Amsterdam’ı Keşfetmek İçin Öneriler

Hollanda‘nın başkenti Amsterdam’ın kendine özgü cazibesinin birçok yanı var ve şehir turistler için tam anlamıyla bir cennet görünümünde. Fotojenik kanallarının, göz alıcı parklarının ve güzel dini binalarının yanı sıra şehir aynı zamanda dünyanın önde gelen müzelerine, etkileyici modern mimari örneklerine ev sahipliği yapıyor. Avrupa’nın en çok ziyaretçi ağırlayan başkentlerinden biri olan Amsterdam seyahatinizde şehrin tadını çıkarmak için uğramanız gereken yerlerden birkaçı bu listede. Amsterdam’ı Keşfetmek İçin Öneriler 1. Kanallar Amsterdam’ın merkezi, 17. yüzyıldan kalma dört kanalla çevrelenmiş. Kent merkezi günümüzde UNESCO Kültürel Miras Alanı olarak korunuyor. Kenti sarıp sarmalayan su yolları, kentin su trafiğini artırmak ve ticareti teşvik etmek için Amsterdam belediyesi tarafından inşa edilmiş. Yüzlerce tipik Hollanda şehir evi, çoğu Rönesans dönemine tarihlenen bu kanalların etrafında bulunuyor. 2. Stedelijk Müzesi Stedelijk, dünyadaki en önemli modern ve çağdaş sanat müzeleri arasında ve 100 yıldan fazla bir süredir uluslararası sanat dünyasının ön saflarında yer alıyor. Müze, koleksiyonuna sürekli olarak yeni veya tarihsel […]

Amsterdam’ı Keşfetmek İçin Öneriler

Hollanda‘nın başkenti Amsterdam’ın kendine özgü cazibesinin birçok yanı var ve şehir turistler için tam anlamıyla bir cennet görünümünde. Fotojenik kanallarının, göz alıcı parklarının ve güzel dini binalarının yanı sıra şehir aynı zamanda dünyanın önde gelen müzelerine, etkileyici modern mimari örneklerine ev sahipliği yapıyor.

Avrupa’nın en çok ziyaretçi ağırlayan başkentlerinden biri olan Amsterdam seyahatinizde şehrin tadını çıkarmak için uğramanız gereken yerlerden birkaçı bu listede.

Amsterdam’ı Keşfetmek İçin Öneriler

1. Kanallar

Amsterdam’ın merkezi, 17. yüzyıldan kalma dört kanalla çevrelenmiş. Kent merkezi günümüzde UNESCO Kültürel Miras Alanı olarak korunuyor. Kenti sarıp sarmalayan su yolları, kentin su trafiğini artırmak ve ticareti teşvik etmek için Amsterdam belediyesi tarafından inşa edilmiş. Yüzlerce tipik Hollanda şehir evi, çoğu Rönesans dönemine tarihlenen bu kanalların etrafında bulunuyor.

2. Stedelijk Müzesi

Stedelijk, dünyadaki en önemli modern ve çağdaş sanat müzeleri arasında ve 100 yıldan fazla bir süredir uluslararası sanat dünyasının ön saflarında yer alıyor. Müze, koleksiyonuna sürekli olarak yeni veya tarihsel açıdan önemli eserler ekliyor ve şu anda Van Gogh, Malevich ve Mondriaan’ın resimleri dahil olmak üzere 90 binden fazla parçaya sahip.

3. Vondelpark

Vondelpark, şüphesiz Amsterdam’daki en ünlü park ve kentin Oud-West ile Oud-Zuid mahallelerini ayıran bir kara parçası üzerine yayılmış durumda. Birkaç kafe, oyun alanı ve açık hava tiyatrosu, parkın geniş yeşil çayırları arasında yer alıyor ve hafta sonu gezileri için mükemmel.

4. Portekiz Sinagogu

17. yüzyıl boyunca, binlerce Yahudi, İber yarımadasını sarsan dini çatışmalardan kaçmak için Portekiz’den Amsterdam’a göç etti. Amsterdam’da dinlerini açık bir şekilde uygulamalarına izin verildi ve nihayet kentin Yahudi semtinde bugün hala ayakta duran muazzam, mimari açıdan etkileyici bir sinagog inşa ettiler.

5. Dam Meydanı

Dam Meydanı’nın temelleri aslen 13. yüzyılda Amstel kıyılarında yaşayan köylülerin nehrin kuzey kısmını yıkmaya karar vermesiyle inşa edildi. Yıllar boyunca bu platformda birçok önemli bina inşa edildi ve bugün Dam Meydanı, Amsterdam’ın Kraliyet Sarayı, Ulusal Anıt ve de Nieuwe Kerk’i içeriyor.

6. Rijksmuseum

Hollanda’daki en önemli müze olan Rijksmuseum, bir milyondan fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Bu geniş koleksiyon, önde gelen tarihi şahsiyetler tarafından yaratılmış birçok şaheser içeriyor ve Hollandalı ustalar Rembrandt, Vermeer ve Van Gogh’un çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

7. Homomonument

Homomonument 1987 yılında yıllar süren geliştirme ve kampanya çalışmalarından sonra tanıtıldı. Bu anıtsal pembe üçgen, dünyadaki LGBTQI baskı kurbanlarına adanmış ilk anıt ve bugün yıl boyunca birçok anma ve kutlama etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: turna.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.