AMERİKA VİZESİNİ KOLAYLAŞTIRAN YÖNTEMLER

Amerika

Her yıl on binlerce kişinin bir nedenle seyahat etmek için almaya çalıştığı Amerika vizesi, belki de en zor alınan yurt dışı vizesidir. Zaten başvurunun bizzat yapılması zorunluluğu işlerin biraz zor olacağının ilk ve en önemli belirtisi. Fark sadece bundan ibaret değil. Diğer ülkelerde bireysel ya da aracı kurumlarla yapılan başvurular belirli bir süre sonra başvuru sahibine bildirilirken Amerika vizesinde, vize görüşmesinin hemen ardından başvuru sahibine sonuç bildiriliyor. Hal böyle olunca vize görüşmesi de dahil olmak üzere süreç oldukça stresli bir hale bürünüyor. 

EVRAKLARA DİKKAT

Öncelikle sizden istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde konsolosluğa sunmanız gerekiyor. Bunun dışında ekstra bazı evraklar götürmek işinizi biraz daha kolaylaştırabilir. Sizin Amerika’da bulunduğunuz süre boyunca rahat bir seyahat süreci yaşayacağınız düşüncesini destekleyen her türlü belge bu anlamda vize ihtimalinizi arttıracaktır. Örneğin evinizin ya da başka taşınmaz mülklerinizin tapuları iyi örnekler olabilir. Bununla birlikte ülkeniz tarafından sorunsuz bir vatandaş olmanız da en önemli avantajlarınızdan. Örneğin uzun süredir sigortalı bir işte çalışan ve hatta sık iş değiştirmeyen biri olmanız güven vermeniz açısından iyi bir referans olacaktır. Şirketinizden alacağınız belgeler, şirketinizin masraflarınızı karşılayacağına dair hazırladığı evrak, hesabınızda bulunan ve rahat bir seyahat geçirmeye yeterli olacağı düşünülen belli miktarda para, gidiş dönüş uçak biletlerinin kopyası, kalacağınız yer ya da otelin açık adresini ve rezervasyonu gösteren evraklar vize alma ihtimalinizi müthiş derecede arttıran unsurlardır. Öyle ki, evli olmak, çocuk sahibi olmak gibi durumlar dahi geri dönme ihtimalinizi arttırdığı için kabul aşamasında oldukça ciddi referanslar olabilmektedir.

Amerika-Vizesi-Hakkında

SEYAHAT GEÇMİŞİ ÖNEMLİ

Amerikan vizesi için kabul alma durumunuzu belirleyen en önemli unsurlardan biri de daha önce seyahat ettiğiniz ülkelerdir. Eğer daha önce bir Schengen vizesi alarak Avrupa ülkesine seyahat ettiyseniz bu sizin için oldukça önemli bir avantaj. Deyim yerindeyse güvenilirliği ispatlanmış kişilerdensiniz. Bunun yanında bazı ülkelere giriş çıkış yapmış olmak işinizi tüm avantajlara rağmen çıkmaza sokacaktır. Irak, İran, Suriye ve Suudi Arabistan gibi ülkelere gitmiş olmak daha önce Amerika vizesi almış olsanız dahi ciddi sorun teşkil edecektir. Bu aşamada aile sicili de oldukça önemlidir. Eğer ailenizde kimi suçlara karışmış bireyler varsa, maça 1-0 geriden başlıyorsunuz demektir.

Yine olumlu cevap alabilmenizi kolaylaştıran bir başka unsur ise Amerika’da bulunacağınız süre boyunca herhangi bir etkinlikte bulunmak olacaktır. İşiniz ya da eğitiminizle ilgili toplantı, seminer vs. gibi etkinliklere önceden kayıt yaptırmak ve bu kayıtların çıktısını konsolosluğa sunmak iyi bir hamle olacaktır.

GÖRÜŞMEDE RAHAT VE NET OLUN

Konsoloslukta yapacağınız vize görüşmesi alacağınız cevabı belirleyen en kritik aşamadır. Fakat bu durumu bir stres haline getirmek yerine bir avantaj olarak düşünmeniz sizi rahatlatacak ve güven duymanızı sağlayacaktır. Zira durum tam da böyledir; evraklar sadece bilgileri gösterirken sizin kuracağınız cümleler güven verme konusunda daha belirleyici olabilir. İş evraklara kalsa vize alamayacak çok sayıda kişinin görüşme sırasında verdiği güven nedeniyle olumlu cevap aldığı unutulmamalıdır. Tabi bu durumun tam tersi de zaman zaman olabilmektedir. Görüşme esnasında sizi tanımaya ve seyahat amacınızı anlamaya yönelik birkaç soru yöneltilecektir. Bu soruları karşınızdaki görevliye ekstra soru sorma ihtiyacı yaratmayacak biçimde net olarak cevaplamanız gerekiyor. Neden Amerika’ya gidiyorsunuz sorusuna “gezmek için” cevabını vermek, size “nereleri gezeceksiniz” şeklinde yeni bir soru olarak tekrar dönecektir. Aynı soruya “ New York’taki bilişim kongresine katılacağım” cevabını vermek, bu aşamanın tek soruyla tamamlanması anlamına geliyor.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle