Tac Mahal Hakkında Bilgiler

Hindistan‘ın dünyaca ünlü mirası Tac Mahal, ülkenin kuzeyinde, Agra şehrinde yer alıyor. Hindistan denildiğinde birçok kişinin aklına gelen sembol yapı Uttar Pradesh bölgesinde 1632-1653 yılları arasında inşa edilmiş. ‘Terlerin Tacı’ anlamına gelen yapı 73 metrelik yüksekliği ile İslam türbe mimarisinin seçkin mimari örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Babür İmparatorluğu’nun hükümdarı Şah Cihan tarafından eşi Mümtaz Mahal’ın anısını yaşatmak için inşa edilen yapı dünyada aşkı sembolize eden en önemli yapılardan biri. Şah Cihan’ın 14 çocuğunun annesi olan Mümtaz Mahal, son çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybetmiş. Tac Mahal Hakkında Bilgiler 2007 yılında dünya genelinde kullanılan 100 milyon oyla dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Tac Mahal’in mimarları Mimar Sinan’ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi. Beyaz mermerden yapılan dört minaresi ile çok sayıda zümrüt, yakut, inci ve pırlanta gibi değerli taşlarla süslü. İnşa süreci 22 yıl süren Tac Mahal, büyük bahçe, mescit, havuz ve mozole yapısından oluşuyor. Dört bir […]

Tac Mahal Hakkında Bilgiler

Hindistan‘ın dünyaca ünlü mirası Tac Mahal, ülkenin kuzeyinde, Agra şehrinde yer alıyor. Hindistan denildiğinde birçok kişinin aklına gelen sembol yapı Uttar Pradesh bölgesinde 1632-1653 yılları arasında inşa edilmiş. ‘Terlerin Tacı’ anlamına gelen yapı 73 metrelik yüksekliği ile İslam türbe mimarisinin seçkin mimari örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Babür İmparatorluğu’nun hükümdarı Şah Cihan tarafından eşi Mümtaz Mahal’ın anısını yaşatmak için inşa edilen yapı dünyada aşkı sembolize eden en önemli yapılardan biri. Şah Cihan’ın 14 çocuğunun annesi olan Mümtaz Mahal, son çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybetmiş.

Tac Mahal Hakkında Bilgiler

2007 yılında dünya genelinde kullanılan 100 milyon oyla dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Tac Mahal’in mimarları Mimar Sinan’ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi. Beyaz mermerden yapılan dört minaresi ile çok sayıda zümrüt, yakut, inci ve pırlanta gibi değerli taşlarla süslü.

İnşa süreci 22 yıl süren Tac Mahal, büyük bahçe, mescit, havuz ve mozole yapısından oluşuyor. Dört bir tarafının birbirini kusurusuz olarak tamamladığı yapı, aynadaki görüntü gibi birbirini yansıtan bir özelliğe sahip.

Şah Cihan’ın eşi Mümtaz Mahal’in mezarının bulunduğu bölümde Mümtaz Mahal’i öven yazılar ve ona atfedilen iyi dileklerin bulunduğu yazılar yer alıyor. Dönemin önemli hattatlarının imzasını taşıyan Yasin Suresi de mezar yapısının en dikkat çeken parçası. Mezar bölümünün iç mekanında geleneksel dekoratif ögelerden yararlanılmış. Mümtaz Mahal ve eşi Şah Cihan’ın sandukaları mezar odasının an bölümünde üst katta, asıl lahitler ise alt katta yer alıyor.

Mezar odasının güney girişinden alt türbeye uzanan merdiven, sivri bir varil ile çevrili. Bu haliyle ziyaret edenlerin erişemediği bu bölümün dikdörtgen tavanı ise tamamıyla mermerle kaplı. Odanın tam merkezinde konumlanan ve benzer tasarımda olan iki mezar farklı motiflerle süslenmiş.

İnşa edildiği dönemde 1 milyar dolar karşılığına denk düşen 32 milyon Hindistan Rupisine mal olan Tac Mahal’in yapımında işçiler, ressamlar, hattatlar, taşçılar, nakışçılar ve diğerleri toplam 22 bin kişi ve binden fazla fil çalıştırılmış.

Tac Mahal’in mermer yapısının üzerinde 30’a yakın kıymetli ve yarı kıymetli taş kullanılmış. Bu taşlardan turkuaz olan Tibet’ten, yeşim olan Çin’den, binanın asıl malzemesi olan mermer ise Rajasthan’dan getirilmiş. Ne yazık ki 1857’de Hintlilerin isyan sırasında çok sayıda kıymetli taş Britanyalılar tarafından bulundukları yerlerinden sökülmüş.. 19. yüzyılın sonunda ise Hindistan’ın eski valisi, Lord Curzon anıt mezarın restorasyonunu başlattı ve 1908’de tamamladı.

Tac Mahal’in tasarımı günün farklı dönemlerinde farklı renkleri yansıtıyor. Beyaz mermerler sabahları pembe, gündüzleri beyaz, geceleri ise altın rengine bürünüyor.1983’te UNESCO Dünya Miras Listesine dahil edilen yapı, yılda 4 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Şah Cihan’ın kendi mezarının siyah mermer malzemeden yapılmasını istediği yönünde çeşitli iddialar bulunsa da buna ilişkin herhangi bir belge bulunamamış. Yüksek ihtimalle Avrupalı seyahatçi Jean-Baptiste Tavernier’in hayali yazıları bu efsanelerin temelini oluşturuyor.

Dünyanın en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından Tac Mahal, aynı zamanda Hindistan’ın en çok ziyaret edilen turistik ve simge yapılarından biri. Asya’nın en popüler bu muhteşem yapısını görmek için Hindistan seyahatinizi planlamaya başlayın.

Kaynak

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.