Amerika Vizesi Nasıl Alınır? 2019 Güncel Vize Bilgi ve Önerileri

Vize rehberi

Birleşik Devletler’e vize almak biraz incelikli ve detaylı bir iş. Politikalardan ve bölgesel çalkantılardan çok kolay etkilenen Amerika vize işlemlerinde nelere dikkat etmelisin?

Artık yeni dünya eskisi kadar uzak değil. Tek bir uçak biletiyle aktarma yapmaya bile gerek kalmadan iyi bir Amerika tatili planlamak mümkün.

Elbette işin tatsız kısmının vize telaşı olduğunun farkındayız. Tam da bu yüzden momondo ihtiyaçlarını düşünerek Amerika’dan nasıl vize alabileceğine dair ince detaylarla dolu bir yazı hazırladı.

Amerika vize şartları neler?

Amerika Vizesi Nasıl Alınır? 2019 Güncel Vize Bilgi ve Önerileri

Amerika vize şartlarına mutlaka göz at © Kai Pilger

 1. Doğrusunu söylemek gerekirse Amerika çok kolay vize veren ülkeler arasında değil. Bu yüzden vize başvurunu yaparken tüm detayları tek tek incelemelisin.
 2. Öncelikle bordrolu bir çalışansan ve sigortan ödeniyorsa bunun Amerika vizesi için avantaj olduğunu söyleyebiliriz.
 3. Bu arada pasaportunun en az beş yıllık olmasına da dikkat etmelisin.
 4. Amerika vizesi için önemli etkenlerden biri de adli sabıka kaydı… Kısa süreli turist vizesinde bile Amerika sabıka kaydının temiz olmasını istiyor.
 5. Pasaportunda daha önce seyahat ettiğin Avrupa ülkelerini gösteren Schengen vizesi de bir artı.
 6. Amerika vizesini alsan da aslında kötü sürprizlere hazırlıklı olmanda fayda var. Çünkü sınırdaki görevliler pasaportunda 10 yıllık vize olsa dahi ülkeye sokmama hakkına sahipler. Bu yüzden vize başvurusunda verdiğin evrakları yanında da götürmen yararına olacaktır.
 7. Amerika turist vizesi için en önemli nokta, yaşadığın yer ile aranda güçlü bir bağın olduğunu kanıtlayabilmek. Yani Amerika’ya yerleşme gibi bir planının olmadığını kanıtlamalısın. Okul, iş ve hatta banka kredisi buna örnek olarak gösterilebilir. Tabii, Amerika’dayken kendini finansal olarak idame ettirebileceğini de göstermen gerekiyor.

Amerika vize randevu alma sistemi nasıl işliyor?

ABD vize randevu sistemi internet üzerinden işliyor. Formu doldurup bilgileri kaydettikten sonra yönergeler takip edilerek randevu oluşturuluyor. Burada verilen telefonla takip kodunu da kaydetmekte fayda var.

Amerika turist vizesi nasıl alınır?

Amerika vizesini en kolay şekilde almak için başvuru formunu titizlikle doldurmak ve hiçbir ayrıntıyı atlamamak gerekiyor.

Bunun yanı sıra randevuya giderken bir iş görüşmesine girecekmiş gibi özenli davranarak şık giyinmek avantaj yaratır.

Amerika turist vizesi için gerekli evraklar neler?

Amerika Vizesi Nasıl Alınır? 2019 Güncel Vize Bilgi ve Önerileri

Vize ücreti önemli adımlardan bir tanesi © Vitaly Taranov

 • DS 160 vize başvuru formu: İngilizce olarak konsolosluğun resmi sitesinden dolduruluyor. Bu arada randevu tarihinden en az üç iş günü öncesinde formun online olarak tamamlanması gerekiyor.
 • Biyometrik fotoğraf: Amerika vize fotoğraf ölçüsü, 5*5 cm. Bunun yanı sıra fotoğrafın beyaz fon önünde çekilmiş olması ve pasaporttaki diğer vizelerde kullanılmamış olması şartı da aranıyor.
 • Nüfus cüzdanı ve evlilik cüzdanı.
 • Mesleki duruma ilişkin belgeler.
 • Finansal duruma ilişkin belgeler.
 • Ulaşım ve konaklama rezervasyonları. Burada belirtmemiz gereken nokta, sıkı sıkıya seyahat planlarınızı yapmamanız. Zaten konsolosluğun sitesinde de bu belirtilmiş. Daha sonradan iptal edebileceğiniz bir otel rezervasyonu ve bir seyahat planı ile başvurmanız yeterli olacaktır.

Bu arada Amerika vize başvuru ücretini de online başvuru esnasında ödemek gerekiyor. Burada kredi kartıyla ödeme seçeneği de var ve turist vizelerinin ücreti 160 USD.

Amerika vize çeşitleri neler?

Amerika vizesi çeşitleri, göçmen vize türleri ve göçmen olmayan vize türleriolarak iki grupta toplanıyor.

Göçmen vize türlerine Aile Dayanaklı Göçmen Vizeleri, Yeşil Kart, Nişanlılık Vizesi, İşveren Dayanaklı Göçmen Vizeleri ve Geri Dönen Yerleşik Yabancı Müracaatları dahil ediliyor.

Göçmen olmayan vize türleri ise Diplomatik ve Resmi Vizeler, İş, Turizm, Tıbbi Tedavi Amaçlı Vizeler, ABD’den transit geçiş, Mürettebat Vizesi, Tüccar veya Yatırımcı Vizesi, Akademik Eğitim veya Dil Öğrencileri, Değişim Programı, Geçici İşçi, Çalışma veya Staj Vizesi ile Basın Mensupları ve Gazeteciler olarak sıralanıyor.

Amerika vize başvurusu nasıl yapılır?

Adım adım Amerika vize başvurusu sırasıyla aşağıdaki şekilde yapılıyor:

 1. Başvuru formu tamamlanır.
 2. U.S. Visa adresine girilerek hesap oluşturulur.
 3. Seyahat amacına göre bir vize türü seçilir.
 4. Başvuru sahibinin kimlik bilgileri girilir.
 5. Pasaportun teslim edileceği PTT şubesi seçilir.
 6. Vize başvuru ücreti için ödeme yöntemi seçilir.
 7. Randevu tarihi ve saati seçilip onaylanır.

Amerika vize başvuru formunu doldururken nelere dikkat etmelisin?

Amerika Vizesi Nasıl Alınır? 2019 Güncel Vize Bilgi ve Önerileri

Formu eksiksiz doldurduğuna emin ol © Kelsey Knight

 • Öncelikle başvuru formundaki tüm yazıların İngilizce olmasına ve İngilizce karakterlerle yazılmasına özen göstermen gerekiyor.
 • Formu doldururken yanına seyahat belgelerini ve pasaportunu da alman gerek. Formda bunların hepsiyle ilgili sorular bulunuyor.
 • Formu doldururken yarıda kesmen gerekirse, yazdığın kısmı kaydedip daha sonra devam edebilirsin. Bunun için 30 gün süren var.
 • Eğer ailenle ya da bir grupla seyahat ediyorsan, bunun için bir aile ya da grup başvurusu da oluşturabilirsin.
 • Formu doldururken Birleşik Devletler’de yaşayan tanıdıkların olup olmadığını da soracaklardır. Eğer ziyaret edebileceğin birileri yoksa bu soruya konaklama bilgilerini girebilirsin.

Amerika vizesi neden reddedilir?

ABD vizesinden red alanlar için tek bir sebebin etken olduğunu söylemek pek mümkün değil. Bunun nedeni olarak adayın vize almak için yeterli gereksinimleri karşılayamadığını belirtmek verilen tek net cevap oluyor.

Daha öncede bahsettiğimiz gibi en önemli sebeplerden bir tanesi geriye dönüş yapacağını yetkililere yeteri kadar açıklayamamış olman olabilir. O yüzden başvuru yaparken buna çok dikkat etmelisin.

Bonus: Amerika öğrenci vizesi nasıl alınır?

Amerika’da herhangi bir derecede eğitim almak için öğrenci vizesine ihtiyaç var. ABD’de öğrenci olmak için I-20 belgesi verebilen bir okuldan kabul almak gerekiyor.

ABD hükümetinin kurduğu SEVIS öğrenci takip programına online olarak işlenen I-20 belgesi, aynı zamanda öğrencilere de yollanıyor.

Vize başvuru formunu doldururken I-20 üzerinde yazan SEVIS numarası ve okul kodu girildikten sonra vize ücreti ödeniyor ve randevu için tarih seçiliyor.

Öğrenci vizesi F-1, vize memurlarıyla birebir görüşme yapıldıktan sonra veriliyor.

Amerika vizeni aldıysan seyahat planlarını yapmaya hemen başlamalısın.

 

Kaynak : Momondo.com.tr

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle