Rusya’nın Göz Bebeği St. Petersburg Gezi Rehberi

St. Petersburg gezi rehberi ile Rusya’yı ziyaret eden turistler kolaylıkla bir gezi programı oluşturabilirler. St. Petersburg gezi rehberi listesini bölgeyi ziyaret eden herkesin mutlaka görmesi gereken mekan ve yapılar oluşturuyor.  Rusya’nın hem sosyal hem de kültürel yapısını iyice anlayabilmek adına bu listenin kesinlikle ziyaret edilmesi gerekiyor. Müzelerden kiliselere, kiliselerden       saraylara birçok yapının bulunduğu bu rehber sayesinde özellikle Rusya’nın geçmiş tarihlerdeki yönetimi hakkında fikir sahibi olma fırsatı sunuluyor. Türkiye’den St. Petersburg yani Rusya’ya gidebilmek için ilk olarak vize alınması gerekebiliyor. Vizeniz yoksa planladığınız tatil tarihinden en az 6 ay önce başvuru yapsanız iyi olacaktır. Çünkü vize alma işlemleri aylarca sürebildiğinden vize alamamanız halinde tatil planınız iptal olabilir. Elektronik vize alan vatandaşlar ise Rusya’da 8 gün gezmeye hak kazanır. Elbette sıkı bir plan yapılırsa listedeki tüm yerleri bu süre içerisinde gezmek mümkün olabilir. Fakat Rusya gezi rehberi listesinde bulunan konumları 8 gün içerisinde gezmek mümkün olmayabilir. Yaz aylarında St. Petersburg otelleri […]

Rusya’nın Göz Bebeği St. Petersburg Gezi Rehberi

St. Petersburg gezi rehberi ile Rusya’yı ziyaret eden turistler kolaylıkla bir gezi programı oluşturabilirler.

St. Petersburg gezi rehberi listesini bölgeyi ziyaret eden herkesin mutlaka görmesi gereken mekan ve yapılar oluşturuyor.  Rusya’nın hem sosyal hem de kültürel yapısını iyice anlayabilmek adına bu listenin kesinlikle ziyaret edilmesi gerekiyor. Müzelerden kiliselere, kiliselerden       saraylara birçok yapının bulunduğu bu rehber sayesinde özellikle Rusya’nın geçmiş tarihlerdeki yönetimi hakkında fikir sahibi olma fırsatı sunuluyor.

Türkiye’den St. Petersburg yani Rusya’ya gidebilmek için ilk olarak vize alınması gerekebiliyor. Vizeniz yoksa planladığınız tatil tarihinden en az 6 ay önce başvuru yapsanız iyi olacaktır. Çünkü vize alma işlemleri aylarca sürebildiğinden vize alamamanız halinde tatil planınız iptal olabilir. Elektronik vize alan vatandaşlar ise Rusya’da 8 gün gezmeye hak kazanır. Elbette sıkı bir plan yapılırsa listedeki tüm yerleri bu süre içerisinde gezmek mümkün olabilir. Fakat Rusya gezi rehberi listesinde bulunan konumları 8 gün içerisinde gezmek mümkün olmayabilir.

Yaz aylarında St. Petersburg otelleri 200 ile 500 dolar arasında günlük ücretlerde müşterilere sunuluyor. Turla gitmeyip bireysel olarak gidecek kişiler mutlaka gitmeden önce otelleri incelemeli ve kalacakları yerleri de iyi tercih etmelidir. Genel ihtiyaçlar için ise giden kişiler 1 haftalık tatil için ortalama 7 bin Türk Lirası harcıyorlar.

Ermitaj Müzesi

Ermitaj Müzesi 300 yıllık tarihçesiyle St. Petersburg bölgesinde gezilecek önemli yerler arasına giriyor. Sanat ve kültür müzesi olan bu yapı dünyanın en büyük ve en eski müzelerinden birisidir. Milyonlarca sanat eserini bünyesinde bulunduran Ermitaj Müzesi sadece küçük bir kısmını ziyaretçiler ile buluşturuyor. Dünya üzerinde en çok tablo sergileyen müze olması ile rekorlar kitabında yerini alan müzeyi sanat sever turistlerin gezmesi öneriliyor. St. Petersburg müzeleri denildiğinde ilk akla gelen bu müzeyi mutlaka gezmek ve görmek gerekiyor. Ülkenin kültürünü en iyi yansıtan sanat eserlerini burada görmek mümkün.

Peterhof

Rusya’nın geçmiş dönem ve kültürüne ait en yoğun ögeyi bulunduran şehirlerden birisi St. Peterburg şehridir. Zaten bu nedenle Rusya’nın göz bebeği ya da Rusya’nın incisi olarak adlandırılır. Peterhof Sarayı bahçesiyle göz kamaştıran bir yapı haline gelmiştir. Sadece ülke çapında değil dünya çapında da önemli saraylar arasında yer alır. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine eklenmiş olan bu saray şehrin görülmeden geçilmeyecek noktaları arasında da yerini almıştır.

Henüz saraya girmeden bile kapıda bulunan heykel ve mimari yapılar göz kamaştırıcı derecede dikkat çekmeye başlar. Özellikle fıskiye yapıları bahar ve yaz aylarında geziyi keyiflendiren hale gelir. St. Petersburg gezi rehberi listesinde her yaş ve kesimden turistin ilgisini çekecek yegane yer istisnasız Peterhof Sarayı olabilir.

Kışlık Saray

İmparatorluk döneminden kalan Kışlık Saray, Rusya tarihini en iyi yansıtan saraylar arasındadır. Sarayı ziyaret eden kişiler tarafından Rusya Devrimi yıllarında yaşanan olayların duvarlardan hala yansıdığı söylenir. Tarihi olaylara ve özellikle büyük devrimlere meraklı bireylerin gezdiğinde asla unutamayacağı önemli mekanlardan birisidir.

Saray aynı zamanda uçsuz bucaksız manzarası ile de gidenleri oldukça etkiliyor. Çevresi açık olduğu için sıcak havalarda daha çok ziyaretçi ağırlıyor.  Altın varaklı detayları ile imparatorlara ev sahipliği yaptığını hissettiren Kışlık Saray, Rusya’nın kültür mirasları arasında yerini alıyor.

Mariinski Tiyatrosu

Rusya opera ve bale gibi sanat dallarına geçmiş yıllardan beri oldukça ilgi duymuş ve önem vermiştir. Bu nedenle 1800’lü yıllarda Mariinski Tiyatrosu yaptırılmış, zamanın aydın kesimi bu tiyatroya gelerek sanat yapıtlarını canlı izleme fırsatı bulmuştur. Mariinski Tiyatrosu’nun sadece Rusya’da değil dünyada da oldukça önem görmesinin nedeni dünyanın en büyük sahnelerinden birisine sahip olmasıdır. St. Peteresburg’da görülmesi gereken tarihi yerler denildiğinde ilk akla gelen Mariinski Tiyatrosu olacaktır.

Mariinski Tiyatrosu sadece tiyatro ve bale gibi alanlarında değil Rusya mimarisi alanında da önemli rol oynuyor. Yapıldığı yıllara göre oldukça ilginç mimari estetiğe sahip olan bu tiyatro dünya çapındaki mimarların da sık sık ziyaret ettiği önemli mekanlardan birisidir. St. Petersburg gezi rehberi içerisinde yer alan bu yer sadece şehir içerisinde değil Rusya konumunda da diğer tarihi yapılara göre çok dikkat çekmiştir.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.