Tropik Tatil Severler İçin Muhteşem Doğasıyla Maldivler

maldivde gezilecek yerler Gezi Rehberi

Maldivler tatilinde yapılacaklar, gezilecek yerler, adalar hakkında bilgiler ve Maldivler’e dair merak edilen her şey.

Maldivler tatili doğal güzellik sevenler için en uygun seçimlerden birisi olacaktır. Balayı tatillerinin gözbebeği olsa da, huzur dolu bir tatil geçirmek isteyenlerin de ilk aklına gelen noktalardan birisidir.  Maldivler denince herkesin aklına ilk gelen şey kristal gibi berrak denizi ve bembeyaz kumu oluyor. Bu berrak deniz masmavi gökyüzüyle birleşince ortaya müthiş bir manzara çıkıyor ve bu manzara da insanlarda cazibe uyandırıyor.

Hint Okyanusu üzerinde 1200 adadan oluşan bu ülkede sadece 281 adada insanlar yaşarken 86 adada ise otel bulunuyor. Türkiye’den 8 saat uzaklıkta olan Maldivler vizesiz ve ücretsiz bir şekilde 30 gün ülkede kalma imkânı sağlıyor.

Maldivler Tatilinde Yapılacak Aktiviteler

Maldivlerde neler yapılır sorusunun en iyi cevabı dalış, su sporları ve gün batımı tekne turlarıdır. Birçok adada tüplü dalış ve geziler meşhurdur. Profesyonellerin yardımıyla ve cam tabanlı olan özel dalış tekneleriyle dalış yapmak size unutulmaz bir iz bırakacaktır. Eğer bu aktivite size göre değilse ve sevmiyorsanız denizin altını şnorkel ile izleme seçeneğiniz de bulunmaktadır. Bu sayede deniz canlılarını seyredebilirsiniz. Bunların dışında da safari tekneleri, balık tutma turu, ada turları ve yunus balıkları izleme turları da bulunmaktadır.

Tüm bu su sporları dışında yapılabilecek en iyi etkinliklerden birisi de fotoğraf uçuşlarıdır. Deniz uçağına binerek adaların mükemmel fotoğraflarını çekebilme fırsatı ile çok farklı ve güzel bir deneyim yaşamak mümkündür. Geniş pencereleri ve yüksek kanatları bulunan bu uçakta hem etrafın tadını çıkarıp hem de o anı fotoğraflayabilirsiniz.

Maldivlerde Gezilecek Yerler

Ulusal Maldivler Müzesi

Ulusal Maldivler Müzesi ülkenin ilk müzesidir ve bu yüzden büyük önem taşır. Müze, Maledeki Sultan Parkında bulunur. Müzenin içinde ekstra olarak kütüphane ve sergi salonları da vardır.

Tsunami Anıtı

Bu anıt Endonezyada yaşanan tsunami sebebiyle vefat eden kişilerin anısı için yapılmıştır. Anıtın üzerinde bulunan küreler, tsunamiden etkilenen 20 adayı temsil etmektedir. Anıtın ortasındaki çubukta da bu felakette hayatını kaybedenlerin isimleri yazmaktadır.

Sultan Parkı

Maldivler Sultan Parkı 16. yüzyılda Kraliyet Sarayı’nın yıkılmasının üzerine inşa edilmiştir. Bu parkta müze ve yürüyüş parkları mevcuttur. Müzesinde Maldiv tarihi ve mirasına ait koleksiyonlar bulunmaktadır.

Cocoa Adası

Başkent olan Malede bulunan bu ada Maldivlerde kesinlikle görülmesi gereken mercan adasıdır. Gece hayatı sınırlıdır. Daniel Defoe bu adaya ‘okyanusun en ilahi adası’ demiştir.

Biyadhoo Adası

Bu ada birçok su sporu için çok elverişlidir. Özellikle de dalış için 35 adet alanı bulunmaktadır. Adanın hemen hemen her yerinde tabelalar vardır. Bu tabelalarda insanların adanın ne kadar güzel olduğunu anlattığı cümleler yazmaktadır.

Male

Ülkenin hem başkenti hem de en büyük kenti olan Male’nin anlamı Krallar Adası’dır. Burada yürüyüş ile şehrin iç kısımlarına geçebileceğiniz sahil yolu, taptaze balık satın alabileceğiniz balık pazarı, başkanlık sarayı, altın kubbesi ile dikkat çeken ve İslam kütüphanesi bulunan Grand Mosque Camisi ve Sultan Parkı bulunmaktadır.

Victory Batık Gemisi

Dalış yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği dalış noktalarından birisi de Victory Batık Gemisi’dir. Bu gemi 1981 yılında batmıştır. Okyanusun 115 fit derinliğindedir. Burada yapılan dalışlarda köpek balıklarına, kaplumbağalara ve yarasa balıklarına rastlayabilirsiniz.

Sualtı Restoranları

Dünyanın ilk cam sualtı restoranı burada bulunmaktadır. 175 tonluk cam tüp ile 180 derece Maldivler sualtı manzarasında keyifle yemek yemenin tadını çıkartmak mümkündür.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle