SİSTİNE ŞAPELİ HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Sistine Şapeli dünyanın en büyük sanat hazinelerinden biri olarak kabul ediliyor. Vatikan ziyaretini anlamlandıran bu başyapıt milyonlarca turist için şehirde yapılan turun en hararetle beklenen anı. Sistine Şapeli dışarıdan tamamen farklı bir izlenim verir. Heybetli yapısı, güçlü duvarları ve tehditkar surlarıyla ziyaretçiler üzerinde neredeyse bir korku oluşturur. Ancak bu büyüleyici yapıdan içeriye adımınızı attığınızda inanılmaz bir sanatsal mucizeyle karşılaşırsınız. SİSTİNE ŞAPELİ HAKKINDA ; Şapelin ismi Papa IV. Sixtus’tan gelir. 1473 yılında inşa edilmiştir. Sistine şapeli Katolik kilisesinin lideri olan Papa’nın resmi ikametgahıdır. Papalık seçimleri Sistine Şapeli’nde gerçekleştirilmektedir. Papalık seçimleri sırasında şapelin bacasından çıkan siyah duman Papa’nın seçilemediğinin, beyaz duman ise seçildiğinin alametidir. Şapel, Süleyman Tapınağı ile aynı ölçülere sahiptir. 40,93 x 13,40 olan bu ölçüler Eski Ahit’te Süleyman Tapınağı’nın ölçüleri olarak belirtilmektedir. Şapelin duvarları 1515-1519 yılları arasında Raphael tarafından dokunan halı, Boticelli, Roselli, Signolli ve Michaelangelo’nun freskleriyle süslüdür. Sistine Şapeli’nin en önemli eserleri ise tavanında bulunan Michalengelo’ya ait fresklerdir. Michalengelo, Sistine Şapeli’nin […]

SİSTİNE ŞAPELİ HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Sistine Şapeli dünyanın en büyük sanat hazinelerinden biri olarak kabul ediliyor. Vatikan ziyaretini anlamlandıran bu başyapıt milyonlarca turist için şehirde yapılan turun en hararetle beklenen anı.

Sistine Şapeli dışarıdan tamamen farklı bir izlenim verir. Heybetli yapısı, güçlü duvarları ve tehditkar surlarıyla ziyaretçiler üzerinde neredeyse bir korku oluşturur. Ancak bu büyüleyici yapıdan içeriye adımınızı attığınızda inanılmaz bir sanatsal mucizeyle karşılaşırsınız.

SİSTİNE ŞAPELİ HAKKINDA ;

Şapelin ismi Papa IV. Sixtus’tan gelir. 1473 yılında inşa edilmiştir.

Sistine şapeli Katolik kilisesinin lideri olan Papa’nın resmi ikametgahıdır.

Papalık seçimleri Sistine Şapeli’nde gerçekleştirilmektedir.

Papalık seçimleri sırasında şapelin bacasından çıkan siyah duman Papa’nın seçilemediğinin, beyaz duman ise seçildiğinin alametidir.

vatikan-sistine-chapel-italya

Şapel, Süleyman Tapınağı ile aynı ölçülere sahiptir. 40,93 x 13,40 olan bu ölçüler Eski Ahit’te Süleyman Tapınağı’nın ölçüleri olarak belirtilmektedir.

Şapelin duvarları 1515-1519 yılları arasında Raphael tarafından dokunan halı, Boticelli, Roselli, Signolli ve Michaelangelo’nun freskleriyle süslüdür.

Sistine Şapeli’nin en önemli eserleri ise tavanında bulunan Michalengelo’ya ait fresklerdir.

Michalengelo, Sistine Şapeli’nin tavanını resmetme işini heykeltraş olduğu gerekçesiyle başlangıçta kabul etmemiş fakat Papa II. Julius’un ısrarıyla işe gönülsüz olarak başlamıştı.

Michalengelo şapelin duvarlarındaki boşluklara yerleştirdiği tahta iskelelerin üzerinde ayakta durarak dört yıl boyunca tavanı işlemiştir.

Michalengelo freskleri işlerken 4 yıl boyunca (1508-1512 ) çalıştığı yere kimsenin girmesine izin vermemiştir.

italya-sistine-chapel-vatikan

Michalengelo’nun tavana işlediği fresklerin merkezinde Tekvin’in 9 sahnesi bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinen görüntüler Ademin Yaratılışı, Işığın Karanlıktan Ayrılışı, ve Büyük Tufan’dır.

Michalengelo’nun, Işığın Karanlıktan Ayrılışı eserinde yer alan Tanrının boğazına, kilise ile bilimin çatışmasına atfen insan beyni sistemini gizlediği söylenmektedir.

Sistine Şapeli’nin tavanı 1999 yılında restore edilmiş ve yılların toz ve kiri ortadan kalktığında Michalengelo’nun renkleri muhteşem ihtişamıyla ortaya çıkmıştır.

Şapelin güvenliğini İsviçreli muhafızlar sağlamaktadır. Muhafızlar 19-25 yaş arası, 1.75 cm’den kısa olmayan ve görev süreleri içerisinde bekar olan erkeklerden seçilmektedir.

Şapeli bir günde yaklaşık 25 bin, yılda beş milyon kişi ziyaret etmektedir.

Ziyaret süresi 30 dakika civarıdır.

Ziyaret sırasında resim çekmek yasaktır.

Giriş ücreti 16 Euro’dur.

Şapele girerken görevliler ziyaretçilerin kıyafetlerinin uygun olup olmadığını kontrol etmektedirler.

Şapel her ayın son pazartesi günü 09:00-14:00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilir.

fresk-italya-sistine-chapel-vatikan

 Kaynak : blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.