SESSİZ ŞEHİR MDİNA’NIN TARİHİ VE GEZİLECEK YERLERİ

İtalya’nın güneyinde bulunan ada ülkesi Malta’nın, gezilip güzelliklerinin keşfedilesi yerlerinden biri adanın eski başkenti Mdina’dır. Hatta hemen şunu ekleyebiliriz ki Mdina, Malta’ya bir gezi yapma kararı verildiği anda, gezilecek yerler listesinde ilk sıralara eklenmesi gereken bir destinasyon. Buram buram tarih kokan Malta’da, tarihte bir seviye daha ileri gitmek isterseniz tam aradığınız lokasyon olarak karşınıza çıkar! Orta Çağ’ın derin izlerini taşıyan bu tarihi şehir, size Orta Çağ’da yaşanmış olayları anlatacak bir filmin çekimi için özel olarak tasarlanmış bir plato hissi verebilir. GÖZLERİNİZİ KAPATIN ORTA ÇAĞA’A GİDİYORUZ Gerçekten var olduğuna inanamayacağınız derecede yoğun bir tarihi dokuya sahip olan Mdina, etrafını çeviren surları ile bu hissi pekiştirir. Sokaklarında gezerken, tarihi dokusu ve mimarisini içinize çekebilir, kendinizi Orta Çağ’da yaşayan bir seyyah gibi hissedebilirsiniz. “Silent City” yani sessiz şehir olarak anılan şehirde bugün sadece 300 kişi yaşıyor. Otomobille giriş yasak sadece az sayıda yetkili aracı, ambulans ve at arabaları bulunuyor. Seyrek nüfusuna bakmayın, yılda […]

SESSİZ ŞEHİR MDİNA’NIN TARİHİ VE GEZİLECEK YERLERİ

İtalya’nın güneyinde bulunan ada ülkesi Malta’nın, gezilip güzelliklerinin keşfedilesi yerlerinden biri adanın eski başkenti Mdina’dır. Hatta hemen şunu ekleyebiliriz ki Mdina, Malta’ya bir gezi yapma kararı verildiği anda, gezilecek yerler listesinde ilk sıralara eklenmesi gereken bir destinasyon. Buram buram tarih kokan Malta’da, tarihte bir seviye daha ileri gitmek isterseniz tam aradığınız lokasyon olarak karşınıza çıkar! Orta Çağ’ın derin izlerini taşıyan bu tarihi şehir, size Orta Çağ’da yaşanmış olayları anlatacak bir filmin çekimi için özel olarak tasarlanmış bir plato hissi verebilir.

GÖZLERİNİZİ KAPATIN ORTA ÇAĞA’A GİDİYORUZ

Gerçekten var olduğuna inanamayacağınız derecede yoğun bir tarihi dokuya sahip olan Mdina, etrafını çeviren surları ile bu hissi pekiştirir. Sokaklarında gezerken, tarihi dokusu ve mimarisini içinize çekebilir, kendinizi Orta Çağ’da yaşayan bir seyyah gibi hissedebilirsiniz. “Silent City” yani sessiz şehir olarak anılan şehirde bugün sadece 300 kişi yaşıyor. Otomobille giriş yasak sadece az sayıda yetkili aracı, ambulans ve at arabaları bulunuyor. Seyrek nüfusuna bakmayın, yılda yaklaşık 750 bin turisti ağırlıyor. Tarihi kiliseler ve saraylar, zamanın yıpratıcılığına karşı özenle korunmuş ve bugün hala dimdik ayakta! Şehri çevreleyen surlara 2008-2016 yılları arasında sekiz yıllık kapsamlı bir restorasyon çalışması yapılmış. Orta Çağ mimarisi ile Barok mimarisinin ortak paydada buluştuğu bu yerleşim yeri, UNESCO’nun dikkatini çekmek için gereken özellikleri fazlasıyla barındırdığından UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de kolayca yer edinmiş.

KADİM ŞEHİR MDİNA’NIN TARİHİ

M.Ö. 700 yıllarında Fenikeliler tarafından kurulmuş kadim şehir, M.Ö. 480 yıllarında Kartacalılar’ın Malta’yı hakimiyeti altına alması ile el değiştirmiş ve daha sonra M.Ö. 218 yılında Roma İmparatorluğu’nun adayı ele geçirmesi sonucu Maleth adını almış. M.S. 4. yüzyılın sonlarında Malta, Doğu Roma İmparatorluğu himayesine girmiş ve daha sonra yaklaşık üç yüz yetmiş sene Bizans İmparatorluğu himayesinde kalmış. M.S. 870 yılında ise Kuzey Afrika’dan gelen Berberi kuvvetleri adanın hakimiyetini ele geçirmiş. Mdina’nın günümüzde kullanılan ismi bu dönemde adaya akın eden Berberiler, Arapça bir kelime olan “Medina”dan geliyor. Kuzey Afrikalı Araplar yaklaşık olarak iki yüz sene boyunca adayı ve dolayısıyla şehri himayelerinde tutmuş. Günümüzde konuşulan Maltaca dilinin temellerinin bu dönemde atıldığı, kökleri bakımından Arapça’ya çok benzeyen Maltaca da bu dönemde ortaya çıkmış. Malta, M.S. 1090 yılında Normanların ve sonrasında Almanlar, Fransızlar ve İspanyolların idaresine tabi olmuş. M.S 1530 yılına kadar Malta’ya başkentlik yapmış. Daha sonra St. John Şövalyeleri adanın başkentini Birgu şehri olarak değiştirince, kadim şehir başkentlik görevini tamamlamış. Başkent unvanını kaybeden şehir, bu tarihten sonra ise gerilemeye başlamış.

Kadim şehrin yüzyıllar boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış olması, bu bölgede ciddi bir tarih mirasının birikmesine zemin hazırlamış. Üzerinden gelip geçen sayısız farklı kültürün izlerini taşıyan şehir, bugün tüm bu tarih mirasına tanıklık etmek isteyenler için önemli bir cazibe merkezi! Zengin tarih mirası ve sıcak Akdeniz iklimi sayesinde, turistlerin ise vazgeçilmez uğrak mekanı!

MDİNA GEZİLECEK YERLER

Böylesine tarihle yüklü bir şehirde, gezilecek yerler listesi yaparken elbette tarihi ve devasa yapılar ön plana çıkıyor. Çeşitli tarihlerde çeşitli medeniyetler tarafından inşa edilmiş, onarılmış, restore edilmiş veya formu değiştirilmiş olan tarihi yapıları şu şekilde sıralayabiliriz:

ŞEHRİ ÇEVRELEYEN SURLAR VE KAPILAR

Dar koridorlardan oluşan şehirde ulaşabileceğiniz en uç noktalar şehrin surları… Şehre giriş ve çıkışın sağlandığı iki önemli geçiş bulunuyor; Mdina ve Greeks kapıları. Tarih boyunca kritik ve stratejik bölgelerin dış tehditlerden korunması için yapılan metrelerce uzunlukta ve yükseklikteki surlara ilgi duyuyorsanız, şehrin surlarını seyrederek tarihe tanıklık etmek sizi çok mutlu edecek…

ST. PAUL KATEDRALİ

12. yüzyılda kurulmuş olan bu katedral şehirdeki en görkemli yapılardan biridir. Şehrin en büyük meydanında bulunan katedral, Barok mimariye sahiptir. Günümüz teknolojisinden yoksun tarih medeniyetlerinin, o günün imkanlarıyla meydana getirmeyi başardıkları bu devasa yapıyı izlerken hayretler içinde kalmaya hazır olun!

ST. PAUL YERALTI MEZARLARI

Her gün 09:00-17:00 saatleri arasında halka açıktır. Yirmiden fazla yer altı mezarı ziyaret edilebilir. Yerin üstündekiler kadar yerin altındaki yapıları da merak ederseniz, uğramadan etmeyin.

VİLHENA SARAYI

Fransız Barok mimariye sahip bu Mdina sarayı, 1973’de Malta Ulusal Doğa Tarihi Müzesi olarak halka açıldı. Tarih boyu Malta’da varlık göstermiş çeşitli bitki ve hayvan fosilleri, kayaç çeşitleri ve minerallerin sergilendiği bu müze, arkeolojiye ilgi duyanlar için biçilmiş kaftan!

FALSON SARAYI

Tarihi eşyaların bulunduğu on yedi odaya ve çok sayıda antika koleksiyona sahip bir ev müzesi olarak halka açık olan Falson Sarayı’nın, şehirde bulunan en eski ikinci bina olduğuna inanılmaktadır. Uzun zaman önce insanların kullandığı kişisel eşyaları görmek ve ev içi yaşamlarına bir nebze şahit olmak için bu sarayı gezmeden şehirden ayrılmayın…

SANTA SOFİA SARAYI

Zemin katının 1233 yılında yapıldığına ve şehirdeki en eski bina olduğuna inanılıyor. Bir yerleşim alanındaki en eski yapıyı görmek size heyecan mı verir? Buyurun, yaklaşık 800 yaşında olduğuna inanılan bu sarayı keşfedin.

ST. NİCHOLAS VE ST. AGATHA ŞAPELLERİ

Mdina şehrinde bulunan küçük Roma Katolik Kiliseleridir. Tarih boyunca imparatorluklar, ibadethaneleri inandıkları yaratıcının beğenisine sunmak adına mükemmeliyetçi davrandılar. Bu mükemmeliyetçiliğin doğurduğu sonuçları yerinde incelemek için sizi bu mekanlara alalım.

MDİNA ZİNDANLARI MÜZESİ

Orta Çağ döneminde yaşanmış olayların tiyatro gösterileri ile canlandırılmasının izlenebileceği bu mekan, tarihe tiyatral bakış açısıyla yaklaşmak adına izleyicilerine güzel bir tecrübe sunuyor.  Ayrıca zaman ayırmak isteyenler için Mdina Experience (Mdina tecrübesi), belli bir ücret karşılığında Şehrin tarihini otuz dakikalık bir gösteride anlatmak için düzenlenen bir faaliyet. Yine tarihin sanatla buluştuğu bu organizasyon kısa bir zamanda şehrin bütün tarihi hakkında bilgi sahibi olmanıza aracı olacak.

MDİNA VE GAME OF THRONES

Şehri yılda 750 bin turistin ziyaret etmesinin ardında bulunan tek sebep yalnızca zengin tarihi dokusu değil, binlerce izleyicisi bulunan Game of Thrones dizisinin birkaç bölümünün burada çekilmiş olmasıdır. Mdina Game of Thrones dizisinin ilk sezonunda “Kralın Şehri” adı verilen surlar ile çevrili kurgu ürünü bir şehri gerçeklemek için çekimlere ev sahipliği yaptı. Şehrin tarihi dokusu dizide verilmek istenen tarihi hava ile örtüşünce, yapımcılar dizi çekimini burada yapmaya karar verdiler. Turistlerin şehre girerken kullandığı kapı, dizinin birinci sezonunda yayınlanan ikinci bölümde kralın şehre giriş için kullandığı kapının ta kendisi! Dizinin özel efekt ekibi, şehrin orijinal yapısı üzerine bilgisayar destekli bazı özel efektler ekleyerek, hikâyede kurgulanan şehrin karakteristiğine uygun ortamı başarıyla elde ettiler. Popüler kültürde hatırı sayılır seviyede meşhur bir dizi olan Game of Thrones, hâlihazırda zengin tarihi dokusu ile turistlerin akınına uğrayan Mdina’nın çekiciliğine çekicilik katarak, sokaklarının ve meydanlarının daha fazla ziyaretçi ile dolmasını sağladı!

Kaynak : blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.