DÜNYANIN EN PRESTİJLİ PASAPORTLARIYLA TANIŞIN

Yurt dışına sık seyahat edenler, pasaportun ne denli önemli olduğunu bilir. Sahip olduğumuz pasaportlar kimi zaman havalimanlarında bekleyeceğimiz sırayı daha belirlerken, kimi zaman da hiç olmadık zorluklarla karşılaşmamıza neden oluyor. Temel nedeni ülkeler arasındaki siyasi ilişkiler ve ülkelerin gelir-eğitim durumu olan bu farklılıklar bazı ülkelerin vatandaşlarına öyle kolaylıklar sağlıyor ki, sahip oldukları pasaportun her kapıyı açtığını söylesek teşbihte hata etmiş olmayız. İşte dünyanın en prestijli 10 pasaportu; İSVEÇ Dünyanın en zengin ülkeleri arasında ilk sıraları yıllardır kimseye kaptırmayan İsveç, ülkeler arasında ekonomide olduğu gibi yüzlerce alanda da ciddi avantajlara sahip. Bu avantajlardan biri de vatandaşlarına sunabildiği serbest dolaşım hürriyeti. Eğer bir İsveç pasaportuna sahipseniz, 174 ülkeye elinizi kolunuzu sallayarak girebiliyorsunuz. İsveç vatandaşları, pasaportlarını 1 saat içerisinde 43 dolar karşılığında edinebiliyor. FİNLANDİYA Dünyanın en prestijli pasaportları sıralamasında 2. Sırada Finlandiya yer alıyor. 174 ülkeye vizesiz seyahat edebilmeyi sağlayan Finlandiya pasaportu, 56 dolar karşılığında ve 5 saat içerisinde alınabiliyor.  ALMANYA Sıralamada İsveç ve […]

DÜNYANIN EN PRESTİJLİ PASAPORTLARIYLA TANIŞIN

Yurt dışına sık seyahat edenler, pasaportun ne denli önemli olduğunu bilir. Sahip olduğumuz pasaportlar kimi zaman havalimanlarında bekleyeceğimiz sırayı daha belirlerken, kimi zaman da hiç olmadık zorluklarla karşılaşmamıza neden oluyor. Temel nedeni ülkeler arasındaki siyasi ilişkiler ve ülkelerin gelir-eğitim durumu olan bu farklılıklar bazı ülkelerin vatandaşlarına öyle kolaylıklar sağlıyor ki, sahip oldukları pasaportun her kapıyı açtığını söylesek teşbihte hata etmiş olmayız. İşte dünyanın en prestijli 10 pasaportu;

İSVEÇ

Dünyanın en zengin ülkeleri arasında ilk sıraları yıllardır kimseye kaptırmayan İsveç, ülkeler arasında ekonomide olduğu gibi yüzlerce alanda da ciddi avantajlara sahip. Bu avantajlardan biri de vatandaşlarına sunabildiği serbest dolaşım hürriyeti. Eğer bir İsveç pasaportuna sahipseniz, 174 ülkeye elinizi kolunuzu sallayarak girebiliyorsunuz. İsveç vatandaşları, pasaportlarını 1 saat içerisinde 43 dolar karşılığında edinebiliyor.

FİNLANDİYA

Dünyanın en prestijli pasaportları sıralamasında 2. Sırada Finlandiya yer alıyor. 174 ülkeye vizesiz seyahat edebilmeyi sağlayan Finlandiya pasaportu, 56 dolar karşılığında ve 5 saat içerisinde alınabiliyor.

 ALMANYA

Sıralamada İsveç ve Finlandiya’yı Avrupa’nın ve dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olan Almanya takip ediyor. Almanya uyruklu vatandaşlar, 69 dolar karşılığında 7 saat içerisinde alabildikleri pasaport ile yine 174 ülkeyi vizeye ihtiyaç duymadan ziyaret edebiliyor.

BİRLEŞİK KRALLIK

Dünya’nın en çok seyahat edilen ülkelerinden biri olan İngiltere’nin vatandaşlarına sunduğu Birleşik Krallık pasaportu da her kapıyı açabilenlerden. Diğerlerine oranla biraz pahalı olan Birleşik Krallık Pasaportu, 11 saat içerisinde 110 dolar ödenerek alınıyor.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Seyahat edilmesi en zor ülkelerden biri olan ABD, kabulde kendi uyguladığı katı uygulamaların neredeyse hiçbirini vatandaşlarının yaşamasına izin vermiyor. Eğer ABD pasaportuna sahipseniz, 174 ülkede seyahat etmek sizin için şehirlerarası seyahat etmekten farksız. Amerika’da pasaport, 135 dolar karşılığında 19 saatte alınıyor.

DANİMARKA

Listede 174 altına ilk inen ülke olan Danimarka, çok değil 1 farkla 6. sırada yer alıyor. Vatandaşların vize alım aşamasında yaşadığı kolaylıklar açından ise İngiltere, Amerika, Almanya ve Finlandiya’ya oranla çok daha iyi durumda. Danimarka vatandaşları, pasaportlarını 3 saat içinde 95 dolarak ödeyerek alıp, 173 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.

 KANADA

Türk vatandaşları ve benzer birçok ülke vatandaşlarına, belirli çalışma süresini doldurduktan sonra oldukça kolay bir şekilde vatandaşlık verebilen Kanada, sadece pasaportunu almak için dahi vatandaşı olmak isteyeceğimiz ülkeler arasında yer alıyor. Eğer kanada pasaportuna sahipseniz, 173 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Bu ülkeler arasında, birçok benzer ülkeden vize isteyen Amerika’nın da olduğunu belirtmekte fayda var. Kanada pasaportu, 15 saat içerinde 135 dolara alınabiliyor.

 İSPANYA

Büyüleyici şehirleri ve muhteşem tatil beldeleriyle dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biri olan İspanya, halkına seyahat etme konusunda da ciddi rahatlıklar sağlıyor. İspanyollar, 5 saat içinde aldıkları pasaportları için sadece 30 dolar ödüyor ve 173 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.

 BELÇİKA

Dünyaca ünlü festivalleriyle tanınan Belçika, vatandaşlarına pasaportlarını 8 saat içinde ve 76 dolar karşılığında veriyor. Vizesiz seyahat edilebilen ülke sayısı ise 172.

 HOLLANDA

İnsan hakları ve özgürlük konusunda sınırları zorlayan Hollanda, dünya halklarına sağladığı kolaylıkların karşılığını kendi halkının özgürce seyahat edebilmesiyle alıyor. Hollanda vatandaşları, 8 saatte 78 dolar ödeyerek aldıkları pasaportlarıyla 172 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Ukrayna, 2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolar yatırım bekliyor

Ülkeler 2 yıl önce

2021 yılı içerisinde hükümet Ukrayna’daki toplam yatırımı 6.5 milyar dolar olarak beş yılın zirvesi olarak beklerken, 2025 itibariyle yıllık yabancı yatırım beklentisini 15 milyar dolara çıkardı. Bakanlar Kurulu, Ulusal Ekonomik Stratejideki göstergeyi onayladı ve 2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım obekliyor Hükümet bu yıl ise yeniden yatırım dahil olmak üzere 6.5 milyar dolarlık yabancı yatırım almayı bekliyor. Groisman: Ukrayna’nın bütünlüğü konusunda referandum olamaz Bunun son beş yıldaki en yüksek rakam olduğunu söyleyen Başbakan Denis Şmigal “2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolarlık yatırımı içeren Ulusal Ekonomik Stratejide böyle bir göstergeyi onayladık. İddialı bir hedef. Ancak çalışmalarımız sayesinde bu kesinlikle ulaşılabilir bir rakam.” dedi.https://www.ukrhaber.com/blog/ileri-ve-daha-yuksege-ukrayna-ve-turkiye-arasindaki-isbirligi-nasil-gelisiyor/embed/#?secret=d0ATtgj0fM Başbakan ekonominin gelişmesine katkı sağlayacak ve yatırımı çekecek öncelikleri şöyle sıraladı: büyük yatırım projeleri için devlet desteği yasasının uygulanması; daha fazla dijitalleşme, bürokratik yükün azaltılması ve bilişim sektörüne destek; işletmelerin özelleştirilmesi , kamu-özel ortaklıklarının geliştirilmesi ve çeşitli endüstrilerde imtiyazlar yoluyla devletin ekonomideki rolünün azaltılması; toprak reformunun tamamlanması, sulama […]

10 Adımda Vizesiz Balayı Ülkeleri ile Mutlu Bir Başlangıç Yapın

Ülkeler 2 yıl önce

Dünyanın dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen vizesiz balayı ülkeleri ile siz de mutluluğunuzu güzel bir tatil ile taçlandırabilirsiniz. Üstelik tatil hazırlıkları yaparken onlarca kağıt ve evrak işi ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. İşte, vizesiz gidilebilecek balayı yerleri ve şartları. Vizesiz Balayı Ülkeleri Listesi Mutluluğunuzu Taçlandırıyor Dünyanın en güzel ülkelerini sizin için en özel olan insanla görmek ister misiniz? Vizesiz balayı turları düzenleyen birçok gezi firması size bu imkanı sunabilir. Siz de vizesiz yurtdışı balayı otellerini değerlendirerek evlilik hayatınıza unutulmaz bir başlangıç yapabilirsiniz. İşte, birbirinden güzel vizesiz gidilecek ülkeler ve detayları. 1 – Maldivler : Vizesiz Yurtdışı Balayı Mekanları Mavinin en güzel tonu olan turkuaz suları ile Maldivler herkesin hayallerini süslüyor. Vizesiz gidilecek balayı yerleri arasında harika bir seçenek olan Maldivler Hint Okyanusu üzerinde bulunuyor. Toplamda 200 ada vee adacığın bir araya gelmesi ile oluşan bu muhteşem tatil beldesi, Türk vatandaşları için 30 güne kadar vizesiz konaklama imkanı sunuyor. 2 – Seyşeller […]

Çocuklarla Hollanda Seyahatinde Gidebileceğiniz Güzel Yerler

Ülkeler 2 yıl önce

Hollanda, tüm Avrupa’nın en büyük kültürel geleneklerinden birini barındıran bir ülkedir. Bu destinasyona seyahat ederseniz, çok çeşitli müzeleri, parkları ve ilgi çekici anıtları keşfedebilirsiniz. Aşağıda, çocuklarla Hollanda gezisinde bilmeniz gereken önemli yerleri tavsiye edeceğiz. Amsterdam Kanalları İlk zorunlu durak Amsterdam kanallarıdır. Bu şehirde 100 kilometreden fazla kanal vardır ve bu nedenle de ‘Kuzeyin Venedik’i’ olarak bilinir. Ayrıca Kanal Otobüsü olarak bilinen ve 14 duraklı tur düzenleyerek sizi şehrin en önemli müze ve turistik yerlerine bırakan bir gemi yolculuğuna da çıkabilirsiniz. Amsterdam hem yürüyerek hem de kanallarında gezinerek keyif alınması gereken bir şehir. Bunu bir tekne turu yaparak görebilirsiniz. Lahey’deki Madurodam Parkı Bu minyatür park, Hollanda’nın en ünlülerinden biridir. İçinde, ülkenin en alakalı simge yapılarını temsil eden, ölçekli olarak yapılmış çok sayıda bina ve yer vardır. Ayrıca Hollanda’nın tarihini daha iyi anlamaya yardımcı olan videolar ve multimedya kurulumlarına sahiptir. Minyatür Madurodam şehrinde havaalanları, şehirler ve küçük ölçekli tarihi binalar gelecek olan […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.