Para Harcamadan Seyahat Edebilir mi?

Seyahat İpuçları

Seyahat etmek herkesin hayallerini süsleyen bir düşünceden ibarettir. Ancak birçok kişi maddi yönde ki sıkıntıları sebebiyle para harcamadan seyahat edebilme imkanlarını araştırmaktadır. Para harcamadan seyahat etmek için bazı küçük fikirler sizlere öncülük edebilir, misal; Düşük maliyetli bir ülkede konaklama için çalışmak ekstra para kazanmanın harika bir yoludur. Gideceğiniz ülkede AirBNB gibi imkanları değerlendirebilir ya da düşük bütçeli ve seyahati ucuz olan bölgeleri tercih edebilirsiniz.

Konaklama için çalışmak

Konaklama için çalışmak, hiç para harcamadan yeni bir yeri deneyimlemenin harika bir yoludur. Bu genellikle bir hostelde belirli bir süre ücretsiz çalışma şeklidir ve karşılığında orada ücretsiz kalabilirsiniz. Bununla birlikte düşük bir bütçeyle seyahat ediyorsanız, daha ucuz gezi destinasyonlara bakmak isteyebilirsiniz. Ülkemizde olmuyor olsa da yurtdışında seyahat edenlerin birçoğunun İş Değişimi gibi cazip teklifler ile kişilerle iş değiş tokuşu yapmak mümkündür.

CouchSurfing

Couchsurfing’i bir seyahat aracı olarak kullanmak, seyahat masraflarını azaltmanın ve kültürel etkileşimi artırmanın harika bir yoludur. Ayrıca yeni insanlarla tanışabilecek ve belki de ömür boyu sürecek bir arkadaşlık kurabileceksiniz. Hatta ev sahibinizin bazı arkadaşlarıyla tanışabilir ve en sevdikleri restoran ve bölgeleri ziyaret edebilirsiniz.

Bir Couchsurfer’ın evinde kalarak seyahat ederken paradan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca yeni bir şehri ve insanlarını tanımanın harika bir yolu. Seyahat ederken dilinizi bile pratik yapabilirsiniz. Ayrıca, yeni bir kültürü ilk elden deneyimleyeceksiniz!

Couchsurfing’de bir ev sahibi ararken, ev sahibinin profilini dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. Seyahat geçmişlerini, konuşulan dilleri ve diğer bilgileri öğrenebilirsiniz. Ayrıca ev sahibinin programını ve gizlilik politikalarını da okuyabilirsiniz.

Ev bakıcılığı

Evde oturmak hiç para harcamadan seyahat etmenin harika bir yoludur, ancak dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Yeni başlayanlar için, evin temiz ve düzenli tutulacağı garanti edilemez ve tam bir özgürlüğün tadını çıkarmayı bekleyemezsiniz. Harika bir fırsat olmasına rağmen, sahibinin belirli beklentileri olacağının farkında olmak da önemlidir. Baktığınız evin türüne bağlı olarak, sağlamanız gereken farklı bakım seviyeleri vardır. Örneğin, evcil hayvanlarınız varsa, yiyeceklerini, sularını kontrol etmeniz ve onları yürüyüşe çıkarmanız gerekir.

Ev bakıcılığı, konaklama ve yemek konusunda size çok para kazandırabilir. Ancak, çalışkan değilseniz ve görevleri üstlenmekten çekinmiyorsanız, sizin için en iyi seçim olmayabilir. Ancak, çalışkan biriyseniz, evde oturmak, konaklama için paradan tasarruf ederken bir varış yerinin farklı bir yanını deneyimlemenize izin verebilir. Ek bir bonus olan evde otururken bile ödeme alabilirsiniz.

Yoğun olmayan sezonda çalışmak

Yoğun olmayan sezonda çalışmak, turist aktivitesinin en düşük olduğu daha düşük bir sezonda seyahat etmek anlamına gelir. Genel olarak, yoğun olmayan seyahatler daha ucuzdur ve daha az kalabalıktır. Ayrıca daha hoştur. Yoğun olmayan sezonlarda, daha yüksek elit avantajların keyfini çıkarmak için millerinizi veya puanlarınızı da kullanabilirsiniz.

Yoğun olmayan sezonda seyahat etmek, konaklama ve uçuşlarda tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Kötü hava koşullarıyla başa çıkabiliyorsanız, yoğun olmayan sezonda seyahat etmek iyi bir fikirdir. Kalabalıktan kaçınmak için seyahatinizi önceden planlamak en iyisidir. Seyahat etmek için bir zamana karar vermeden önce seyahat fırsatlarını araştırmak da iyi bir fikirdir.

Yurtdışında gönüllülük

Yurtdışında gönüllü olmaya karar vermeden önce, ziyaret etmeyi planladığınız yer hakkında biraz araştırma yapmalısınız. Kültür ve ülke için bir fikir edinmek için orada biraz zaman geçirin. Ayrıca, gerekli aşıları ve seyahat sigortası yaptırdığınızdan emin olun. Ayrıca, teknolojiden uzak yaşama fikrinden de emin olmalısınız.

Yurtdışında gönüllü olarak çalışırken maliyetleri düşürmenin birçok yolu vardır. İlk ve en belirgin yol, çok pahalı olmayan bir program bulmaktır. Birçok gönüllü programı uçak bileti ve diğer masrafları karşılayacaktır, ancak yine de biraz para harcamaya hazır olmalısınız. Bir ülkenin kültürüne aşina değilseniz, rahat olmanız için ihtiyacınız olan desteği almak için biraz fazladan ödeme yapmak isteyebilirsiniz.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle