Başkent Ankara’da Gezilecek 10 Yer!

Türkiye

Ankara gezi rehberi içerisinde elbette ilk sıra Anıtkabir’e ait. Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan anıt mezar, Atatürk’e yakışır şekilde görkemli bir yapıya ve mimariye sahip. Şehir içi otobüslerle kolayca ulaşım sağlanabilen Anıtkabir’e girişler de ücretsiz. Birkaç farklı bölümden oluşan Anıtkabir’de ağırlıklı olarak görmeniz gereken yerler ise Anıt Bloku içerisinde bulunuyor. Atamızın kitapları, kıyafetleri gibi özel eşyalarının sergilendiği müze bölümünde büyüleyici ve duygu dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Ankara’nın simge mekanlarından bir diğeri olan Atakule’yi şehrin pek çok noktasından kolayca görebilirsiniz. Oldukça farklı bir mimariye sahip olan Atakule’de şehrin ilk alışveriş merkezi de yer alıyor. Ancak alışveriş merkezi, tadilat çalışmalarından sonra yepyeni ve modern bir görünüme kavuştu. Yenileme çalışmalarını da içine alan süreçte kule bölümü ise şu an için hizmete açık değil. Dilerseniz alışveriş merkezinin terasından da oldukça keyifli şekilde Ankara manzarasını seyredebilirsiniz.

Bir rivayete göre Ankara’da tüm yollar Kızılay’a çıkıyor. Bu yüzden şehrin en önemli ve en merkezi noktalarından olan Kızılay Meydanı, ismini ise Kızılay Genel Merkez Binası’ndan alıyor. Eğlencenin ve alışverişin de merkezi olan Kızılay, o kalabalığın ve karmaşanın içerisinde oldukça keyif alabileceğiniz ve Ankara ruhunu hissedebileceğiniz bir yer. Otogardan da Kızılay’a ulaşmak oldukça kolay oluyor.

Cumhuriyet’in kuruluşuna ve ilk yıl sancılarına tanıklık etmiş oldukça köklü bir yapı olan Pembe Köşk de şehrin simge mekanlarından bir tanesi. İsmet İnönü Evi olarak da bilinen köşk, zamanında yeni yönetim sistemiyle birlikte “ilk”lerin yaşandığı bir yer olmuş. Ayrıca rivayete göre köşkün yemek odasının dekorasyonuyla Atatürk bizzat ilgilenmiş. Cumhuriyet tarihine dair oldukça önemli kararların alındığı Pembe Köşk, yılda iki defa kapılarını ziyaretçilere açıyor.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle