Vize İçin Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Vize rehberi

Yurt dışına turist olarak gidiyorsak bir sürü belge toplamamız gerekiyor. Özellikle Avrupa’ya giderken Schengen vizesi almak istediğimiz dönemlerde bu belgelerin ardı arkası kesilmiyor, hatta vize alımının en zor tarafı belgeleri toplamak da diyebiliriz. Eğer çalışıyorsanız bu belgelerin çoğunu iş yerinden temin edebiliyorsunuz. Ama çalışmıyorsanız veya öğrenciyseniz size bir de sponsorluk dilekçesi gerekiyor.

Vize için sponsorluk belgesi nedir?

Öğenciyseniz veya bir yere bağlı olarak çalışmıyorsanız para kazanmıyorsunuz demektir. freelance çalışıyor olsanız bile bir kuruma bağlı olmadığınızdan maddi kaynağınızı gösterecek bir belgeniz olmuyor. Vize için maddi durumunuz önemli olduğundan ödemelerin ve giderlerin karşılanması için birini bulmanız ve onun size sponsor olmasını sağlamanız gerekiyor. Vize başvurusu yaparken gerekli belgelerin yanında olması gereken belgelerden biridir sponsorluk belgesi ve maddi yükümlülüğü kimin üstlendiğini gösterir bu belge. Sponsorluk dilekçesi emekli olması veya hala aktif olarak çalışıyor olması farketmeksizin, babanız tarafından da yazılabilir, çalışan eşiniz tarafından da yazılabilir. Peki sponsorluk dilekçesi nasıl yazılır?

Vize için sponsorluk dilekçesi nasıl yazılır?

Sponsorluk dilekçesinin temelinde dilekçe yazım kuralları vardır aslında. Beyaz, a4 boyutunda, çizgisiz bir kağıda kenarlarında birkaç santim boşluk olacak şekilde metnin sayfayı ortalamasını sağlayarak düzenlemesini yapmanız gerekiyor. Rastgele, düzensiz ve kurallara uyulmamış bir dilekçe karşı tarafta negatif bir etki yaratır. Kalem olarak siyah ve mavi renkli pilot kalem kullanabilirsiniz. Altında, sponsorunuz olan kişinin imzası gerekiyor.

–Taslak–

ALMANYA BAŞKONSOLOSLUĞU’NA

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi U123456 Pasaport ve 12345678910 T.C. kimlik numaralı, 01/10/1992 doğumlu kızım/oğlum Zevzek Hayriye‘nin 01/01/2020 – 09/01/2020tarihleri arasında yapacağı İtalya seyahatinde tüm sağlık ve gezi masraflarının tarafımdan karşılanacağını taahhüt ediyorum.

Sponsorun Adı Soyadı
Sponsorun İmzası

 

**Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Yasaktır ! 

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle