Türkiye’nin Egzotik Vadisi: Saklıkent Kanyonu

saklıkent kanyonu nerede Türkiye

Türkiye’nin en çok turist alan bölgelerinden biri Saklıkent Kanyonu olarak bilinmektedir. Burada çamur banyosu, buz gibi suyu ve rafting gibi çeşitli aktiviteler bulunmaktadır.

Saklıkent Kanyonu, her yıl milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Burada eşsiz bir tatil geçirebilirsiniz. Sevdikleriniz ile huzurlu bir tatil geçirmek istiyorsanız ve Akdeniz’in sıcak havasından bunaldıysanız sizler de Saklıkent Kanyonu ziyaret edebilirsiniz. Ortalama 18 km uzunluğunda bir kanyon’dur. Sarp kayalar ve buz gibi Dargaz Çayı’ndan oluşmuştur. Çamur banyosu, buz gibi suyu ve heyecanlı bir aktivite arıyorsanız rafting yapabilirsiniz. Türkiye’nin gizli kalmış cenneti nitelediğindedir.

Saklıkent Kanyonu günümüzde Milli Park statüsü olan doğal sit bir alandır. Orman Bakanlığı tarafından işletilmektedir. Hafta sonu ufak bir kaçamak yaparak doğa güzellikleri ile tanışmaya ne dersiniz? Özellikle Akdeniz de tatil yapmayı planlayanların ilk ziyaret noktasıdır. Yerli veya yabancı her kesimden insanlar burayı görmeye geliyor. Antalya Kaş sahilinde ya da Fethiye Ölüdeniz plajlarında tatil yaparken sıcaktan bunalırsanız sizler de Saklıkent Kanyonu’nun serin sularında keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Fethiye ile Saklıkent Kanyonu arası kaç kilometre? sorusunu merak edenler için 47 km sürdüğünü belirtmek isteriz. Ortalama 5 dakika da orada olabilirsiniz. Aynı zamanda D400 karayolu üzerinden gitmeniz gerekecektir. Saklıkent Kanyonu ile Antalya arası 195 km’dir. Ortalama 2 saat 41 dakikalık bir yolculuk yapmanız gerekecektir. Ayrıca D330 karayolu üzerinden gitmeniz gerekecektir. Sizler de bulunduğunuz ilden Antalya’ya gelerek Saklıkent Kanyonu’na geçebilirsiniz. Özellikle Antalya’ya tatil için gelen tatilciler’in gitmeden önce Saklıkent Kanyonu’nu ziyaret etmesini önermekteyiz.

Fethiye Saklıkent Kanyonu Gezilecek Yerler

Antalya ile Muğla arasında olan Saklıkent Kanyonu, 200 metre yüksekliğinde ve 18 kilometre uzunluğunda’dır. Doğa harikası ile hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Saklıkent Kanyonu’nda kaplıca, serin su, rafting ve doğanın içerisinde sakin bir gün geçirebilirsiniz. Buraya yaşadığınız yerde bulunan gezi turları düzenleyen firmalar ile gelebilirsiniz. Aynı zamanda özel aracınızla da gelebilirsiniz. Aynı zamanda rafting ve çamur banyosu gibi çeşitli aktiviteler yaparak unutamayacağınız bir tatil geçirebilirsiniz. Dilerseniz sessiz ve eşsiz güzellikte doğası’nda yürüyüş yapabilirsiniz.

Antalya’nın Kaş, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Saklıkent Kanyonu Milli Park olarak geçmektedir. Fethiye’nin Foça Mahallesi’nde yer almaktadır. Esen Çayı’nın oluşturduğu Kanyon’dur. Antalya’ya 200 km, Kaş’a 64 km ve Fethiye’ye 46 km uzaklıktadır. Saklıkent Kanyonu’nda taban debisi yüksek olduğu için suya girmek yasaktır. Girişler de kanyonun dik yamaçlarında asılmış 200 metrelik tahta bir köprüden geçişler sağlanıyor. Yaz ayında gittiğinizde burada piknik yapabilirsiniz. Köprünün sonunda buz gibi soğuklukta Karstik kaynaklar karşınıza çıkacaktır.

06.06.1996 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yazıya görr Saklıkent Kanyonu resmi bir şekilde Milli Park olarak kabul edilmiştir. Saklıkent de 16 tane mağara keşfedilmiştir. 3.000 bin yıldır burada insanların yaşadığı düşünülmektedir. 16 kilometre uzunluğunda olan Saklıkent Kanyonu, denizden 1.000 ile 1.100 metre yüksekliktedir. Kanyonda kaya duvar yüksekliği 200-600 metre arasında değişkenlik göstermektedir. Saklıkent Kanyonu girişinde kayalıklardan gelen kükürtlü ufak bir kaplıca bulunuyor.

Saklıkent Kanyonu’nda Neler Yapılır?

Saklıkent Kanyonu’nda aktiviteler yapabilirsiniz. Burada doğa ile başbaşa kalmak istiyorsanız yürüyüş yapabilirsiniz. Eğer adrenalin istiyorsanız rafting yapabilirsiniz. Akarsu olduğu için gezerken yanınıza yedek bir kıyafet almanızı öneriyoruz. Günümüzde pek çok yabancı kişiler rafting için Saklıkent Kanyonu’na geliyor. Aynı zamanda profesyonel bir rehber tutarak Saklıkent Kanyonu gezisi yapabilirsiniz. Saklıkent’e geldiğinizde burada çamur banyosu yapmadan gitmemelisiniz. Rafting sonunda karşınıza çamur banyosu çıkıyor. Saklıkent’de güneşin batışını izleyerek doğanın güzelliği ile keyifli bir günü tamamlayabilirsiniz. Saklıkent’de gezilecek yerler hakkında sizlere pek çok bilgi sunduk. Hafta sonu kısa bir kaçamak ya da tatil için sizler de Saklıkent Kanyonu’nu ziyaret edebilirsiniz.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle