Yurt Dışı Uçuşlarda Ülkelerin Uyguladığı Kurallar

Seyahat İpuçları

Dünya olarak geçtiğimiz zorlu dönemi arkamızda bırakmaya çalışırken ülkeler de uçuş yasaklarını ve kısıtlamalarını kaldırmaya başladı. Yeni dönemin gerektirdiği yeni önlemleri her ülke ayrı ayrı belirliyor.

Uçuşlara kabulünüz, varış veya aktarma ülkesine giriş yapmanıza imkân sağlayacak belgelere (vatandaşlık, oturum izni, çalışma izni, geçerli ve belirtilen sürelere uygun Covid-19 negatif test sonucu, seyahat izin belgesi vb.) sahip olmanıza, yetkililerin belirlediği şartlara, yaş grubunuza ve sağlık durumunuza göre değişebilir. Varış noktasında uygulanacak önlemler (karantina, zorunlu ve ücretli Covid-19 testi vb.) ve tüm gereksinimler için varış ülkesinin resmî kurumlarıyla iletişime geçmenizi öneririz. Seyahat etmek istediğiniz ülkeler için genel kural ve kısıtlamaları bu yazıda bulabilirsiniz. Ayrıca tüm ülkelerin güncel durumlarıyla ilgili resmi bilgilendirme yapan İngilizce yazılmış IATA haritasını da ziyaret edebilirsiniz.

03.09.2020 – Not: Bu yazı tamamen bilgilendirme amaçlı yazıldı. Son dakika bilgilerine ve durumlarına mutlaka aktarma ve varış ülkelerinin resmi sitelerinden ve yayınlarından ulaşmalısınız. Yazı güncellendikçe bu not başlığına tarih veriliyor. Bu sayede güncelliğini de kontrol edebilirsiniz.,

Almanya

Hızlı Erişim

Almanya’ya seyahat edebilmek için bazı kısıtlamalar bulunuyor. Seyahat etmesine izin verilenler ise şöyle belirlenmiş:

 • Almanya vatandaşları
 • Almanya tarafından verilmiş oturum iznine sahip kişiler
 • 17 Mart 2020 tarihinden sonra düzenlenen C ve D tipi vizeye sahip kişiler

(D tipi vize için ek kural bulunuyor. D tipi vize alanlardan sadece iş amaçlı yolculuk edeceğini kanıtlayabilecek kişiler, Almanya’da okuyan öğrenciler ve/veya AB vatandaşı ile aile birleşimi düzenleyenler ülkeye kabul ediliyor.)

 • AB vatandaşları ve AB ülkelerinde oturum izni bulunanlar (bu maddenin istisnası olarak Türkiye’de daimî ikametgahının olmaması gerekiyor)
 • Yeni Zelanda, Gürcistan, Japonya, Kanada, Avusturalya, Karadağ, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay, Çin vatandaşları vize veya oturum izni varsa (bu maddenin de istisnası olarak Türkiye’de daimî ikamet etmeyenler alınıyor)
 • Eğer uçuşa alternatif rota çizilemediği için Almanya’dan transfer uçuşa binilecekse (bu maddenin istisnası olarak Schengen ülkesinden Schengen ülkesine seyahat etmen gerekiyor)

Almanya’ya giriş yapabilen her yolcu, ülke kuralları sebebiyle 14 gün ev karantinasına girmek zorunda. Uçuş sonrasında Almanya Federal Cumhuriyeti’ndeki ikametinde bulunan yetkili makamlarla iletişime geçerek dönüşünüz hakkında bilgi vermelisiniz. Yetkililer yerel olarak yeni gelen misafirleri karantina hakkında bilgilendirerek gözetim altında tutacaklar.

4 Ağustos 2020 tarihinden itibaren İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya üzerinden Almanya’ya uçuşlar açıldı. Bu destinasyonlardan seyahat edecek yolcuların bazı gereklilikleri yerine getirmesi gerekiyor.

Türkiye’nin herhangi bir şehrinden direkt ya da aktarmalı olarak Almanya’ya yolculuk edecek tüm yolcular son 48 saatte yaptırılmış negatif sonuçlu PCR testi olmadan uçuşlara kabul edilmeyecekler. PCR testleri Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği merkezlerden veya test imkanı olan havalimanlarından yaptırılabilir. 2 yaş ve altı yolcular bu uygulamadan muaf tutulacaklar. 

Ayrıca yolcuların

 • Testlerinin pozitif çıkması durumunda Türkiye’de tedavi altına alınması veya karantinaya girmesi
 • İnişte, ücreti yolcuların ödemesi karşılığında, zorunlu olarak tekrar PCR testi yaptırması gerekiyor. 

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri

Türkiye’den ABD’ye uçuşlara izin veriliyor.

Ancak Amerika’ya girişi kısıtlamalı ve yasak ülkeler halen bulunuyor. Bu sebeple son 14 gün içinde Avusturya, Belçika, Brezilya, Çin, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İran, İrlanda, İtalya , Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre veya Birleşik Krallık’ta bulunmamış olmak gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Avusturya

Avusturya

Avusturya henüz Türk vatandaşlarına kapılarını açmadı. Ancak istisnai durumlar var.

 • Avusturya vatandaşları
 • Avusturya tarafından verilen oturum iznine sahip kişiler
 • Avrupa Birliği, Schengen üyesi ülkeler, İsviçre ve İngiltere vatandaşları
 • D tipi vize sahibi kişiler
 • İş amaçlı seyahat eden yolcular
 • Ülkeye girmeden transit uçuş yapan yolcular
 • Hayat partnerini ziyaret etmek isteyen yolcular

Ülkeye girişlerde 10 günlük karantina zorunlu tutuldu. Bundan muaf olacak yolcuların aşağıdaki koşulları sağlaması gerekiyor.

 • Ülkeye girmeden transit uçuş yapan yolcular
 • Ülkeye varıştan en çok 72 saat önce resmi kurumlardan alınmış negatif sonuçlu COVID-19 testi ile sağlık durumu belgesi sahipleri
 • Avrupa Birliği, Schengen üyesi ülkeler, İsviçre ve İngiltere’den gelen ve son 14 gün içerisinde başka bir ülkede bulunmamış olan yolcular

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan

Azerbaycan

Azerbaycan vatandaşları, ülkeye ait oturma ve çalışma iznine sahip kişiler dışında herkese sınırlarını kapattı. E-vize ve varışta vize uygulamalarını da askıya aldı.

Vatandaşları hariç gelecek her yolcunun ülkeye girerken negatif test sonuçlu sağlık belgesi ibraz etmesi zorunlu hale geldi. Ayrıca varış noktasında her yolcu Halk Sağlığı Yolcu Formu doldurarak COVID-19 testine tabii tutulacak ve 14 gün zorunlu karantina altına alınacak.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Belçika

Belçika

Uluslararası yolculuk için kapılarını açmaya başlayan Belçika’nın bazı kısıtlamaları bulunuyor. Buna göre ülkeye yalnızca

 • Belçika vatandaşları ve aileleri
 • Belçika’dan alınmış oturum iznine sahip kişiler
 • AB üyesi ülkeler, Schengen ülkeleri, İsviçre, Britanya, Andora, Monako, Karadağ, Makedonya, San Marino, Sırbistan ve Vatikan vatandaşları
 • Belçika’yı transit yolcu olarak geçecek olan İsviçre, Britanya, AB üyesi ülkeler ve Schengen ülkeleri vatandaşları
 • Askeri personeller

seyahat edebiliyorlar.

Belçika’ya vardığınızda Sağlık Beyan Formu doldurmanız şartı da mevcut.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri

1 Ağustos 2020’den itibaren Dubai’ye bağlantı noktası veya nihai varış noktası olarak seyahat eden tüm yolcular; uçuşa kabul edilebilmeleri için kalkıştan en fazla 96 saat önce yaptırılmış, negatif sonuçlu COVID-19 belgesine sahip olmalı. Bu belgeyi almaktan 12 yaşın altındaki çocuklar ve orta veya ağır engelli yolcular muaf tutulabilir.

 

 • Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti Türkiye için bir laboratuvar belirlemediği için yolcuların COVID-19 belgesini Türkiye içindeki yetkili bir laboratuvardan almalı. 
 • Yolcuların talep edilmesi halinde varış noktasında başka bir COVID-19 testi yaptırması gerekiyor. Havaalanında bir test yaptırırlarsa, test sonucunu alana kadar otellerinde veya ikametgahlarında sosyal izolasyonlarını korumaları gerekiyor. Test sonucu pozitif çıkarsa yolcunun tecrit edilmesi ve Dubai Sağlık Otoritesi yönergelerini izlemesi gerekiyor.
 • Yolcunun Dubai nihai varış yeri ise, uçuş esnasında kabinde dağıtılan karantina taahhüt formunu (tüm karantina ve tedavi masraflarını üstlenmek için) doldurmalı ve bu formu varışta Dubai Sağlık Otoritesi personeline teslim etmeli. 
 • Yolcu BAE’de kullanım için geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmalı. Bu sağlık sigortası Covid-19 testinin pozitif çıkması durumunda oluşacak masrafları karşılayabilmeli. Bu kural Dubai’ye giren veya Dubai’den bağlantısı olan tüm BAE vatandaşlarını, oturumu olanları, turistleri içerir.
 • Dubai’ye geri dönen Dubai ikamet vizesi sahiplerinin İkamet ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nden (GDRFA) iade onayı almaları gerekiyor.

Dubai tarafından verilen oturum vizesine sahip olanlar için:

 • Yolcu uçak rezervasyonunu yapmadan önce İkamet ve Dış İşleri Genel Müdürlüğü (GDRFA) web sitesinden onay almalı.

Diğer Emirlikler tarafından verilmiş oturum vizesine sahip olanlar için:

 • Yolcu uçak rezervasyonunu yapmadan önce Federal Kimlik ve Vatandaşlık Otoritesi web sitesinden onay almalı.

 

Yolcuların COVID-19 – DXB Akıllı Uygulamasını da indirmesi gerekiyor.

 

Aktarmalı uçuşu olanlar da dahil olmak üzere tüm Dubai yolcuları check-in sırasında teslim etmek için sağlık beyan formunu doldurmalı. Form için buraya bakabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Fransa

Fransa

Fransa’ya seyahat edebilmek için bazı kısıtlamalar bulunuyor. Seyahat etmesine izin verilenler ise şöyle belirlenmiş:

 • Fransa vatandaşları, eş ve çocukları
 • Fransa tarafından verilmiş olan oturum iznine sahip kişiler
 • Gemi çalışanları
 • Andorra, İngiltere, Monako, San Marino, İsviçre, Vatikan ve Avrupa Ekonomi Topluluğu üyesi ülke vatandaşları ile eşleri ve çocukları
 • Eğitim için seyahat eden yolcular

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları maalesef ülkeye giriş yapamıyorlar.

Fransa’yı geçerken veya ülkeye giriş yapmadan önce göçmenlik için tamamlanmış olan Uluslararası Seyahat Sertifikası’nı da hazır bulundurmalısınız. Sertifika bulunduğunuz ülkeden ayrılmadan önce yurt dışındaki Fransız konsoloslukları aracılığıyla veya çevrimiçi olarak alınabiliyor.

Ayrıca ülkeye giriş yaptıktan sonra 14 günlük sosyal izolasyon veya karantina da diğer bir kural olarak belirtilmiş. Giriş yaparken verilecek belgeler arasında online ortamdan doldurulabilen Halk Sağlığı Tanıtım Formu’nu da ibraz etmelisiniz.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Gürcistan

Gürcistan

Ülkeye girişler 30 Eylül 2020’ye kadar askıya alındı.

Ülkeye yalnızca Litvanya, Letonya, Estonya, Fransa ve Almanya’dan uçuş kabul ediliyor. Ayrıca Kıbrıs, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Polonya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, Slovenya, Gürcistan ve Romanya vatandaşları da ülkeye giriş yapabiliyorlar.

Bu ülkeler dışında her yerden insani yardım, sağlık ve askeri nedenlerle ülkeye girebilen istisnai yolcular bulunuyor.

Tüm yolcular 14 gün süreyle karantina altına alınıyor ve tıbbi taramadan geçiyorlar.

Yolcuların varıştan en az 48 saat önce online siteden doldurabilecekleri başvuru formunu da beyan etmeleri gerekiyor. 

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Hollanda

Hollanda

Hollanda Türkiye’den henüz yolcu kabul etmiyor. Ancak aşağıda bulunan istisnalar arasında yer alıyorsanız seyahat edebilirsiniz.

 • Hollanda vatandaşları
 • Hollanda tarafından verilen oturum iznine sahip kişiler
 • Uzun süreli vize sahipler veya geçici oturum izni olanlar
 • AB ülkelerinde veya İngiltere’de oturum iznine sahip kişiler
 • Schengen Ülkeleri, AB ülkeleri veya İngiltere vatandaşlığına sahip kişilerin aile üyeleri (Aile ilişkilerini gösteren resmi belge ibrazı zorunlu)
 • Schengen D tipi vize sahibi yolcular
 • Hollanda üzerinden transit yolculuk edecek olan kişiler
 • Askeri personeller
 • Ailevi durum sebebiyle aciliyet göstererek yolculuk edenler

Hollanda’ya ulaştıktan sonra Yüksek Riskli Ülkeler’den yolculuk ettiyseniz girişte Sağlık Beyan Formu’nu doldurmanız ve 10 günlük karantinaya girmeniz gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Irak

Irak

Irak’a uçuşlar yeniden başladı.

Basra ve Bağdat’a seyahat eden yolcuların uçuştan en fazla 72 saat önce alınmış PCR test sonucunu göstermeleri gerekiyor.

Erbil ve Süleymaniye’ye varan yolcularsa inişte bir form doldurmak zorunda. Yine bu lokasyonlara inen uçuş ekibi bir sonraki uçuşlarına kadar otelde kendi kendilerini izolasyon altında tutmalılar.

Ayrıca tüm yolcular karantinaya ve sağlık taramasına tabii tutulabilirler.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

İngiltere

İngiltere

İngiltere kısıtlama koymadan yolcu giriş – çıkışlarına devam eden ülkelerden biri. Ülke girişinde öncelikle online olarak Halk Sağlığı Yolcu Formu doldurarak giriş evrakları ile vermeniz gerekiyor. Seyahate başladığınız noktadaki check-in sırasında sizlere sözlü/yazılı ve görsel bilgilendirme yapılıyor. Formu doldurarak edindiğiniz referans numarasını check-in işlemlerinde personele göstermeniz gerekiyor. Aksi takdirde check-in işleminiz tamamlanamıyor.

İngiltere’ye karantina gerekmeyen ülkeler listesinde yer almayan bir ülkeden Türkiye üzerinden aktarmalı olarak seyahat ediyorsanız veya İngiltere seyahati öncesi bu listede bulunmayan bir ülkeye seyahat ettiyseniz, İngiltere’ye ulaştıktan sonra 14 günlük karantinaya girmeniz bekleniyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

İspanya

İspanya

31 Temmuz 2020’ye kadar kurallar ve kısıtlamalar ile misafir kabul eden İspanya’ya henüz ülkemizden giriş yapılamıyor. İspanya’ya yalnızca

 • İspanya vatandaşları ve aileleri
 • İspanya tarafından verilmiş oturum iznine sahip yolcular
 • Uzun süreli Schengen vizesi almış kişiler
 • Andorra, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonia, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya , Litvanya, Lichtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monako, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Slovakya, Slovenya, İsveç veya Vatikan‘dan yolculuk edenler veya bu ülkelerden birinde oturum izni olanlar
 • D tipi Schengen vizesi sahipleri

seyahat edebilirler.

Tüm yolcuların seyahat başlangıcında online olarak FCS Sağlık Formu doldurmaları gerekiyor. Ülke girişinde bu form sayesinde alınacak olan QR kod okutuluyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

İsviçre

İspanya

İsviçre henüz Türk vatandaşlarına giriş izni vermiyor. Seyahat kısıtlamaları kapsamında ülkeye

 • İsviçre ve Lihtenştayn vatandaşları ve aileleri
 • İsviçre ve Lihtenştayn ülkelerinden oturum izni almış olan yolcular
 • İngiltere, Schengen ülkeleri, AEA ülkeleri vatandaşları ve aileleri
 • D tipi vize sahibi kişiler
 • 16 Mart 2020 tarihinden sonra C tipi vize almış yolcular
 • İsviçre üzerinden kendi ülkelerine geçiş yapacak olan yolcular (Bilet beyanı şartı ile)

giriş yapabiliyor.

İsviçre, aynı zamanda Schengen üyesi olmayan bir ülkeden Schengen üyesi olan bir ülkeye geçişte transit nokta olarak kullanılmayı da kapattı. Bu maddenin istisnaları da yukarıdakilerle aynı.

Ülkeye girebilen yolcuların Halk Sağlığı Yolcu Bulma Formu doldurmaları gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

İtalya

İtalya

5 Ekim 2020 tarihine kadar İtalya’ya girişler için kurallar getirildi.

 • İtalya vatandaşları
 • İtalya tarafından verilmiş olan oturum iznine sahip kişiler
 • Acil sağlık ve durum nedenleri olan yolcular
 • Sağlık görevlileri
 • İş için seyahat eden yolcular
 • İtalya üzerinden ikamet ettikleri ülkeye dönen kişiler
 • Avrupa Birliği üyesi, Schengen üyesi, İngiltere, İsviçre, Karadağ, Andorra, Makedonya, Monako, San Marino, Sırbistan ve Vatikan ülkelerine İtalya üzerinden dönmek isteyen yolculardan bu ülkelerin vatandaşları, D tipi vize sahipleri, oturma iznine sahip kişiler, aile birleşim kartı sahipleri

seyahat edebilirler.

Ülkeye girebilen yolcular Halk Sağlığı Tanıtım Formu doldurarak pasaport girişinde ibraz ediyor. Ayrıca ülke girişlerinde 14 gün süreli karantina da zorunlu.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Kazakistan

Kazakistan

28 Ağustos tarihinden itibaren Türkiye – Kazakistan arası uçuşlar yeniden başlayacak. Kazakistan hükümeti ülke girişleri ve genel sağlık tedbirleri için güncel bilgilendirme yayınladı. 

 

Tüm ülkelerden gelecek misafirleri kapsayan bu bilgilere göre Türkiye, Birinci Kategori Ülkeleri arasında yer alıyor.

 

Buna göre Türkiye’den gelecek tüm yolculara ateş ölçümü yapılıp yolcu bilgi formu dağıtılacak.Ayrıca 5 gün içerisinde alınmış negatif sonuçlu COVID-19 testi ibraz edilmeli. Aksi durumda varıştan sonraki 48 saat içerisinde ülke içerisinde test yaptırarak resmi kurumlara iletmeli.

Kırgızistan

Kırgızistan

Kırgızistan tüm dünyaya sınırlarını kapattı. Henüz ne zaman açılacağı ise belli değil.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Türkiye’den ve üçüncü ülkelerden KKTC’ye gelecek olan yolculara 6 Eylül’den itibaren 7 ile 14 gün arasında karantina şartı getirilirken, KKTC’ye 3 gün süre ile gelenlere ise sadece çift PCR testi uygulaması yapılacak.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Kuzey Makedonya

Kuzey Makedonya

1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Koronavirüs kısıtlamalarını kaldıran Kuzey Makedonya’ya uçuşlar başladı. Yalnızca Sırbistan, Kosova, Bosna Hersek ve Karadağ vatandaşlarının ülkeye girişte en fazla 72 saat önce yaptırılmış negatif sonuçlu bir COVID-19 testini göstermeleri gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Litvanya

Litvanya

Litvanya henüz Türk vatandaşları için kapılarını açmadı. Ülkeye kısıtlamalara uygun yolcular alınıyor. Bu kısıtlamalara göre;

 • Litvanya vatandaşları
 • Litvanya’da daimi ikametgah almış kişiler ve aileleri
 • Avusturya, İsviçre, Finlandiya, Hırvatistan, Kıbrıs, Danimarka, Estonya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Kanada, Gürcistan, Japonya, Yeni Zelanda, Ruanda, Tayland, Tunus ve Uruguay, İrlanda, İngiltere, İtalya, Kore, Letonya, Lihtenştayn, Norveç, Slovakya, Slovenya ve Polonya vatandaşları veya bu ülkelerden yolculuk eden vatandaşlar
 • NATO çalışanları ve onların aileleri

ülkeye giriş yapabilirler.

Litvanya’ya yolculuk edecek yolcuların online form doldurmaları, 14 gün süreli karantinaya girmeleri ve varıştan 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu bir PCR testi beyan etmeleri gerekiyor.

Ayrıca yolcular dilerse IATA Passenger Locator Formu’nu da doldururak geliş salonunda yetkililere iletebilirler.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Lübnan

Lübnan

Uluslararası seyahatler için kapılarını yeniden açan Lübnan’a giriş için bazı kurallar bulunuyor.

Tüm yolcuların varıştan en fazla 96 saat önce alınmış negatif sonuçlu Koronavirüs testi ile resmi sağlık belgesi beyan etmeleri gerekiyor. Bu kurala 12 yaş ve altındaki çocuk yolcular dahil edilmiyor. Askeri personel, diplomat görevlisi, uluslararası organizasyon üyeleri haricinde tüm yolcular ülkeye gitmeden önce Lübnan’da kalacağı süre boyunca Covid-19 tedavisinin tüm masraflarını kapsayabilen bir sağlık sigortası yaptırmak zorunda.

Ülke girişinde Halk Sağlık Tanıtım Formu doldurulması gerekiyor. Ayrıca Lübnan Sağlık Bakanlığı tarafından giriş sırasında 100 dolar karşılığında PCR testi yapılması zorunlu tutuluyor. Test sonucu pozitif çıkan yolcular iyileşene kadar Lübnan Sağlık Bakanlığı’nın direktiflerine uymak zorunda. Eğer havalimanında bulunan sağlık görevlileri gerekli görürlerse yine ücretini yolcunun ödemesi karşılığında 72 saat sonra tekrar PCR testi yapılır.

Lübnan girişinde yapılan bu test aşamalarından 12 yaş ve altı çocuklar, transit yolcular ve yalnızca 1 hafta ülkede konaklayacak olan misafirler muaf tutulur.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Moldova

Moldova

Moldova sınırlarını uluslararası girişler için 15 Temmuz 2020 tarihine kadar kapattı. Yalnızca

 • Moldova vatandaşları ve aileleri
 • Moldova tarafından verilmiş olan oturma iznine sahip kişiler
 • Uzun süreli vize sahibi yolcular

ülkeye girebiliyorlar.

 Moldova’ya girebilenlerin 14 gün boyunca kendilerini karantina altına alması bekleniyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Özbekistan

Özbekistan

Özbekistan uçuşları 4 Eylül 2020 tarihinden itibaren başladı. 3 renk tipine göre ayırdığı ülkelerden gelebilecek misafirlere göre ayrı ayrı önlemler alındı. Kırmızı tip ülkeler arasına giren Türkiye’den Özbekistan’a seyahat etmek isteyen yolcular 14 günlük otel rezervasyon belgesi, çalışma veya oturma izinlerinden en az birine sahip olmalılar.

Ayrıca yolcuların Özbekistan’a giriş yapabilmeleri için

 • Özbekistan’da 1. dereceden akrabası bulunması
 • Özbekistan tarafından verilmiş oturum iznine sahip olması
 • Transit geçiş yapacak olması
 • Diplomatik pasaport sahibi olması
 • Uçuştan en fazla 72 saat önce PCR testi yaptırmaları
 • Bu testlerin sonuçlarını check-in esnasında beyan etmeleri
 • Test sonuçlarının kontrol için mutlaka Barkod Numarası ve Sağlık Bakanlığı sitesinden onay almaları gerekiyor.

Test yaptırmamış veya 72 saatlik süreyi aşmış test sonucuna sahip yolcular uçuşlara alınmıyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Polonya

Polonya

Ülke giriş – çıkışları bazı kriterlere uygun yolcular için açık.

 • Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Kore, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Karadağ, Hollanda, Norveç, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre ve Ukrayna’dan gelen yolcular
 • Polonya vatandaşları
 • Polonya tarafından verilmiş oturum iznine sahip yolcular
 • İngiltere, İsviçre ve  AEA ülkeleri vatandaşları ve onların aileleri
 • Polonya vatandaşlarının sürekli bakımı altındaki misafirler

Ülke girişlerinde 14 gün karantinaya girmek gerekiyor. 

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Romanya

Romanya

Türkiye’den Romanya’ya yapılacak uçuşlar belirsiz bir süre askıya alındı. 17 Temmuz 2020’ye kadar tüm dünyaya sınırlarını kapatan Romanya’ya yalnızca

 • Romanya vatandaşları ve aileleri
 • Romanya tarafından verilmiş uzun süreli vize sahibi yolcular
 • AB üye ülkeleri ve İngiltere vatandaşları
 • Askeri ve insani yardım örgüt çalışanları

seyahat edebiliyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Rusya

Rusya

Türkiye’den de yolcu kabulüne başlayan Rusya, yolculuklar için bazı kurallar getirdi. Buna göre;

 • Yolculuktan en fazla üç gün önce yaptırılmış negtif sonuçlu COVID -19 testi ibraz etmek gerekiyor. Bu sonucun İngilizce veya Rusça olması şart. Belge bu dillerde değilse noter tasdikli Rusça çevirisi de kabul ediliyor.
 • Negatif PCR testini teyit eden herhangi bir belgesi olmayan yolcuların uçağa binişlerine havayollarınca izin verilmeyecek.
 • Yolcular uçuş sırasında İngilizce ve Rusça dillerinde yazılmış bir anket doldurmalılar. 

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Sırbistan

Sırbistan

2 Temmuz 2020 tarihinden itibaren kısıtlamalı girişleri kaldıran Sırbistan’ın pasaport kontrol noktalarında Sırpça ve İngilizce olarak yazılmış Koronavirüs Bilgilendirme broşürleri veriliyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan sınırlarını kapatarak uçuşları iptal etti ancak teknik uçuşlar, insani yardım ve kurtarma uçuşları halen devam ediyor.

Sınırları ne zaman açacağı ise belli değil.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye

Türkiye

Türkiye çıkışlı uçuşlarda ve Türkiye içine yapılan yolculuklarda 65 yaş üstü yolcuların Seyahat İzin Belgesi alması gerekiyor. Ayrıca Türkiye içinde yapılacak uçak, tren ve otobüs yolculuklarında tüm yolcuların HES Kodu alması şart. HES Kodu ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz. 

Türkiye içine seyahat eden yolcular Halk Sağlığı Formu dolduruyorlar. Uçuşlarda ve havalimanlarında maske takmaksa zorunluluk olarak belirlendi. Ülkeye giriş yapan tüm yolcular sağlık muayenesinden geçiyorlar. Hastalık belirtisi gösteren yolcuyaysa test yapılıyor. Eğer testin sonucu pozitif çıkarsa yolcu tedavi altına alınıyor.

Kazakistan’dan Türkiye’ye yolculuk edecek misafirlere özel bir kısıtlama geldi. Bu kısıtlamaya göre yalnızca

 • Türk vatandaşları
 • Türkiye’de oturum ve çalışma iznine sahip kişiler
 • Transit yolcular
 • Türk vatandaşı ile evli olup Türkiye’de ikameti olmayan yabancı uyruklu eşler (aile cüzdanı veya onaylı nüfus kayıt örneği ibraz etmeleri gerekmektedir)
 • Evliliklerini henüz Türkiye nüfus kütüklerine tescil edememiş olan vatandaşlar (bu evliliklerini yurt dışı temsilciliklerimizce belgelendirilmesi şartıyla, yabancı uyruklu çocuklarının ise bu evlilikten doğmuş olduğunu gösteren belge ile ibraz etmeleri kaydıyla)

seyahat edebiliyor.

Afganistan’dan Türk vatandaşı ve Türkiye’den alınmış oturum izni sahipleri dışında yolcu kabulüne izin verilmiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Ukrayna

Ukrayna

Ukrayna, 28 Ağustos – 28 Eylül tarihleri arasında ülkeye yabancı yolcuların girişine izin vermeyecek. Ukrayna üzerinden transit uçuşu olan yolcular için bu kısıtlama geçerli değil. Aşağıdaki kriterlerden birine sahipseniz, Covid-19 tedavilerini kapsayan bir sigortanız var ve ibraz edebilir durumdaysanız Ukrayna’ya giriş yapabilirsiniz.

-Ukrayna vatandaşları ve birinci derece yakınları

-Ukrayna’da resmi ve geçeli bir çalışma iznine sahip kişiler

-Ukraynalı şirketler tarafından ülkeye davet edilmiş teknik personel

-Ukrayna’ya transit aktarma için gelen ve varıştan 2 gün içinde ülkeden çıkacak yolcular

-Ukrayna’da okuyan öğrenciler

-Resmi görevli askeri personeller

-Ukrayna’da kalıcı veya geçici oturma izni bulunan kişiler

-Ukrayna Devlet Başkanı, Bakanlar Kurulu, Başkanlık Ofisi ve Ukrayna Dış İşleri Bakanlığı tarafından ülkeye davet edilen kişiler

-Taşımacılık yapan araç kullanan kişiler ve bu araçların personelleri

-Kültürel kurumlar tarafından davet edilen kişiler ve bu kişiyle birlikte seyahat eden bir kişi

-Ukrayna’da spor organizasyonlarına katılacak sporcular ve yanında seyahat eden kişiler

-Hematopoietik kök hücrelerini taşıyan kişiler

-Ukrayna’daki sağlık kuruluşlarında tedavi amacıyla giden kişiler

Ek bir sağlık sigortası olmadan Ukrayna’ya giriş yapabilecek kişiler:

– Koruma statüsündeki göçmenler

– Ukrayna Dış İşleri Bakanlığı tarafından davet edilen yabancı diplomatik temsilciler, resmi görevli uluslararası kurum temsilcileri

– Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından davet edilen, talim görevinde bulunan NATO görevlileri

Alınan bu kararla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.  

Yunanistan

Yunanistan

Türkiye’den gelen yolcular için Yunanistan bir sonraki duyuruya kadar sınırlarını kapattı.

Yunanistan’ın tüm destinasyonlardan gelecek yolcuları için ortak bir kuralı bulunuyor. Ülkeye girişten 48 saat önce Yolcu Yerini Belirleme Formu’nun doldurulması gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle