İSPANYOL GERDANLIĞI TOLEDO

Madrid’e kadar geldin ve Toledo’ya uğramadıysan tüm İspanya’ya ayıp edersin.  Kesinlikle görmen gereken bir yer Toledo. Şehirden kabaca bahsedeyim, 81 bin nüfuslu Madrid’in 80 km güneyinde eski İspanya başkenti.  Şehir öyle bir tepeye kurulmuş ki, önünden geçen Tajo Nehri ile adeta bir gerdanlık gibi gözükmektedir. Peki Toledo’ya geldin nereleri görebilirsin? Alcazar: Saray bir yangında hasar gördükten sonra 1936 yılında milliyetçilerin 70 gün dayandığı Cumhuriyetçi kuşatmada neredeyse tamamı yıkılmış. Restorasyonu orijinaline uygun halde gerçekleşmiştir. Museo de Santa Cruz: Müze, Kardinal Mendoza tarafından kurulan 16 yüzyıl tarihli bir hastanede yer alıyor. Binanın taç kapısından merdivenlerine kadar birçok noktası Rönesans’tan izler taşıyor. Müzede sergilenenler arasında Toledo’da yapılan zırhlar ve karartılmış çelik üzerine altın kakmalı kılıçları da görebilirsiniz. Iglesia de Santo Tome: Buraya gelen misafirler genellikle El Greco’nun başyapıtı OrgazKonto’nun cenaze törenini görmeye geliyor. Bir papaz yardımcısının 14.yy’da yapılan binanın masraflarının büyük kısmını üstelenen kontun anısına yaptırdığı resimde Aziz Augustinus ile Aziz Stephanos’un kont gömülürken mucizevi bir […]

İSPANYOL GERDANLIĞI TOLEDO

Madrid’e kadar geldin ve Toledo’ya uğramadıysan tüm İspanya’ya ayıp edersin.  Kesinlikle görmen gereken bir yer Toledo. Şehirden kabaca bahsedeyim, 81 bin nüfuslu Madrid’in 80 km güneyinde eski İspanya başkenti.  Şehir öyle bir tepeye kurulmuş ki, önünden geçen Tajo Nehri ile adeta bir gerdanlık gibi gözükmektedir.

toledo-sokak

Peki Toledo’ya geldin nereleri görebilirsin?

Alcazar: Saray bir yangında hasar gördükten sonra 1936 yılında milliyetçilerin 70 gün dayandığı Cumhuriyetçi kuşatmada neredeyse tamamı yıkılmış. Restorasyonu orijinaline uygun halde gerçekleşmiştir.

Museo de Santa Cruz: Müze, Kardinal Mendoza tarafından kurulan 16 yüzyıl tarihli bir hastanede yer alıyor. Binanın taç kapısından merdivenlerine kadar birçok noktası Rönesans’tan izler taşıyor. Müzede sergilenenler arasında Toledo’da yapılan zırhlar ve karartılmış çelik üzerine altın kakmalı kılıçları da görebilirsiniz.

Iglesia de Santo Tome: Buraya gelen misafirler genellikle El Greco’nun başyapıtı OrgazKonto’nun cenaze törenini görmeye geliyor. Bir papaz yardımcısının 14.yy’da yapılan binanın masraflarının büyük kısmını üstelenen kontun anısına yaptırdığı resimde Aziz Augustinus ile Aziz Stephanos’un kont gömülürken mucizevi bir biçimde ortaya çıkarak onu cennete taşımaları belirtilmiştir. Eserin öğrendiğimde en şaşırdığım kısmı ise, bugüne kadar hiç yerinden oynatılmaması ve restorasyon yapılmaması.

Sinagoga de Santa Maria La Blanca: Toledo’da toplam 8 sinagog var. En eskisi ise burası. 13.yüzyılda yapılmış 1405 yılında askeri Calatrava Tarikatı tarafından kiliseye çevrilmiş dini bir yapı. Toledo’ya kadar geldiysen uğramalısın.

sinagoga-de-santa-maria-la-blanca

Museo Sefardi: Biraz gotik, biraz islami biraz ibrani motifler. Toledo’da en çok beğendiğim yapılardan birisi. Sinagog’un hemen bitişiğinde İspanyol Yahudilere ilişlin bir müze de var. Ziyaret edebilirsiniz.

Monasterio de San Juan de los Reyes: Katolik hükümdarlar tarafından 1476 yılındaki Toro Savaşı’nda Portekiz’e karşı kazanılan zaferin anısına yaptırılan bir manastır. Hükümdarların gömülecekleri yer olarak tasarlanmıştı ancak daha sonra Granada’ya gömülmüşler. Farklı mimari eğilimlerin uyumunu yansıtan manastırın JuanGuas’ın tasarladığı Isabelline üslubundaki ana yapısı 1492 yılında tamamlanmış.

Toledo Katedrali: Toledo’nun en önemli simgesi. Şehrin en yüksek yapısı. Floransa’da Duomo gibi diyebiliriz. Katedral, İspanyolların ruhani merkezi ve İspanya Başkiposu’nun makamı olduğu günlerdeki önemini yansıtıyor. Katedral 1226 yılından günümüze kadar gelmiş bir eser.

toledo-katedrali

Notlar:

  • Çok dar sokaklar var. Hatta bazı sokaklarda iki kişi yan yana geçemiyor bile. Harika fotoğraflar çıkartabilirsiniz.
  • Tüm şehir yürüyerek gezilebilir.
  • Zocodover Meydanı çok önemli. Tüm sokaklar burada birleşiyor. Kaybolman imkansız.
  • Dükkanlar 10.00-11.00 arası açılıyor genellikle.
  • Çelik işçiliği çok gelişmiş. Hatta Hollywood savaş sahneleri için kılıçlar buradan gidermiş. Hediyelik için çelik alabilirsiniz.

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.