Amerika Vizesi Nasıl Alınır? 2019 Güncel Vize Bilgi ve Önerileri

Birleşik Devletler’e vize almak biraz incelikli ve detaylı bir iş. Politikalardan ve bölgesel çalkantılardan çok kolay etkilenen Amerika vize işlemlerinde nelere dikkat etmelisin? Artık yeni dünya eskisi kadar uzak değil. Tek bir uçak biletiyle aktarma yapmaya bile gerek kalmadan iyi bir Amerika tatili planlamak mümkün. Elbette işin tatsız kısmının vize telaşı olduğunun farkındayız. Tam da bu yüzden momondo ihtiyaçlarını düşünerek Amerika’dan nasıl vize alabileceğine dair ince detaylarla dolu bir yazı hazırladı. Amerika vize şartları neler? Amerika vize şartlarına mutlaka göz at © Kai Pilger Doğrusunu söylemek gerekirse Amerika çok kolay vize veren ülkeler arasında değil. Bu yüzden vize başvurunu yaparken tüm detayları tek tek incelemelisin. Öncelikle bordrolu bir çalışansan ve sigortan ödeniyorsa bunun Amerika vizesi için avantaj olduğunu söyleyebiliriz. Bu arada pasaportunun en az beş yıllık olmasına da dikkat etmelisin. Amerika vizesi için önemli etkenlerden biri de adli sabıka kaydı… Kısa süreli turist vizesinde bile Amerika sabıka kaydının temiz olmasını istiyor. […]

Amerika Vizesi Nasıl Alınır? 2019 Güncel Vize Bilgi ve Önerileri

Birleşik Devletler’e vize almak biraz incelikli ve detaylı bir iş. Politikalardan ve bölgesel çalkantılardan çok kolay etkilenen Amerika vize işlemlerinde nelere dikkat etmelisin?

Artık yeni dünya eskisi kadar uzak değil. Tek bir uçak biletiyle aktarma yapmaya bile gerek kalmadan iyi bir Amerika tatili planlamak mümkün.

Elbette işin tatsız kısmının vize telaşı olduğunun farkındayız. Tam da bu yüzden momondo ihtiyaçlarını düşünerek Amerika’dan nasıl vize alabileceğine dair ince detaylarla dolu bir yazı hazırladı.

Amerika vize şartları neler?

Amerika Vizesi Nasıl Alınır? 2019 Güncel Vize Bilgi ve Önerileri

Amerika vize şartlarına mutlaka göz at © Kai Pilger

 1. Doğrusunu söylemek gerekirse Amerika çok kolay vize veren ülkeler arasında değil. Bu yüzden vize başvurunu yaparken tüm detayları tek tek incelemelisin.
 2. Öncelikle bordrolu bir çalışansan ve sigortan ödeniyorsa bunun Amerika vizesi için avantaj olduğunu söyleyebiliriz.
 3. Bu arada pasaportunun en az beş yıllık olmasına da dikkat etmelisin.
 4. Amerika vizesi için önemli etkenlerden biri de adli sabıka kaydı… Kısa süreli turist vizesinde bile Amerika sabıka kaydının temiz olmasını istiyor.
 5. Pasaportunda daha önce seyahat ettiğin Avrupa ülkelerini gösteren Schengen vizesi de bir artı.
 6. Amerika vizesini alsan da aslında kötü sürprizlere hazırlıklı olmanda fayda var. Çünkü sınırdaki görevliler pasaportunda 10 yıllık vize olsa dahi ülkeye sokmama hakkına sahipler. Bu yüzden vize başvurusunda verdiğin evrakları yanında da götürmen yararına olacaktır.
 7. Amerika turist vizesi için en önemli nokta, yaşadığın yer ile aranda güçlü bir bağın olduğunu kanıtlayabilmek. Yani Amerika’ya yerleşme gibi bir planının olmadığını kanıtlamalısın. Okul, iş ve hatta banka kredisi buna örnek olarak gösterilebilir. Tabii, Amerika’dayken kendini finansal olarak idame ettirebileceğini de göstermen gerekiyor.

Amerika vize randevu alma sistemi nasıl işliyor?

ABD vize randevu sistemi internet üzerinden işliyor. Formu doldurup bilgileri kaydettikten sonra yönergeler takip edilerek randevu oluşturuluyor. Burada verilen telefonla takip kodunu da kaydetmekte fayda var.

Amerika turist vizesi nasıl alınır?

Amerika vizesini en kolay şekilde almak için başvuru formunu titizlikle doldurmak ve hiçbir ayrıntıyı atlamamak gerekiyor.

Bunun yanı sıra randevuya giderken bir iş görüşmesine girecekmiş gibi özenli davranarak şık giyinmek avantaj yaratır.

Amerika turist vizesi için gerekli evraklar neler?

Amerika Vizesi Nasıl Alınır? 2019 Güncel Vize Bilgi ve Önerileri

Vize ücreti önemli adımlardan bir tanesi © Vitaly Taranov

 • DS 160 vize başvuru formu: İngilizce olarak konsolosluğun resmi sitesinden dolduruluyor. Bu arada randevu tarihinden en az üç iş günü öncesinde formun online olarak tamamlanması gerekiyor.
 • Biyometrik fotoğraf: Amerika vize fotoğraf ölçüsü, 5*5 cm. Bunun yanı sıra fotoğrafın beyaz fon önünde çekilmiş olması ve pasaporttaki diğer vizelerde kullanılmamış olması şartı da aranıyor.
 • Nüfus cüzdanı ve evlilik cüzdanı.
 • Mesleki duruma ilişkin belgeler.
 • Finansal duruma ilişkin belgeler.
 • Ulaşım ve konaklama rezervasyonları. Burada belirtmemiz gereken nokta, sıkı sıkıya seyahat planlarınızı yapmamanız. Zaten konsolosluğun sitesinde de bu belirtilmiş. Daha sonradan iptal edebileceğiniz bir otel rezervasyonu ve bir seyahat planı ile başvurmanız yeterli olacaktır.

Bu arada Amerika vize başvuru ücretini de online başvuru esnasında ödemek gerekiyor. Burada kredi kartıyla ödeme seçeneği de var ve turist vizelerinin ücreti 160 USD.

Amerika vize çeşitleri neler?

Amerika vizesi çeşitleri, göçmen vize türleri ve göçmen olmayan vize türleriolarak iki grupta toplanıyor.

Göçmen vize türlerine Aile Dayanaklı Göçmen Vizeleri, Yeşil Kart, Nişanlılık Vizesi, İşveren Dayanaklı Göçmen Vizeleri ve Geri Dönen Yerleşik Yabancı Müracaatları dahil ediliyor.

Göçmen olmayan vize türleri ise Diplomatik ve Resmi Vizeler, İş, Turizm, Tıbbi Tedavi Amaçlı Vizeler, ABD’den transit geçiş, Mürettebat Vizesi, Tüccar veya Yatırımcı Vizesi, Akademik Eğitim veya Dil Öğrencileri, Değişim Programı, Geçici İşçi, Çalışma veya Staj Vizesi ile Basın Mensupları ve Gazeteciler olarak sıralanıyor.

Amerika vize başvurusu nasıl yapılır?

Adım adım Amerika vize başvurusu sırasıyla aşağıdaki şekilde yapılıyor:

 1. Başvuru formu tamamlanır.
 2. U.S. Visa adresine girilerek hesap oluşturulur.
 3. Seyahat amacına göre bir vize türü seçilir.
 4. Başvuru sahibinin kimlik bilgileri girilir.
 5. Pasaportun teslim edileceği PTT şubesi seçilir.
 6. Vize başvuru ücreti için ödeme yöntemi seçilir.
 7. Randevu tarihi ve saati seçilip onaylanır.

Amerika vize başvuru formunu doldururken nelere dikkat etmelisin?

Amerika Vizesi Nasıl Alınır? 2019 Güncel Vize Bilgi ve Önerileri

Formu eksiksiz doldurduğuna emin ol © Kelsey Knight

 • Öncelikle başvuru formundaki tüm yazıların İngilizce olmasına ve İngilizce karakterlerle yazılmasına özen göstermen gerekiyor.
 • Formu doldururken yanına seyahat belgelerini ve pasaportunu da alman gerek. Formda bunların hepsiyle ilgili sorular bulunuyor.
 • Formu doldururken yarıda kesmen gerekirse, yazdığın kısmı kaydedip daha sonra devam edebilirsin. Bunun için 30 gün süren var.
 • Eğer ailenle ya da bir grupla seyahat ediyorsan, bunun için bir aile ya da grup başvurusu da oluşturabilirsin.
 • Formu doldururken Birleşik Devletler’de yaşayan tanıdıkların olup olmadığını da soracaklardır. Eğer ziyaret edebileceğin birileri yoksa bu soruya konaklama bilgilerini girebilirsin.

Amerika vizesi neden reddedilir?

ABD vizesinden red alanlar için tek bir sebebin etken olduğunu söylemek pek mümkün değil. Bunun nedeni olarak adayın vize almak için yeterli gereksinimleri karşılayamadığını belirtmek verilen tek net cevap oluyor.

Daha öncede bahsettiğimiz gibi en önemli sebeplerden bir tanesi geriye dönüş yapacağını yetkililere yeteri kadar açıklayamamış olman olabilir. O yüzden başvuru yaparken buna çok dikkat etmelisin.

Bonus: Amerika öğrenci vizesi nasıl alınır?

Amerika’da herhangi bir derecede eğitim almak için öğrenci vizesine ihtiyaç var. ABD’de öğrenci olmak için I-20 belgesi verebilen bir okuldan kabul almak gerekiyor.

ABD hükümetinin kurduğu SEVIS öğrenci takip programına online olarak işlenen I-20 belgesi, aynı zamanda öğrencilere de yollanıyor.

Vize başvuru formunu doldururken I-20 üzerinde yazan SEVIS numarası ve okul kodu girildikten sonra vize ücreti ödeniyor ve randevu için tarih seçiliyor.

Öğrenci vizesi F-1, vize memurlarıyla birebir görüşme yapıldıktan sonra veriliyor.

Amerika vizeni aldıysan seyahat planlarını yapmaya hemen başlamalısın.

 

Kaynak : Momondo.com.tr

Benzer Yazılar

Almanya için vize şartları değişti

Vize rehberi 3 yıl önce

Alman Dışişleri Bakanlığı ve Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından Ekim ayının sonlarında güncellenen “vize şartları”na göre yeni kurallar getirildi. Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, vize almak isteyenler, yasal vize işlemlerini yapan sekiz ayrı iDATA merkezine parmak izini verecek. Vizeye şahsen başvuru bir şart haline geldi. Son 59 ay içinde vize için başvurmuş ve parmak izi vermiş olanların şahsen başvurması gerekmeyecek. Aciliyet şartı Türk vatandaşlarına verilecek vizede, koronavirüs döneminde başlatılan “aciliyet” şartı kalıcı oldu. Buna göre, acil durumlar nedeniyle (doğum, ölüm, zorunlu iş seyahati, evlilik), AB’nin tanıdığı aşıdan olanlar vize alabilecek. Aşısı tam olmayanlar, PCR testi ve karantina koşuluyla, aciliyeti ispatlayarak vize alabilecek. Acil işi olmayanlar sadece aşılı ise gidebilecek. Vizesi olup da, istenilen aşısı olmayanlar Türkiye’den uçağa alınmayacak. Geçerli aşılar İki Çin aşısı ya da iki Rus aşısı olan, aciliyet yoksa Alman vizesi alamayacak. Aciliyet varsa, sadece bu aşıdan yaptırmış olanlar, “test- karantina- test” yükümlülüğü ile gidebilecek. İki Sinovac, bir BioNTech […]

Ukrayna Vize ücretleri azaltıldı !

Vize rehberi 4 yıl önce

Ukrayna’ya Türk vatandaşları pasaportsuz ve vize gerekmeden turist olarak seyahat edebilmektedirler. Turist olarak seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız 180 gün içerisinde 90 gün kalma hakkına sahiptirler. 90 günden fazla kalmak istediğiniz zaman eğer geçerli sebepleriniz var ise (çalışmak, evlilik, öğrencilik, gönüllü projeleri vb.) 90 günlük D tipi vizeye başvurabilirsiniz. Vize çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.  Ukrayna’ya d tipi vize alacak vatandaşlarımız 2018-2019 yılları arasında 85$ vize ücreti ödemekteydiler. 29 Kasım 2019 tarihi itibari ile Ukrayna’ya alınacak D tipi çalışma vizesi, D tipi aile birleşimi vizesi ve D tipi öğrenci vize ücretleri 65$ olarak belirlendi. Hızlı vize işlemleri için daha önceden 170$ olarak belirlenen vize ücreti ise 130$’a düşürüldü. Ukrayna’da D tipi vize almak isteyenlerin öncelikle hangi D tipi vize çeşidini almak istiyor ise o vize çeşidinin temel gerekliliğini yerine getirmesi gerekir. Bu temel gereklilij ise D tipi çalışma vizesi almak isteyenler için çalışma izni, D tipi evlilik dolayısı ile aile birleşimi vizesi almak isteyenler için evlilik […]

Avusturya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize rehberi 4 yıl önce

Avrupa’nın en güzel ülkelerinden olan Avusturya‘ya bir seyahat planınız varsa öncelikli olarak zorlu bir süreçten geçerek vize almanız gerekmektedir. Seyahat planı olanların en çok aradıkları konuların başında ise “Avusturya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?” sorusu gelmektedir. Bu yazımızda sorunsuz bir şekilde vize almanız için vize başvurusunda yanınızda bulundurmanız gereken evrakları sizler için listeledik. Öncelikle şunu da belirtmek isteriz ki bir ülkeye yapacağınız vize başvurusunun çeşitli şekilleri vardır. Örneğin okumak için, çalışmak için, aile ve arkadaşlarınızı ziyaret etmek ya da tamamen gezi amaçlı olmak üzere başvuruda bulunabilirsiniz. Tabii her başvuru şeklinin ayrıca ilave belgeleri olacaktır. Bu nedenle Avusturya vizesi başvuru evraklarını; ortak evraklar, aile ve arkadaş ziyareti vizesi ve çalışma durumuna göre evraklar olarak üç kategoride listeleyeceğiz. Ortak Evraklar 1. Pasaport Başvurular için ilk şart tahmin edebileceğiniz gibi halihazırda elinizde bir pasaportun olmasıdır. Burada dikkat etmeniz gereken hususlar ise pasaportunuzda en az iki sayfanızın boş olması ve seyahat bitiminden sonra pasaportunuzun en az üç […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.