BARSELONA’DA BUNLARI YEMEDEN DÖNMEYİN

Yeme ve İçme

İspanya’nın Katalan başkenti Barselona’da yapılacak o kadar çok şey var ki.. Mesela kendinizi Gaudi’nin muhteşem mimari yapılarına kaptırıp saatlerce sokaklarda dolaşabilirsiniz. Dünyaca ünlü gece kulüplerinde dansın ve müziğin peşine düşebilirsiniz. Şehrin banliyölerine akıp Katalan hayatına yakından dokunmak da alternatiflerinizden biri. Bir de tüm bu aktivitelerin arasına mecburen alacağınız yemek molaları var. Eğer Barselona’daysanız işin bu kısmı yani yemek konusunda oldukça şanslısınız. Neden mi? Tabi ki, dünyaca ünlü Katalan yemekleri yüzünden.. 

TAPAS

Açık konuşalım; Barselona için dünyaca ünlü mimar Gaudi ne ise, tapas da odur. Bir çeşit meze olarak adlandırabileceğimiz tapaslar Barselona’nın en ünlü yemeği olarak biliniyor. Küçük ekmek parçacıkları üzerine çeşitli et, sebze, sos ve deniz ürünlerinin eklenmesi yöntemiyle hazırlanan tapaslar şehrin yemek kültürünün en önemli parçası. Bu tapaslarla yemek yemek üzere gittiğiniz birçok restoranda meze olarak karşılaşacağınız gibi, sadece tapas tüketebileceğiniz çok sayıda tapas restoranı da bulunuyor. Meze olarak anılmasına rağmen oldukça doyurucu olan tapasların yüzlerce çeşidi mevcut. Eğer Barselona’da bir gün bile kalacaksanız bu dünyaca ünlü yemek çeşidiyle karşılaşmama olasılığınız bulunmuyor.

Barselona'da_ne_yenir (3)

PAELLA

Barselona seyahatinize eşlik edecek bir diğer sihirli lezzet ise yine en az tapas kadar ünlü olan paelladır. Bilimum deniz ürünlerinin harmanlanarak çeşitli baharatlarla bir çeşit pilav haline getirildiği yemek türü olan paella, Katalan mutfağının şüphesiz en önemli silahı. Barselona’da hemen her restoranda bulabileceğiniz paellanın, en iyisini yemek için şehrin Eski Liman bölgesine gitmek gerekiyor. Eski Liman bölgesinde bulunan restoranların yanı sıra barlarda da paella tatmak mümkün.

Barselona'da_ne_yenir (4)

Paella ve tapas hiç şüphe yok ki, Barselona’da tadabileceğiniz en iyi ve en ünlü iki yemek. Barselona’da geçireceğiniz süre boyunca bu iki ünlü yemek dışında dünya mutfağından çokça lezzeti de bulmanız mümkün. Fakat Akdeniz mutfağının hüküm sürdüğü bu şehirde ya hafif deniz ürünleri ya da biraz daha baharatlı Endülüs esintili öz Katalan yemekleri tüketmeniz tavsiye edilir. Peki, Barselona’da bu yemeklerle birlikte ne içilir? Bu sorunun cevabı ise şöyle;

CAVA ŞARABI

Barselona’da yemek kültürü oldukça önemli ve özenlidir. Avrupa’nın geneline göre daha geç başlayan ve daha uzun süren akşam yemeklerinde genelde kırmızı şarap tüketildiğini görmek mümkün. Gideceğiniz restorana ve yiyeceğiniz yemeğe göre aradığınız tüm şarapları bulabilir, yemeğinizin lezzetine lezzet katabilirsiniz. Tüm bu şarapların yanı sıra Barselona’da oldukça ünlü olan bir şarap türü ise Cava şarabıdır. Oldukça düşük fiyatlardan satılan ve bir çeşit köpüklü şarap olan Cava şarabı da Barselona seyahatiniz boyunca tatmadan geçmemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Barselona'da_ne_yenir (5)

SANGRİA

Barselona’da Cava şarabından daha ünlü olan bir içki ise Sangria’dır. Şarap, votka, rom, meyve suyu ve daha birçok alkollü, alkolsüz içkinin karışımından oluşan Sangria, soğuk ve taze olarak tüketiliyor. Yemeklerle şarap kadar yaygın biçimde tüketilmeyen Sangria, uzun sürme ihtimali yüksek olan Barselona gecelerine başlangıç için oldukça iyi bir alternatif.

Barselona'da_ne_yenir (1)

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle