahip.

Ohrid Gezilecek Yerler

1. Ohrid tarihi şehir merkezi

Ohrid’nin en çekici yerlerinden biri de biri kent merkezinin batısında yamaca bakan şehrin eski merkezi. Tarihi merkezde, muhteşem eski Osmanlı evleri ve dar Arnavut kaldırımlı sokaklar zamanda yolculuğa davet ediyor. Çarşının herhangi bir yerinden yokuşu tırmanan ziyaretçiler turistlerden uzak ve çok daha huzurlu olan tarihi sokaklarla karşılaşıyor.

Tarihi merkez aynı zamanda önemli tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Kentin geçmişte giriş noktası olan tarihi üst kapının hemen yakınında bulunan antik tiyatroyu tüm ihtişamıyla ayakta.

2. Aziz Sophia Kilisesi

Aziz Sofya Kilisesi (St. Sophia Kilisesi), mimari ve sanat alanında orta çağdan günümüze ulaşan Makedonya’nın en önemli tarihi yapılarından biri. Aslen Ohri Başpiskoposunun meclis kilisesi olan ve daha sonra camiye dönüştürülen bu kilise, 11., 12. ve 13. yüzyıllardan fresklere ev sahipliği yapıyor.

Aziz Sofya Kilisesi’nin ana kısmı 11. yüzyılda inşa edildi. Günümüzdeki kilisenin 1035-1056 yılları arasındaki dönemde kilisenin tahtında olan Başpiskopos Leo döneminde inşa edildiği veya restore edildiği biliniyor.

3. Amfi Tiyatro

MÖ 200 civarında inşa edilen amfi tiyatronun kalıntıları, bin yıldan uzun süre toprağın altında kalmıştı. 1980’lerde tesadüfen keşfedilen bu tiyatro, eskiden gladyatör savaşları ve Hristiyanların öldürüldüğü bir yerdi. Günümüzde ise şiddetten uzak, yazları gösterilerin yapıldığı güzel bir antik tiyatro olarak kullanılıyor.

4. Robevi Aile Evi

1864 yılında inşa edilmiş güzel bir eski evin içinde yer alan Robevi Aile Evi, üç katlı bir müze. Müze içerisinde antik heykeller ve bölgedeki arkeolojik keşifler sırasında toplanan diğer taş anıtlar, Tanrıça İsis’in 2. yüzyıla ait oyma gövdesi ve Samuel Kalesi’ne yakın tepenin üstünde ortaya çıkarılan eski bir altın mezar maskesi ile eldiveni bulunuyor.

5. Ohri Gölü

Ohri Gölü, Makedonya’nın güneybatı kesiminde yer alıyor ve hemen kıyısında bulunan Ohrid şehrine de ismini veriyor. Bu tektonik göl Avrupa’daki en eski ve en derin göllerden biri. Göl, 358 kilometrekare büyüklüğünde ve deniz seviyesinden 693 metre yüksekte yer alıyor.Kara Drim Nehri ile beslenen göl, 1979 yılında UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’ne dahil edildi. Göl, sadece kendisinde yaşam alanı bulan endemik bir balık türü olan alabalığı ile meşhur. Gölün üçte ikisi Makedonya’ya kalanı ise Arnavutluk’a ait.

6. Ohrid Çarşısı

Ohri’nin Tarihi Çarşısı şehrin en renkli ve en enerjik yeri. Özellikle pazarın kurulduğu günlerde yiyeceklerin yanı sıra bir çok el yapımı eşyaları da alabileceğiniz harika bir yer. Çiftçi pazarı ve küçük bir meydanın olduğu yerde başlayan pazar göl kıyısındaki iskelede sona eriyor. Meydanın ortasında tam 1000 yıllık bir ağaç var ve aynı zamanda meydanın tepesinde bulunan bir saat hemen her yerden görülebiliyor.

Meydana bakan Mezokastro bölgesinin adı Latince’de şehir surları arasında yer alan askeri kamp anlamına geliyor. Tarihi çarşıda öne çıkan hediyelik ürünler arasında kilden yapılma eşyalar, Makedon müzik aletleri ve meşhur nakış işlemeleri bulunuyor. Ohrid’in meşhur inci üretimi de bu çarşıdaki atölyelerde devam ediyor.

7. Samuil Kalesi

Bizans döneminde Ohrid, önemli bir şehir ve kültür merkeziydi. 11. yüzyılın başlarında, kısa bir süre için Car Samuil tarafından yönetilen bir Slav İmparatorluğu’nun da başkentiydi. Kente hakim bir tepede yer alan Samuel Kalesi, Balkanlar’daki en uzun ve en büyük kalelerden biri olarak biliniyor.

Kalede 18 kule ve dört kapı hala orijinal yapıdan kalan eserler olarak görülebiliyor. Kale, şehir ile göle tepeden bakan konumuyla Ohrid ve çevresinin müthiş bir panoramik görüntüsünü sunuyor.

8. St. John Kilisesi

Makedonya’nın en görkemli kiliselerinden biri, Ohri Gölü’nden yükselen uçurumun hemen üzerinde, küçük bir balıkçılık yerleşiminin üzerinde duruyor. Aziz Yuhanna Kilisesi (Kaneo/St. John), Bizans ve Ermeni mimari tarzlarının muhteşem bir birleşimi. Kaneo Kilisesi, olağanüstü atmosferi ve kiliseden aşağıya doğru bakınca görülen sakin göl manzarası ile manevi düşüncelere ilham kaynağı oluyor.

9. Naum Manastırı

Ohrid’in 28 km güneyinde yer alan Naum Manastırı, Arnavutluk sınırına oldukça yakın konumda. 905 yılında inşa edilen manastır, Makedonya’nın en olağanüstü fresk ve tablolarına sahip kutsal yapısı.

Günümüzde bahçelerinde restoran, hediyelik eşya dükkanları, tekne turları ve tavus kuşları bulunan orijinal manastır St. Cyril’in öğrencisi St. Naum (830-910) tarafından kuruldu.

10. Bones Körfezi

Türkçesi Kemik Körfezi olan Bones Körfezi, günümüzden 1000 yıl öncesine ait yerleşime ait izleri görebileceğiniz heyecan verici bir durak. Önemli bir bölümü su altında kalan yerleşim yerinde yapılan araştırmalarda elde edilen buluntular müzede sergileniyor. Bones Körfezi, yeraltı arkeolojik alanına tüplü dalışlar yapabileceğiniz bir yer ve Ohri’deki en popüler destinasyonlardan biri.

Kaynak : Turna.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 3 hafta önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 1 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.