Rusya’da Türkiye uçuşları tartışılıyor!

‘’Enfekte olanların yüzde 90’ı Türkiye’den’’ Rusya’da resmi Halk Sağlığı ve Tüketicisi Hakları Kurumu Rospotrebnadzor’un başkanı Anna Popova, yurt dışından  koronavirüsle enfekte olmuş halde Rusya’ya gelenlerin yüzde 90’ının Türkiye’den geldiğini açıklamış ve önlem alınması gerektiğini ileri sürmüştü. ‘’Onnişenko Duma’da kulis yapıyor’’ Konu Rus medyasında tartışılırken, bir çıkış da Rospotrebnadzor’un eki başkanı, şu an iktidar partisi Birleşik Rusya’nın Duma milletvekili olan doktor Gennadi Onnişenko’dan geldi. TürkRus’ta yer alan habere göre Türkiye tatil yasağı Duma’da gündeme getirildi. Onnişenko’nun ise bu konuda kulis yaptığı belirtildi. ‘’Kendi paramızla bir de koronavirüs getiriyoruz’’ Onnişenko’nun, “Türk ekonomisini desteklediğimiz yetmiyormuş gibi kendi paramızla bir de koronavirüs getiriyoruz. Bu turistik seyahatler yasaklanmalı. Charter seferleri durdurulmalı. Ancak iş amaçlı geziler için bir kısıtlamaya gerek yok” dediği ifade edildi. Duma’da gündeme geldi Rusya’ya yurt dışından dönen koronavirüslü kişilerin yüzde 90’ının Türkiye’den geldiğinin açıklanmasının ardından, Moskova ile Ankara’nın iki ülke arasında yolcu uçuşlarını sınırlandırma ihtimalini görüştükleri belirtildi. ‘’Türkiye ile Rusya bazı uçuşları […]

Rusya’da Türkiye uçuşları tartışılıyor!

‘’Enfekte olanların yüzde 90’ı Türkiye’den’’

Rusya’da resmi Halk Sağlığı ve Tüketicisi Hakları Kurumu Rospotrebnadzor’un başkanı Anna Popova, yurt dışından  koronavirüsle enfekte olmuş halde Rusya’ya gelenlerin yüzde 90’ının Türkiye’den geldiğini açıklamış ve önlem alınması gerektiğini ileri sürmüştü.

‘’Onnişenko Duma’da kulis yapıyor’’

Konu Rus medyasında tartışılırken, bir çıkış da Rospotrebnadzor’un eki başkanı, şu an iktidar partisi Birleşik Rusya’nın Duma milletvekili olan doktor Gennadi Onnişenko’dan geldi. TürkRus’ta yer alan habere göre Türkiye tatil yasağı Duma’da gündeme getirildi. Onnişenko’nun ise bu konuda kulis yaptığı belirtildi.

‘’Kendi paramızla bir de koronavirüs getiriyoruz’’

Onnişenko’nun, “Türk ekonomisini desteklediğimiz yetmiyormuş gibi kendi paramızla bir de koronavirüs getiriyoruz. Bu turistik seyahatler yasaklanmalı. Charter seferleri durdurulmalı. Ancak iş amaçlı geziler için bir kısıtlamaya gerek yok” dediği ifade edildi.

Duma’da gündeme geldi

Rusya’ya yurt dışından dönen koronavirüslü kişilerin yüzde 90’ının Türkiye’den geldiğinin açıklanmasının ardından, Moskova ile Ankara’nın iki ülke arasında yolcu uçuşlarını sınırlandırma ihtimalini görüştükleri belirtildi.

‘’Türkiye ile Rusya bazı uçuşları durdurmayı gündeme aldı’’

İnterfaks ajansı, Rusya ile Türkiye’nin, turizm sezonunun bitmesini de göz önünde bulundurarak, bazı uçuşları durdurma konusunu gündeme aldıklarını bildirdi.

İsmi açıklanmayan bir kaynağa dayandırılan haberde, iki ülke arasında öncelikle charter uçuşlarının durdurulabileceği öne sürüldü.

Bir Türk havacılık sektör yetkilisi de bunu doğruladı.

Ancak Kommersant gazetesi, charter uçuşlarının durdurulması değil azaltılmasının gündemde olduğunu, bunun da sezonun bitmesiyle zaten kendiliğinden gerçekleşmeye başladığını yazdı.

Tur operatörleri ne diyor?

Rusya’daki Türkiye tartışmalarına, bu ülkeden Türkiye’ye en çok turist getiren tur operatörlerinin yöneticileri de dahil oldu.

Rus turizm haber portalı TourDom’a konuşan tur operatörlerinin üst düzey yetkilileri, Anna Popova’nın ‘ithal koronavirüs’ açıklamasının geniş kapsamlı etkilere yol açmaması gerektiğini belirtti. Rus taşıyıcıların sürekli olarak  Rusya Federal Turizm Ajansı ve Rusya  Federal Hava Taşımacılığı Ajansı ile ile operasyonel iletişim halinde olduklarını belirten tur operatörünün yetkilisi, ”Türkiye’ye hava trafiğinin kısıtlanacağına ilişkin gerçek belirtiler yok. Tur operatörleri Türkiye’ye dönük uçuşları azaltmayı planlıyor ancak bunun nedeni korona değil, sezonun bitmiş olması.” dedi.

‘’Ruslar dokunulmazlık geliştirdi’’

Öte taraftan Rus seyahat uzmanları Rospotrebnadzor’un başkanı Anna Popova’nın Türkiye’ye dönük açıklamalarının talebi çok fazla etkilemeyeceği görüşünde. Uzmanlar, Rus turistlerin çeşitli departmanların ”yüksek perdeden” yaptıkları uyarılara karşı dokunulmazlık geliştirdiğini ifade eden uzmanlar, kısa süre önce Liberal Demokrat Parti’nin milliyetçi başkanı Vladimir Jirinovski’nin de benzer bir çağrıda bulunduğuna ancak çağrının Rus turistlerde karşılık bulmadığına dikkat çekti. 

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.