Amsterdam’ı Keşfetmek İçin Öneriler

Avrupa

Hollanda‘nın başkenti Amsterdam’ın kendine özgü cazibesinin birçok yanı var ve şehir turistler için tam anlamıyla bir cennet görünümünde. Fotojenik kanallarının, göz alıcı parklarının ve güzel dini binalarının yanı sıra şehir aynı zamanda dünyanın önde gelen müzelerine, etkileyici modern mimari örneklerine ev sahipliği yapıyor.

Avrupa’nın en çok ziyaretçi ağırlayan başkentlerinden biri olan Amsterdam seyahatinizde şehrin tadını çıkarmak için uğramanız gereken yerlerden birkaçı bu listede.

Amsterdam’ı Keşfetmek İçin Öneriler

1. Kanallar

Amsterdam’ın merkezi, 17. yüzyıldan kalma dört kanalla çevrelenmiş. Kent merkezi günümüzde UNESCO Kültürel Miras Alanı olarak korunuyor. Kenti sarıp sarmalayan su yolları, kentin su trafiğini artırmak ve ticareti teşvik etmek için Amsterdam belediyesi tarafından inşa edilmiş. Yüzlerce tipik Hollanda şehir evi, çoğu Rönesans dönemine tarihlenen bu kanalların etrafında bulunuyor.

2. Stedelijk Müzesi

Stedelijk, dünyadaki en önemli modern ve çağdaş sanat müzeleri arasında ve 100 yıldan fazla bir süredir uluslararası sanat dünyasının ön saflarında yer alıyor. Müze, koleksiyonuna sürekli olarak yeni veya tarihsel açıdan önemli eserler ekliyor ve şu anda Van Gogh, Malevich ve Mondriaan’ın resimleri dahil olmak üzere 90 binden fazla parçaya sahip.

3. Vondelpark

Vondelpark, şüphesiz Amsterdam’daki en ünlü park ve kentin Oud-West ile Oud-Zuid mahallelerini ayıran bir kara parçası üzerine yayılmış durumda. Birkaç kafe, oyun alanı ve açık hava tiyatrosu, parkın geniş yeşil çayırları arasında yer alıyor ve hafta sonu gezileri için mükemmel.

4. Portekiz Sinagogu

17. yüzyıl boyunca, binlerce Yahudi, İber yarımadasını sarsan dini çatışmalardan kaçmak için Portekiz’den Amsterdam’a göç etti. Amsterdam’da dinlerini açık bir şekilde uygulamalarına izin verildi ve nihayet kentin Yahudi semtinde bugün hala ayakta duran muazzam, mimari açıdan etkileyici bir sinagog inşa ettiler.

5. Dam Meydanı

Dam Meydanı’nın temelleri aslen 13. yüzyılda Amstel kıyılarında yaşayan köylülerin nehrin kuzey kısmını yıkmaya karar vermesiyle inşa edildi. Yıllar boyunca bu platformda birçok önemli bina inşa edildi ve bugün Dam Meydanı, Amsterdam’ın Kraliyet Sarayı, Ulusal Anıt ve de Nieuwe Kerk’i içeriyor.

6. Rijksmuseum

Hollanda’daki en önemli müze olan Rijksmuseum, bir milyondan fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Bu geniş koleksiyon, önde gelen tarihi şahsiyetler tarafından yaratılmış birçok şaheser içeriyor ve Hollandalı ustalar Rembrandt, Vermeer ve Van Gogh’un çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

7. Homomonument

Homomonument 1987 yılında yıllar süren geliştirme ve kampanya çalışmalarından sonra tanıtıldı. Bu anıtsal pembe üçgen, dünyadaki LGBTQI baskı kurbanlarına adanmış ilk anıt ve bugün yıl boyunca birçok anma ve kutlama etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: turna.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle