Zamanı Verimli Kullanmanın 3 Yolu

Zaman su misali. Hepimiz için en değerli kaynak. Zamanımız hızla akıp giderken onu daha etkili kullanmayı bilmeli ve yaşamımızdaki verimliliği artırmalıyız. Bu yazımda sizin için zamanı daha verimli kullanmanın üç yolundan bahsedeceğim. Planlama Yapın Zaman; geri getiremeyeceğimiz bir kaynak. ‘’Keşke’’ dememek için onu verimli kullanmayı öğrenmemiz gerek. Her gün, her dakika, her saniye, bizim için bir hazine niteliğinde. Kendinize, işinize ya da sevdiklerinize zaman ayırmanız için öncelikli olarak doğru planlama yapmanız gerekir. Zamanınızın azlığından şikâyet ediyor ya da zamanınızı etkin kullanmak istiyorsanız, planlı ve programlı bir yaşama geçmelisiniz. Örneğin; iş yerinizde günlük işlerinizi planlayabilir, ‘acil’ ve ‘önemli’ olan işlerinizi birbirinden ayırarak, zamanı etkin kullanabilirsiniz. Eğer planlı ve programlı olursanız, işlerinizi yığılmadan kolaylıkla bitirebilirsiniz. Günlük planınızı oluşturup, oluşturduğunuz planınıza uygun olarak hareket ettiğinizde, zamanınızı ne kadar etkili kullandığınızı siz de göreceksiniz.  İşlerinizi Ertelemeyin Hani bir söz vardır ya; ‘’Ertelemek, yaşamın mayasını kaçırır.’’ Bu daima böyledir. İşlerinizi ertelediğinizde, işlerinizin yığılarak büyüdüğünü fark […]

Zamanı Verimli Kullanmanın 3 Yolu

Zaman su misali. Hepimiz için en değerli kaynak. Zamanımız hızla akıp giderken onu daha etkili kullanmayı bilmeli ve yaşamımızdaki verimliliği artırmalıyız. Bu yazımda sizin için zamanı daha verimli kullanmanın üç yolundan bahsedeceğim.

Planlama Yapın

Zaman; geri getiremeyeceğimiz bir kaynak. ‘’Keşke’’ dememek için onu verimli kullanmayı öğrenmemiz gerek. Her gün, her dakika, her saniye, bizim için bir hazine niteliğinde. Kendinize, işinize ya da sevdiklerinize zaman ayırmanız için öncelikli olarak doğru planlama yapmanız gerekir. Zamanınızın azlığından şikâyet ediyor ya da zamanınızı etkin kullanmak istiyorsanız, planlı ve programlı bir yaşama geçmelisiniz. Örneğin; iş yerinizde günlük işlerinizi planlayabilir, ‘acil’ ve ‘önemli’ olan işlerinizi birbirinden ayırarak, zamanı etkin kullanabilirsiniz. Eğer planlı ve programlı olursanız, işlerinizi yığılmadan kolaylıkla bitirebilirsiniz. Günlük planınızı oluşturup, oluşturduğunuz planınıza uygun olarak hareket ettiğinizde, zamanınızı ne kadar etkili kullandığınızı siz de göreceksiniz. 

İşlerinizi Ertelemeyin

Hani bir söz vardır ya; ‘’Ertelemek, yaşamın mayasını kaçırır.’’ Bu daima böyledir. İşlerinizi ertelediğinizde, işlerinizin yığılarak büyüdüğünü fark etmeniz olasıdır. Ayrıca uzun süre erteleyip sonrasında gönülsüz olarak yaptığınız işlerin size tat vermediğini siz de gözlemlemişsinizdir. Gün içerisinde yapmayı planladığınız işler, eğer küçük bir zaman diliminde bitecek gibi görünüyorsa, o an yapmanızı tavsiye ederim. Böylelikle işlerinizi anında yapıp bitirdiğiniz için zihniniz de ferahlayacaktır. Hem büyüklerimiz boşuna söylememişler; ‘’Bugünün işini yarına bırakma.’’ diye. İşlerinizi ertelemeden rayına koymayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Odaklanın

Gün içerisinde, kendimizi işimize vermeye çalışsak da dikkatimizi dağıtan etkenler olduğunda odağımızı kaybedebiliyoruz. Örneğin; sosyal medya kullanımı. Günümüzde sosyal medya kullanımının arttığı bir gerçek. Eğer sosyal medyayı çok aktif bir şekilde kullanıyorsanız bu kullanımınızı azaltabilir ya da kendinize sosyal medya kullanımı için spesifik bir zaman dilimi ayırabilirsiniz. Bununla birlikte, sosyal medya sayfalarınızdan gelen bildirimleri kapatarak işinize daha kolay konsantre olabilirsiniz. Sosyal medyanın yanı sıra çalıştığınız ortamın da dikkatinizi dağıtabileceğini unutmayın. Örneğin; çalışma masanız. Masanızın üzerinde çok fazla eşya olması, dikkat dağınıklığına sebep olabilir. Ayrıca odanızda bulunan fazla eşyalar ve fazla kıyafetler de hem görsel açıdan hem de mental açıdan üzerinizde baskı yaratabilir. Bu nedenle, yaşam alanlarınızı sadeleştirerek odağınızı güçlendirebilir, hem zamanı daha etkili kullanmış olur hem de yaşamınızı daha verimli hale getirebilirsiniz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.