A’dan Z’ye Gaziantep Mutfağı

“Türkiye’de mutfağı en zengin şehir hangisi?” diye bir soru sorulsa sanırım birçok kişi öncelikle Gaziantep cevabını verir. Öyle bir şehir ki yemekleri, tarihi güzelliklerin ve müzelerin önüne geçmiş. Katmerden yuvalamaya, kebaptan baklavaya Gaziantep yemeklerinde birçok detay var. Gaziantep’i hala görmediyseniz ve yemeklerini tatmadıysanız hayatınızda büyük bir eksik var demek. Çünkü Gaziantep, gastronomi alanında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağı”na giren Türkiye’deki iki şehirden biri. Diğeri de Hatay. Şimdi, “Gaziantep’te nerede ne yenir?” sorusuna cevap vermeye başlayalım. Kahvaltı – MSM Erikçe Gaziantep’te genelde kebaplar, baklavalar biraz daha ön planda; ama kahvaltı öğününde gidilebilecek yer sayısı da hayli fazla. Ama MSM Erikçe benim gözümde artık bir adım daha önde. Neden mi? Çok uygun bir fiyata 3 öğünlük yemek yiyebiliyorsunuz. Önce kahvaltılık normal şeyler geliyor; sonrasında börekler, nohut, Antep zeytini ve katmer derken masada yer kalmıyor. Şehrin biraz dışında da olsa mutlaka deneyimlemenizi öneririm. Adres: Gazi Mahallesi, Zübeyde Hanım […]

A’dan Z’ye Gaziantep Mutfağı

“Türkiye’de mutfağı en zengin şehir hangisi?” diye bir soru sorulsa sanırım birçok kişi öncelikle Gaziantep cevabını verir. Öyle bir şehir ki yemekleri, tarihi güzelliklerin ve müzelerin önüne geçmiş. Katmerden yuvalamaya, kebaptan baklavaya Gaziantep yemeklerinde birçok detay var.

Gaziantep’i hala görmediyseniz ve yemeklerini tatmadıysanız hayatınızda büyük bir eksik var demek. Çünkü Gaziantep, gastronomi alanında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağı”na giren Türkiye’deki iki şehirden biri. Diğeri de Hatay.

Şimdi, “Gaziantep’te nerede ne yenir?” sorusuna cevap vermeye başlayalım.

Kahvaltı – MSM Erikçe

Gaziantep’te genelde kebaplar, baklavalar biraz daha ön planda; ama kahvaltı öğününde gidilebilecek yer sayısı da hayli fazla. Ama MSM Erikçe benim gözümde artık bir adım daha önde. Neden mi? Çok uygun bir fiyata 3 öğünlük yemek yiyebiliyorsunuz.

Önce kahvaltılık normal şeyler geliyor; sonrasında börekler, nohut, Antep zeytini ve katmer derken masada yer kalmıyor. Şehrin biraz dışında da olsa mutlaka deneyimlemenizi öneririm.

Adres: Gazi Mahallesi, Zübeyde Hanım Bulvarı, No: 39, Şehitkamil / Gaziantep
Telefon: 0342 777 76 76

Simit ve Çikolatalı Katmer – Akşam Simit

Şehrin en eski kahke üreticisi olan Akşam Simit, her zaman ön planda olan bir Antep mekanı. Son kuşaktan olan Ömer Bey genç olmasına rağmen deneyimi ve dinamizmi ile misafirlerini rahat ettirmeye çalışıyor. Kahvaltı deneyimleyebilirsiniz fakat benim önceliğim gün içinde ziyaret ederek simit, katmer veya çikolatalı katmer denemeniz. Pişman olmazsınız.

Adres: Batıkent Mahallesi, Adnan İnanıcı Caddesi, No: 13/K, Şehitkamil / Gaziantep
Telefon: 0342 341 65 50

Küşleme – Halil Usta

Büyük bir kebap zinciri olabilir miydi? Evet. İmam Çağdaş, Güllüoğlu gibi şubeleri olabilir miydi? Büyüyebilir miydi? Evet, ama kendisi tercih etmedi. Ziyaretçilerinin övgüleriyle tanınmak, bilinmek daha önemli diye düşünmüş Halil Usta. Bir sözü var, “Şişim biter, işim biter.” diyor.

Örneklendirmek gerekirse 11.00 gibi açıyor dükkanını ve 15.00, hadi olmadı 16.00 gibi kapatıyor. 16.00’dan sonra çalışmıyor Halil Usta. Kuralları var. Ben bile Gaziantepli olduğum halde kaç kere kapısında kapalı kepenge baktığımı biliyorum.

Mekan kalabalık olabilir, ama korkutmasın. Küşlemesi, simit kebabı, salçalı tırnak pidesi, salatası hepsi birbiriyle yarışıyor. Türkiye’de sadece 2 tane Halil Usta var. Bir tanesi Zeugma arkasındaki ilk dükkan. Burası pazar günleri kapalı. Diğer dükkan ise Metro Market yanında. O da pazartesi günleri kapalı.

Adres: Karşıyaka Tekel Caddesi, Öcükoğlu Sokak, No: 6, Şehitkamil / Gaziantep (Zeugma Arkasında )
Telefon: 0342 323 16 16

Meyveli Kebaplar – Mutfak Sanatları Müzesi Gaziantep

Gaziantep, UNESCO tarafından tescillenince Mutfak Sanatları Merkezi açmak mecbur olmuş. Bu yüzden belediyenin desteğiyle açılmış bir yer burası. Her gün 250’den fazla yemek dönüşümlü olarak menülerde yerini alıyor.

Erikli, ayvalı gibi birçok kebap türü dahil olmak üzere Gaziantep’in en güzel lezzetleri burada sunuluyor. Sunumları da son derece güzel. Yemekler Instagram için poz veriyor adeta. Fiyatları gayet uygun olan bu yemekler herkes yesin diye sunuluyor. Aklınızda olsun, kesinlikle deneyimlemek gerekiyor.

Adres: Karagöz Mahallesi, Bozağa Sokak, No: 16, Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0342 220 55 77

Ciğer – Löküs Ciğer

Gaziantep’in en iyi ciğercilerinden birisi. Salaş bir ortam, ama mükemmel bir ağırlama. Çalışanların samimiyeti bir süre sonra senin de aynı dille konuşmanı sağlıyor. “Ağaam, ciğer bitti mi?” diye sorduğumu biliyorum.

Adres: Seferpaşa Mahallesi, Derekenarı Caddesi, No: 27, Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0532 285 68 01

Kebap ve Beyran – Yesemek

kebap-beyran

Yesemek, Gaziantep’te son dönemde inanılmaz beğenilen ve ziyaret edilen bir mekan. Bunda tabii birçok sebep var. Ustaların kalitesinden işletme yöneticilerinin ilgisine alakasına kadar birçok emek var.

Verdikleri bu emek ve işlerini sevgiyle yapmaları lezzetlerine de yansıyor. Yesemek’te benim en çok beğendiğim şeyler Yesemek özel kebabı ve beyran. Bu ikisinde bence açık ara öndeler. Ha bu demek değil ki diğer lezzetler kötü. Soğan kebabı, patlıcan kebabı, çiğ köftesi, içli köftesi hepsi birbirinden başarılı. Yesemek aklınızda olsun efendim. Şansınız varsa beyran ile ateşin dansını da izleyebilirsiniz.

Adres: Kavaklık Mahallesi, Ordu Caddesi No: 12/A, Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0342 338 12 35

Gece Beyranı – Sakıp Usta

gece-beyrani

Beyran gündüz de içiliyor tabii. Başlığa bakıp “Bu sadece gece mi var yahu?” diye aldanmayın, ancak gece saati beyran içebileceğiniz en güzel yer burası. Sakıp Usta’nın mekanında beyran ve küşleme inanılmaz güzellikte.

Gece bir yerlerden dönüyorsanız aklınızda Sakıp Usta olsun. Bu arada dükkanın hemen 100 metre ötesinde bir de tatlı mekanı var. Orada da gece künefesi yiyebilirsiniz. “Nöbetçi Lezzet” diyorum ben buraya.

Adres: Alleben Mahallesi, Kemal Köker Cd. No: 55, Şahinbey/Gaziantep
Telefon: 0342 220 18 19

Nohut Dürüm – Recep Usta

Nohut dürüm Gaziantep’te sabahları yenir ve kahvaltı kültürünün bir parçasıdır. En azından bir kere denemenizi öneririm. Haşlanmış nohutu baharatlı olarak tırnak pide içinde tüketebileceğiniz bir mekandır, önerilir.

Adres: İncili Pınar Mahallesi, 36001. Sokak, No: 4, Şehitkamil / Gaziantep
Telefon: 0342 215 15 68

Ali Nazik – İmam Çağdaş

patlican-kebabi

Gaziantep’e giden herkesin diline dolanmış bir marka. Gaziantep’e gittim diyen birine sorulacak ilk soru genelde İmam Çağdaş’a da gittin mi oluyor, ama haklılar. Gaziantep’in en eski işletmesi. Hatta şöyle söyleyeyim, Gaziantep’te 4. kuşağı gören tek işletme İmam Çağdaş.

Baklavası, patlıcan kebabı zaten çok güzel. Ama burada yemenizi önereceğim asıl şeyler karışık kebap ve Ali Nazik olur. Ali Nazik konusunda Gaziantep’te en iyilerden gerçekten. Nasıl olmasın? Tecrübe akıyor.

Adres: Eski Hal Civarı, Uzun Çarşı, No: 49, Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0342 220 45 45

Gaziantep Ev Yemekleri – Aşina

Aşina gerçekten Gaziantep’in en iyi ev yemekleri yapan mekanı bana göre. Gaziantep’te kebap yapmak -diğer işletmelerin hakkını yemeden söyleyeyim- kolay iş. Ancak ev yemekleri yapmak gerçekten zahmetli ve emek isteyen bir şey.

Ayvalı saray kebabı, alaca çorba, yuvalama ve daha nice güzel lezzeti burada bulabilirsiniz. “Gaziantep, UNESCO tarafından nasıl ve hangi lezzetlerle tescillenmiş acaba?” sorusunun cevabıdır buradaki ev yemekleri. Unutmayın ki UNESCO, Gaziantep’teki lezzetleri onaylarken sadece kebap ve baklava üzerinden değil, 500’den fazla lezzet üzerinden onayladı.

Böyle düşünüldüğünde Aşina gibi mekanların önemi daha da artıyor. Yöresel lezzetler için tek geçiyorum.

Adres: İncilipınar Mahallesi, Prof. Dr. Muammer Aksoy Bulvarı, Anadolu İş Merkezi Altı, No: 4-5-7-8 Şehitkamil / Gaziantep
Telefon: 0342 220 49 49

Sıra Gecesi ve Ev Yemekleri – Kırkayak Antep Evi

“Kebaptan, ciğerden farklı bir şey yok mu?” sorusunun cevabı burası. Kırkayak, Gaziantep’in yöresel yemeklerini yiyebileceğiniz mekanlardan birisi. Kebap menüsü de var; fakat buraya geldiyseniz kuru dolma, yuvalama ve ekşili çorba gibi birçok yöresel lezzeti denemelisiniz. Bu arada cumartesi günleri burada sıra gecesi de oluyor, aklınızda bulunsun.

Adres: Alleben Mahallesi, Kemal Köker Caddesi, Kırkayak Parkı İçi, Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0342 232 15 00

Sıra Gecesi – Bambu 

Gaziantep’te sıra gecelerinin en güzel adreslerinden bir diğeri de Bambu. Süleyman Ercan öncülüğünde Şanlıurfa’ya gitmeden aynı kalitede felekten bir geceyi burada çalabilirsiniz. Bayağı keyifli oluyor, tavsiye ederim. Sıra gecesi bilgisi ve randevusu için kesinlikle bilgi alın derim.

Adres: Binevler Mahallesi, 81022. Sokak, No: 4, Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0530 130 72 27

Şık Akşam Yemeği – Bayazhan

Buranın yapısı beni her zaman kendine hayran bırakmıştır. Çok geniş bir avlusu var ve şehrin en elit köşelerinden bir tanesi. Hem ortamı hem de müşteri kitlesi açısından gayet güzel bir yer. Eğer şık bir mekan arıyorsanız aklınızda olsun. Kahvaltısından, akşam yemeğine kadar birçok lezzeti güzel ama diğer mekanlara göre fiyatı bir seviye üstte kalıyor.

Adres: Akyol Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No: 119/1, Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0342 221 02 12

Şık Akşam Yemeği – Hışvahan

Gaziantep’te tarihi bir handa, şık bir akşam yemeği yemeyi düşünüyorsanız size hemen Gaziantep Kalesi karşısında bulunan Hışvahan’ı önereyim. Dekorasyonu en iyi olan mekanlar listesinde dünyada derece almış ve prestij sahibi olmuş bir yer burası.

Gaziantep lezzetlerine ve hanın büyülü atmosferine kapılabilir, kendinizi bir an Gaziantep’te değil de dünyanın başka bir ucunda hissedebilirsiniz.

Adres: Karagöz Mahallesi, Handan Bey Sokak, No: 23/1, Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0342 230 77 77

Burger – BurgerCheck

Evet yanlış okumadınız. Gaziantep’te bir hamburgerci tavsiye ediyorum. Kendilerine has tekniklerini “fast food” şekilde yorumlamış bir işletme olan Burger Check’te bir hamburger deneyimlemenizi öneririm. Farklı bir lezzet olmuş. Yediğim en iyi ıslak hamburgeri burada yedim.

Adres: Pancarlı Mahallesi, 58006. Cadde, Şehitkamil / Gaziantep
Telefon: 0342 777 01 01

Beyran – Metanet

Buraya günün 3 öğünü de rahatlıkla uğrayabilirsiniz, ama öncelikli olarak uğramanız gereken öğün sabah saatleri. Burası sabahları 05.00 gibi açılıyor. Beyran çorbası ve katmer ile enerjinizi toplayıp şehri keşfetmeye çıkabilirsiniz.

Öğleden sonra ve akşam için ise birçok kebap ürünü var. Benim tavsiyem patlıcan kebabı, ama yine de Metanet beyran için yaratılmış bir yer. Buranın ana lezzeti beyran.

Adres: Kozluca Mahallesi, Kozluca Caddesi, No: 11, Eski Buğday Pazarı Civarı, Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0342 231 46 66

Künefe – Cumba Künefe

Bu mekan bana çok özel hissettiriyor. Hemen açıklayayım. Mekanın işletmecisi ve ustası diyor ki “Şubeleşmemeye çalışacağım. Çünkü lezzetim bozulur diye çok korkuyorum.”

Gaziantep UNESCO tarafından böyle tescillendi işte. Lezzetini koruyabildiği için. Hasırı, künefesi, dışı Maraş içi Antep dediği lezzetler, kaymağıyla hepsiyle resmen baklavaya kafa tutan bir lezzet künefe artık. Bu arada, künefe sonrasında kahve içebilirsiniz. Pek güzel bir sunumları var. Kahveniz masanızda yanıyor resmen. İçince anlayacaksınız.

AdresEmek Mahallesi, Ali Ünler Bulvarı, No: 71/A, Şehitkamil / Gaziantep
Telefon: 0342 322 24 42

Katmer – Zekeriya Usta 

katmer

Katmer 135 yıllık bir gelenek. İşine gücüne gidenler sabah erkenden enerjisini toplasın diye yapılırmış eskiden. Evde de yapılmıyor. Esnaf ticaret yapsın, para kazansın ve destek olalım diye dışarda yapılırmış sadece.

Buraya gidince “Bu kadar ince hamuru nasıl açtın?” diye sorasın geliyor Zekeriya Usta’ya. Gaziantep’in meşhur katmeri için akla ilk gelen ustalardan birisi. Sabahları o şerbetli şey nasıl yeniliyor demeyin. Şerbet minimum seviyede tutulunca bir porsiyon daha yiyebiliyorsunuz. Ustanın güler yüzü ile beraber katmeri burada yiyiniz derim. Ayrıca yanında süt içince daha da lezzetli oluyor.

Adres: Çukur Mahallesi, Körükçü Sokak, Bay Hilmi Geçidi, No: 16 C-D, Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0342 230 09 71

Baklava – Almacı Pazarı Güllüoğlu

baklava

Dünyanın en eski baklava dükkanı burası. Hal böyle olunca işini güzel yapan insanların elinden yiyorsun baklavanı. Güllüoğlu hikayesinin başladığı yer burası. Bu yüzden baklavanın lezzeti tecrübeli insanların onayından geçiyor. Dükkanda sizi karşılayacak Murat Güllü son derece ilgili ve donanımlı bir beyefendi. Baklava için önceliklerden birisi kesinlikle.

Adres: Elmacı Pazarı, No: 4 A, Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0342 231 21 05

Baklava – Koçak

Burası Gaziantep’in en iyi baklavacılarından, ama havuç dilimi ve fıstık dürüm nasıl İmam Çağdaş’ın liderliğindeyse burası da fıstıklı baklava konusunda bayağı başarılı. Yaprak şöbiyeti de oldukça başarılı. Son dönemde müthiş atak yaptılar. Herkes Koçak diyor, başka bir şey demiyor.

Adres: Ali Fuat Cebesoy Bulvarı, Ş. M. Engin Özdinç Sokak, No: 3, Şehitkamil / Gaziantep
Telefon: 0342 321 05 19/20

Baklava – Ayıntap Baklavaları

Burası için Gaziantep’in en iyi baklavacısı diyemem, ama şöbiyet konusunda oldukça başarılılar. Yediğim en iyi şöbiyetlerden birisi buradaydı. Ayrıca ustalarından Levent Usta, İmam Çağdaş hikayesini başlatan ustalardan. Yani anlayacağınız tecrübeli bir ekibin elinden çıkan baklavalar bunlar. Bu yüzden Gaziantep’te en iyi baklavacılar listesinde benim gözümde.

Adres: İncilipınar Mahallesi, Gazi Muhtar Paşa Bulvarı, No: 28, Şehitkamil / Gaziantep
Telefon: 0342 215 22 01

Baklava – Çelebioğulları

Ve assolist… Bence Gaziantep’in en iyi fıstıklı ve kuru baklavası burada. Kesinlikle öneriyorum. Şahsen bir Gaziantepli olarak memleketime giden herkese öneririm.

Adres: Kocaoğlan Mahallesi, Demokrasi Bulvarı, No: 43, Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0342 226 15 16

Menengiç Kahvesi – Tahmis Kahvesi 

Yılların mekanını uzun uzun anlatmaya gerek yok. Ancak son yıllarda çok hoşuma giden bir şey var burada. O da çalgı ekibi. Sen kahveni yudumlarken sazlı sözlü türküler söyleyen 4-5 kişilik bir ekip var artık ve inanılmaz eğlenceliler.

Bayılıyorum onlara. Menengiç ve çeşitli yemişlerin bulunduğu kuruyemiş tabağı ve bakır kahve takımlarıyla yapılan sunum ile Gaziantep’te mutlaka görmeniz gereken noktalardan birisi.

Adres: Suyabatmaz Mahallesi, Şehitler Caddesi, Eski Buğday Pazarı Sokak, No: 21, Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0342 232 89 77

Dibek Kahvesi ve Zahter Çayı – Kır Kahvesi

Burası bildiğiniz kahvehane. Kendinizi otantik bir ortamda hissedebilirsiniz burada. Kalenin eteğinde cam sanatları merkezine doğru olan bir noktada bulunan kır kahvesi, Gaziantep’teki en keyifli kahve duraklarından birisi.

 

Kaynak : Flypgs.com

Benzer Yazılar

Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Yeme ve İçme 3 yıl önce

Bir bölgenin kültürünü ve coğrafyasını en iyi şekilde keşfetmenin yolu meşhur lezzetlerinden geçiyor. Özellikle de şehirlerin sokak yemekleri, toplumun damak zevkinin kültürle birleşmesinin bir ürünü. Ayrıca sokak lezzetlerinin peşine düşmek, şehirde yaşamanın nasıl olacağını görebileceğiniz bir kapı görevi de görüyor. Peki, hangi şehir hangi sokak lezzetiyle meşhur hiç merak ettiniz mi?  Yeni yerler keşfederken gittiğimiz yerin sadece meşhur binalarını ya da meydanlarını değil, yöresel yemeklerini ve sokak lezzetlerini de keşfetmeliyiz. Gittiğimiz şehirlerde karşımıza çıkan sokak tezgâhlarından aldığımız ve ayaküstü karnımızı doyurduğumuz bu lezzetler her zaman bir başka olmuştur. Türkiye’nin Seyahat Sitesi Enuygun.com, sokak lezzetleriyle öne çıkan şehirleri sizin için derledi. İstanbul İstanbul’da yaygın bir sokak lezzeti kültürü bulunuyor ama şehirle en çok özdeşleşen sokak lezzeti, ıslak hamburger. İstanbul’un bir diğer gözde lezzeti ise balık ekmek. İstanbul’a gelip de Eminönü’nde balık ekmek yememek pek mümkün değil! Midye dolma da bu iki lezzetin peşi sıra gelen bir sokak lezzeti. Midye dolma Türkiye’nin […]

Farklı Ülkelerden Geleneksel 6 Ekmek Tarifi

Yeme ve İçme 4 yıl önce

Kim sevmez ki güne mis gibi ekmek kokusu ile uyanmayı. Şöyle fırından yeni çıkmış sıcacık tazecik bir ekmekle güne başlamaktan daha güzel bir keyif yok bence. Ekmek sadece bizim mutfağımızda değil dünya mutfaklarında da önemli bir yere sahip. Neredeyse her ülkenin kendine has geleneksel bir hatta birkaç ekmeği var. Üstelik hepsi de birbirinden lezzetli. Siz de hamurun en lezzetlisi, karbonhidratsız yapamayanların göz bebeği dünya mutfaklarından çeşit çeşit ekmekleri keşfetmek ve en beğendiklerinizi mutfaklarınızda denemeye ne dersiniz? Cevabınız evetse afiyetle okumanız dileğiyle. İşte dünya mutfaklarının en sevilen ekmeklerinden sadece birkaçı: Farklı Ülkelerden Geleneksel 6 Ekmek Tarifi Cramique, Belçika Belçika’nın bu enfes çikolatalı ekmeğinin tadı damağınızda kalacak. Cramique, Belçika Malzemeleri:  100 ml ılık süt 100 ml ılık su 10 gram instant maya 2 yumurta 85 gram toz şeker 100 gram tereyağı 500 gram un Bir çay kaşığı tuz 50 gram bitter çikolata 50 gram sütlü çikolata (İsterseniz 100 gram bitter çikolata kullanarak […]

Evde Kolayca Yapabileceğiniz 11 Fast-Food Tarifi

Yeme ve İçme 4 yıl önce

Kim demiş evde fast food keyfi yapılmaz diye. Siz de ara sıra kendinizi şımartmak dışarıda severek yediğiniz fast food tarzı yiyecekleri evde nispeten daha sağlıklı bir tarzda hazırlamak istemez misiniz? Seçin, beğenin, kendinize göre katıp karıştırın ve güzel bir film eşliğinde evinizde keyif yapın. Afiyet olsun! Evde Kolayca Yapabileceğiniz 11 Fast-Food Tarifi 1) Bol Malzemeli Pizza Bol malzemeli pizza malzemeleri:  Pizza hamuru için: 1.5 su bardağı un Yarım su bardağı su 1 çay kaşığı yaş maya 1 çay kaşığı toz şeker 1 çay kaşığı tuz 2 yemek kaşığı zeytinyağı Domates sosu için: 1 domates 2 dal taze fesleğen 1 dal taze kekik Yarım diş sarımsak 1 tutam tuz 1 tutam karabiber Üzeri için: Yarım su bardağı rendelenmiş dil peyniri 10-11 dilim sucuk 4-5 dilim sosis 4-5 dilim jambon 4-5 arpacık soğan 10-12 parça misket mozarella peyniri ya da top peynir Bol maddeli pizza hazırlanışı: Hamuru için mayayı ılık suda eritin. […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.