ASYA’NIN HAYAT DEĞİŞTİREN ÜLKELERİNDEN KARELER

Dünya üzerinde öyle coğrafyalar, öyle ülkeler var ki, oraya seyahat eden en amatör fotoğrafçıyı dahi profesyonel fotoğraflar çekmeye teşvik eder, en amatörünün dahi harikalar yaratmasına olanak sağlar. Nedendir bilinmez ama bu ülkelerin birçoğu bize göre dünyanın en doğusundaki Asya ülkeleridir. Gerek coğrafyası, gerekse halkının yaşam biçimleri, gelenek görenekleri, kıyafetleri ve hatta yüz ifadeleri ile bir fotoğrafçıya istediği her şeyi verir bu ülkeler. Sizleri, Asya’nın en fotoğrafik ülkeleriyle tanıştırmak istiyoruz. İşte Hindistan’ı, Nepal’i, Vietnam’ı, Maldivler’i ve diğerleriyle Asya’nın güzellikleri; SRİ LANKA Hindistan’ın 30 kilo metre güneyinde bir ada devleti olan sri Lanka, muhteşem coğrafyası ve sayısız filleriyle dünya üzerinde görülebilecek en güzel coğrafyalardan biri. Ülkede bulunan doğal yaşam parklarına gidilerek onlarca hayvanla zaman geçirmek, fillere dokunmak ve bisküvilerle beslenen maymunları fotoğraflamak ülkede yapılabilecek en iyi şey. Tooth  Tapınağı, Yala Ulusal parkı ve Adem Tepesi ise ülkenin objektiflere en çok takılan bölge ve yapıları. VİETNAM Oldukça zorlu savaş dönemlerinin ardından huzura ermeyi […]

ASYA’NIN HAYAT DEĞİŞTİREN ÜLKELERİNDEN KARELER

Dünya üzerinde öyle coğrafyalar, öyle ülkeler var ki, oraya seyahat eden en amatör fotoğrafçıyı dahi profesyonel fotoğraflar çekmeye teşvik eder, en amatörünün dahi harikalar yaratmasına olanak sağlar. Nedendir bilinmez ama bu ülkelerin birçoğu bize göre dünyanın en doğusundaki Asya ülkeleridir. Gerek coğrafyası, gerekse halkının yaşam biçimleri, gelenek görenekleri, kıyafetleri ve hatta yüz ifadeleri ile bir fotoğrafçıya istediği her şeyi verir bu ülkeler. Sizleri, Asya’nın en fotoğrafik ülkeleriyle tanıştırmak istiyoruz. İşte Hindistan’ı, Nepal’i, Vietnam’ı, Maldivler’i ve diğerleriyle Asya’nın güzellikleri;

SRİ LANKA

Hindistan’ın 30 kilo metre güneyinde bir ada devleti olan sri Lanka, muhteşem coğrafyası ve sayısız filleriyle dünya üzerinde görülebilecek en güzel coğrafyalardan biri. Ülkede bulunan doğal yaşam parklarına gidilerek onlarca hayvanla zaman geçirmek, fillere dokunmak ve bisküvilerle beslenen maymunları fotoğraflamak ülkede yapılabilecek en iyi şey. Tooth  Tapınağı, Yala Ulusal parkı ve Adem Tepesi ise ülkenin objektiflere en çok takılan bölge ve yapıları.

Srilanka

VİETNAM

Oldukça zorlu savaş dönemlerinin ardından huzura ermeyi başarabilmiş bir ülke olan Vietnam’da savaşın kötü izlerine dair ne varsa muhteşem doğası sayesinde unutulmuş. Adetleri, yaşam değerleri, sıcakkanlılıkları ve misafirperverlikleriyle bütün dünya insanını çabucak kapsayan Vietnam halkı, ülkenin en çekici yanı. Yüzde 94’lük okur-yazar nüfusa sahip başkent Hanoi ise, gezginler tarafından en çok ilgi gösterilen şehirdir.

Asya

KAMBOÇYA

Gezmek için olduğu kadar gidip yerleşmek için de oldukça elverişli koşullara sahip olan Kamboçya, bir insanın isteyebileceği her şeyi veriyor. Doğal güzelliklerin, ucuzluğun, mutluluğun ve sıcaklığın ucu bucağı yok Kamboçya’da. Tüm bu değerler maksimum düzeyde olunca fotoğraflanacak o kadar çok şey bulunabilir ki Kamboçya’da, bu yüzden ülkenin mistik geçmişini yansıtan görkemli yapılardan bahsetmiyoruz bile. Yemek ile fotoğraflamak arasında gidilip gelinecek sokak lezzetleri de cabası.

Kamboçya

NEPAL

Yakın dönemde şiddetli bir depremle sarsılan Nepal de, fotoğraf çekmek için insanın çaba sarf etmesini gerektirmeyecek ülkelerden. Dünya’nın çatısı olarak adlandırılan Nepal’de objektife yansıyacak birkaç kareden bahsetmek gerekirse, sadece sayısız stupaları, Shiva tapınaklarını, tarifi zor bir gösterişe ve görkeme sahip olan Himalayaları ve Everest’in heybetini söylemek yeterlidir. Ayrıca bu ülkede soyut bir kavram olan huzurun çekilmiş insan fotoğraflarında somutluk kazandığı söylenir.

Nepal

TAYLAND

Hem estetik tutkunu bir gezgin hem de sıkı bir fotoğraf meraklısı iseniz, Tayland sizin için dünya üzerindeki bir cennet. Bu ülke cenneti anımsatan plajları, yaşandığında kafa karışıklığına yol açacak derecede büyüleyici bir güce sahip gece hayatı, dünyaca ünlü mutfağı ve saymakla bitmeyecek güzellikleri ile Asya’nın deyim yerindeyse göz bebeği. Ayrıca dünyaca ünlü fotoğraf makinesi markalarının fabrikalarına ev sahipliği yapan Tayland’da 1 taşla iki kuş vurmamak için hiçbir neden yok.

Tayland

MALDİVLER

Birçok insan tarafından yeryüzündeki cennet olarak tariflenen Maldivller, burada geçireceğiniz zaman boyunca dış dünyadan soyutlanmayı vadeden ender ülkelerden. Birbirinden bağımsız küçük adacıklardan oluşan ülkede deniz seviyesinden yüksekliğiniz maksimum 1’5 metre olacak. Size kalan tek şey ise doğanın ellerine kendinizi teslim ederek yeşilin ve turkuazın tüm tonlarını fotoğraflamak olacak. Ayrıca Maldivler’e giderken yanınıza ayakkabı almanıza gerek yok.

Maldivler

HİNDİSTAN

Mistik hayatın doruklarda yaşandığı bir ülke olan Hindistan’da bir renk cümbüşüne tanık olmamak mümkün değil. Dünyaca ünlü mutfak lezzetlerini süsleyen renkli renkli yüzlerce baharattan tutunda, Holi Festivali boyunca tüm ülkeyi gökkuşağının tüm tonlarına boyayan eğlencesine kadar Hindistan, ülkeyi ziyaret eden birçok insanın hayatında ciddi değişikliklere yol açıyor. Gezginler için kendilerinde ve hayatlarından meydana gelen bu değişiklikleri fotoğraflamak ise apayrı bir duygu.

Hindistan

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.