Virüslere karşı korunmak için tıbbi maske nasıl kulanılmalı

Tıbbi maske: Neden maske takmalıyım? Mevsimsel soğuk algınlığı ve qrip solunum yolu ile bulaşır. Virüsün taşıyab biri  ile kısa bir süreliğine de olsa görüşme bile hastalığa neden olabilir. Tıbbi maskeler, kendinizi istenmeyen enfeksiyonlardan korumanın en iyi yollarından biridir. İlk olarak, doktorlar hastalara başkalarına da bulaştırmalarını önlemek için maske takmalarını tavsiye ediyorlar. Başka kimler maske takmalı? Solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan kişiler. Hastalarla temas eden kişiler. Kliniği ve hastaneleri ziyaret edenler Klinik ortamda çalışan sağlık personeli. Toplu taşıma çalışanları. Kalabalık veya kötü havalandırılan kapalı alanlardakı insanlar. Okullardaki öğrenciler ve eğitim görevlileri. Önleyici tedbir olarak tek kullanımlık tıbbi maskeler takın ve hijyene dikkat edin. Ellerinizi sık sık yıkayın – özellikle hapşırma, öksürme, tuvaleti kullanma ve yemekten önce antibakteriyel sabun kullanın. Doğru tıbbi maske: Nasıl seçilmeli? Hastalıktan korunma ve önleme için iki tip maske kullanılır – birkaç koruma katmanına sahip tek kullanımlık ve yeniden kullanılabilir tıbbi maskeler. Yeniden kullanılabilir tıbbi maske. Çevredeki havayı […]

Virüslere karşı korunmak için tıbbi maske nasıl kulanılmalı

Tıbbi maske: Neden maske takmalıyım?

Mevsimsel soğuk algınlığı ve qrip solunum yolu ile bulaşır. Virüsün taşıyab biri  ile kısa bir süreliğine de olsa görüşme bile hastalığa neden olabilir. Tıbbi maskeler, kendinizi istenmeyen enfeksiyonlardan korumanın en iyi yollarından biridir. İlk olarak, doktorlar hastalara başkalarına da bulaştırmalarını önlemek için maske takmalarını tavsiye ediyorlar.

Başka kimler maske takmalı?

 1. Solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan kişiler.
 2. Hastalarla temas eden kişiler.
 3. Kliniği ve hastaneleri ziyaret edenler
 4. Klinik ortamda çalışan sağlık personeli.
 5. Toplu taşıma çalışanları.
 6. Kalabalık veya kötü havalandırılan kapalı alanlardakı insanlar.
 7. Okullardaki öğrenciler ve eğitim görevlileri.

Önleyici tedbir olarak tek kullanımlık tıbbi maskeler takın ve hijyene dikkat edin. Ellerinizi sık sık yıkayın – özellikle hapşırma, öksürme, tuvaleti kullanma ve yemekten önce antibakteriyel sabun kullanın.

Doğru tıbbi maske: Nasıl seçilmeli?

Hastalıktan korunma ve önleme için iki tip maske kullanılır – birkaç koruma katmanına sahip tek kullanımlık ve yeniden kullanılabilir tıbbi maskeler.

Yeniden kullanılabilir tıbbi maske. Çevredeki havayı filtre eden  ve virüs ve tozun geçmesini önleyen 3 koruyucu kaplama katmanından oluşur. Üç katmanlı tıbbi maskeler yıkanabilir ve yeniden kullanıla bilir. Bir maske nasıl yıkanır? % 2 sabun çözeltisi içinde bir saat bekletin, sonra 20 dakika kaynatın, temiz suyla durulayın ve kurumaya bırakın. Kullanmadan önce maskenin her iki yüzeyini(yüzünü) iyice ütüleyin.

Beyaz tıbbi maskeler tek kullanımlıktır ve 2 saatten fazla kullanılamaz. Daha sonra maske değiştirilmelidir. Siyah tıbbi maske özel bir karbon filtre katmanından oluşur. Bu maskeler ayrıca toza ve kimyasallar bileşenlere karşı da koruma sağlar.

ASTM adı verilen uluslararası bir savunma düzeyi sistemi vardır. ASTM, Amerikan Test ve Malzeme Derneği (ASTM) anlamına gelir. ASTM, sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere çok çeşitli malzemeler, ürünler, sistemler ve hizmetler için gönüllü konsensüs teknik standartları geliştiren ve yayınlayan uluslararası bir standart kuruluşudur.

Sistemin amacı, tüketicilerin kişisel veya profesyonel koruma için doğru maskeyi seçmelerine yardımcı olmaktır. ASTM 3 seviye maske koruması belirler.

Düzey 1: Genel kullanım için düşük seviye filtreleme koruması.

Düzey 2: Düşük veya orta filtreleme ile orta düzeyde koruma. 2 -ci düzey maskeler size bakterilerden korur ve havayı daha iyi filtreler.

Düzey 3: Yüksek güvenlik seviyesi için maksimum koruma seviyesi. Bakteri, sıvı ve toza karşı korur. Tipik olarak, bu maskeler profesyonel amaçlar için kullanılır.

Bir maske seçerken üç faktörü göz önünde bulundurun!

Filtreleme: Duman varsa veya ciddi hastalıkları olanlarla iletişim kurarken, yüksek filtrasyon için bir kapaklı tıbbi maske kullanın.

Nemden koruma: Çeşitli enfeksiyon türlerine yakalanmışsanız, su geçirmez bir maske seçin.

Doğru maske. En etkili maske bile yanlış giyerseniz yardımcı olmaz. Bu yüzden burnunuzu ve ağzınızı tamamen kaplayan bir maske seçin

Kapaklı tıbbi maske

Her şeyden önce, virüslere ve diğer hava kirleticilerine karşı korumak için bir respiratore ihtiyacınız vardır. Bu maskeler suya dayanıklıdır. Enfekte damlalar maskeye düşerse, güvende olacaksınız. Asıl mesele maskeyi derhal hızlica değiştirmek. Üç kapaklı maskeler % 95’e kadar ortam havasını filtreler.

Tıbbi maske- respiratörün doğru giyilmesi kuralları:

 1. Önce ellerinizi sabunla iyice yıkayın.
 2. Yüzünüze en uygun maskeyi seçin.
 3. Maskeyi burun, ağız ve çenenize yerleştirin.
 4. Elastik ucu burun köprüsüne yerleştirin.
 5. Maskenin lastiğini kafanıza geçirin ve ayarlayın.
 6. Nefes alarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Nefes almakta zorluk çekiyorsanız veya boğulmaya başladıyrsanız maskeyi değiştirin.

Tek kullanımlık maskeler

Hastaysanız, en iyi seçenek başkalarını korumak için tıbbi maske takmaktır. Bu, virüsün havaya karışmasını ve başkalarının da enfente olmasını önleyecektir. Elbette ki, tek kullanımlık maskelerin filtrasyon verimliliği çok daha düşüktür -% 80’e kadar, ancak bu durumlarda kişisel kullanım için yeterlidir.

Tek kullanımlık tıbbi maske nasıl takılır:

 1. Önce ellerinizi antibakteriyel sabunla yıkayın.
 2. Uygun bir maske takarak ve burnunuzu ve ağzınızı kapatın. Sonra yavaşça çenenize doğru çekin.
 3. Maskenin yüzünüze tam oturmasını sağlamak için maskenin kenarlarını burun köprüsünün üst kenarı hizasına getirerek hafifçe sıkın.
 4. Öksürme veya hapşırma sırasında maskeyi çıkarmayın.
 5. Islak, kirli veya hasarlı olduğunda maskeyi değiştirin.
 6. Maskeyi çıkardıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Tıbbi tesis nasıl giyilir: genel kurallar

 1. Uygun bir maske veya respiratör kullandığınızdan ve taktığınızdan emin olun.
 2. Nemli veya kirliyse veya nefes almakta zorlanıyorsanız maskeyi veya respiratörü değiştirin.
 3. Tıbbi maskeleri doğru şekilde çıkarın. Bunu yapmak için, maskenin yüzeyine değil, sadece lastiğinden tutup çıkarın.
 4. Kullanılmış maskeyi yalnızca plastik veya kağıt torbalara atın.
 5. Tıbbi bir yüz maskesi attıktan sonra ellerinizi yıkayın.
 6. Hatta değiştirile bilir maskeleri bile 2 saatde bir değiştirmek tavsiye edilir.
 7. Maskedeki nemi azaltmak için maske takarken daha az konuşmaya özen gösterin.
 8. Maske yüzunüzdeyken maskeye dokunmaktan kaçının. Koruyucu katmanın hasar görmesini önlemek için koruyucu tabakaya dokunmadan önce ellerinizi sabunla yıkayın.

Ek olarak, doktorların tavsiye ettiği gibi diyetinize dikkat edin,uygun şekilde beslenmenize ve diyetinize belirli vitaminler eklemeyi ve düzenli olarak egzersiz yapmayı unutmayın.

Kaynak

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.