İSPANYOL GERDANLIĞI TOLEDO

Gezi Rehberi

Madrid’e kadar geldin ve Toledo’ya uğramadıysan tüm İspanya’ya ayıp edersin.  Kesinlikle görmen gereken bir yer Toledo. Şehirden kabaca bahsedeyim, 81 bin nüfuslu Madrid’in 80 km güneyinde eski İspanya başkenti.  Şehir öyle bir tepeye kurulmuş ki, önünden geçen Tajo Nehri ile adeta bir gerdanlık gibi gözükmektedir.

toledo-sokak

Peki Toledo’ya geldin nereleri görebilirsin?

Alcazar: Saray bir yangında hasar gördükten sonra 1936 yılında milliyetçilerin 70 gün dayandığı Cumhuriyetçi kuşatmada neredeyse tamamı yıkılmış. Restorasyonu orijinaline uygun halde gerçekleşmiştir.

Museo de Santa Cruz: Müze, Kardinal Mendoza tarafından kurulan 16 yüzyıl tarihli bir hastanede yer alıyor. Binanın taç kapısından merdivenlerine kadar birçok noktası Rönesans’tan izler taşıyor. Müzede sergilenenler arasında Toledo’da yapılan zırhlar ve karartılmış çelik üzerine altın kakmalı kılıçları da görebilirsiniz.

Iglesia de Santo Tome: Buraya gelen misafirler genellikle El Greco’nun başyapıtı OrgazKonto’nun cenaze törenini görmeye geliyor. Bir papaz yardımcısının 14.yy’da yapılan binanın masraflarının büyük kısmını üstelenen kontun anısına yaptırdığı resimde Aziz Augustinus ile Aziz Stephanos’un kont gömülürken mucizevi bir biçimde ortaya çıkarak onu cennete taşımaları belirtilmiştir. Eserin öğrendiğimde en şaşırdığım kısmı ise, bugüne kadar hiç yerinden oynatılmaması ve restorasyon yapılmaması.

Sinagoga de Santa Maria La Blanca: Toledo’da toplam 8 sinagog var. En eskisi ise burası. 13.yüzyılda yapılmış 1405 yılında askeri Calatrava Tarikatı tarafından kiliseye çevrilmiş dini bir yapı. Toledo’ya kadar geldiysen uğramalısın.

sinagoga-de-santa-maria-la-blanca

Museo Sefardi: Biraz gotik, biraz islami biraz ibrani motifler. Toledo’da en çok beğendiğim yapılardan birisi. Sinagog’un hemen bitişiğinde İspanyol Yahudilere ilişlin bir müze de var. Ziyaret edebilirsiniz.

Monasterio de San Juan de los Reyes: Katolik hükümdarlar tarafından 1476 yılındaki Toro Savaşı’nda Portekiz’e karşı kazanılan zaferin anısına yaptırılan bir manastır. Hükümdarların gömülecekleri yer olarak tasarlanmıştı ancak daha sonra Granada’ya gömülmüşler. Farklı mimari eğilimlerin uyumunu yansıtan manastırın JuanGuas’ın tasarladığı Isabelline üslubundaki ana yapısı 1492 yılında tamamlanmış.

Toledo Katedrali: Toledo’nun en önemli simgesi. Şehrin en yüksek yapısı. Floransa’da Duomo gibi diyebiliriz. Katedral, İspanyolların ruhani merkezi ve İspanya Başkiposu’nun makamı olduğu günlerdeki önemini yansıtıyor. Katedral 1226 yılından günümüze kadar gelmiş bir eser.

toledo-katedrali

Notlar:

  • Çok dar sokaklar var. Hatta bazı sokaklarda iki kişi yan yana geçemiyor bile. Harika fotoğraflar çıkartabilirsiniz.
  • Tüm şehir yürüyerek gezilebilir.
  • Zocodover Meydanı çok önemli. Tüm sokaklar burada birleşiyor. Kaybolman imkansız.
  • Dükkanlar 10.00-11.00 arası açılıyor genellikle.
  • Çelik işçiliği çok gelişmiş. Hatta Hollywood savaş sahneleri için kılıçlar buradan gidermiş. Hediyelik için çelik alabilirsiniz.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle