Sultanbeyli Gezilecek Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye

İstanbul şehrinin sınır kısmında yer alan Anadolu’nun büyük ilçelerinden biri olan Sultanbeyli de Gezilecek Yerler listemiz ile karşınızdayım..12 yaşından beri yaşamımı sürdürdüğüm Sultanbeyli ilçesi artık benimle bütünleşmeyi başardı.Doğayla iç içe oluşunu,sadece biraz yürüyerek kendimi doğa da bulmayı ve kalabalık olmayan sokaklarını seviyorum..

Özellikle Avrupa yakasındaki gibi iç içe olan evler burada daha az ve sokakları dar değil,sakince dolaşıp gezebiliyorsunuz..İşte ! Bunu seviyorum..Gerçekten nefes aldığınızı hissettiren bir ilçe tabi bu eskiden daha iyiydi ancak şimdiler buralarda site olmaya başladı..Üzücü bir durum olsa da bir yandan ilçemiz kendini geliştirmeye de devam ediyor.

En çok da Sultanbeyli de doğaya yakın olabilmeyi seveceksiniz.Ayaklarınızın altında toprağa hissedebilmeyi,kocaman aydos ormanın sevdiklerinizle piknik yapabilmenin verdiği keyif harika..

sultanbeyli gölet sosyal tesis

1-Sultanbeyli Gölet Sosyal Tesisleri

Güzel bir gün geçirmek isteyenlerin durağı olan Gölet Sosyal Tesisi bayağı büyük bir alana sahip ve içerisinde 200 metrekarelik kocaman bir restoranı aynı zamanda açık kafeteryası bulunuyor.Açık alanda çocukların eğlenmesi için 4-5 adet büyük park ve eğlence aletleri ,büyükler için bir kaç yerde spor aletleri ve ortasında kocaman bir gölü var.

Bazen göletin içerisinde yer alan ışıklandırma ile müzik eşliğinde su dansları oluyor ve akşamları yapılınca izlemek ayrı bir keyif veriyor.Aynı zamanda bisiklet severler içinde harika bir yer geniş yollarında rahatça sürebilirsiniz.Özellikle sabahları bisiklet turu yapmak harika oluyor 😉

Restoranın da yaptığınız güzel bir kahvaltı sonrasında bisiklet sürmek,çocuklarınızı eğlendirmek ve birazda spor yapmak isteyebilirsiniz.Bizce Sultanbeyli’ye yolunuz düştüğünde yok düşmüyorsa bile direksiyonu çevirip gelin dediğimiz bir durak ..Kim bilir belki uslu bir çocuk olursanız bizi de görebilirsiniz 😛

GÖLET SOSYAL TESİSİ YOL TARİFİ

Not: Tesis salı günleri açık olmuyor arkadaşlar bilginiz olsun.

sultanbeyli aydos kalesi

2-Aydos Kalesi

Bir zamanlar Keçi kalesi olarak anılan tarihi yer 325 metrelik bir alana sahiptir.Çevresiyle birlikte alanın tamamı önemli arkeolojik yer olarak ilan edilmiştir.Doğu Roma İmparatorluğunda inşa edilen kale bir süre restorasyon gördükten sonra tarihe ışık tutmaya devam ediyor.Ayrıca çok yüksek de yer aldığı için Sultanbeyli’ye kuş bakışı atmak için de güzel bir mekan.

Kale de bir zamanlar yapılan arkeolojik kazı çalışmalarından sonra İstanbul’a Açılan Kapı:Aydos adında belgesel çekimleri de yapıldı.

3-Aydos Ormanı

Aydos Ormanı

Anadolu yakasının kocaman bir dönüme sahip olan büyük ormanı Aydos Pendik bölgesinden başlayıp Sultanbeyli son durak olarak Kartala kadar uzanmaktadır.Doğal güzelliklerini içerisinde barındıran bölge devlet yönetimine alındıktan sonra çok daha güzel bir bölge oldu.İçerisinde piknik masaları,kafeler ve göl de bulunuyor.Arabayla içeriye girip sürebileceğiniz yollar bazı kısımlar da çeşmeler de var.Ancak tek sorun içeriyi giriş ücretinin pahallı olmasıdır.Tabi bir yandan bunun güzel yanları da var çünkü gerçekten temiz bir orman.

Aydos Göl Piknik Alanı

Uğurmumcu tarafında yer alan ormanın piknik alanları Sultanbeyli de çok yakın özel araçla 15 dakika sürerken otobüsle 20 dakikaya gidiliyor tabi bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

4-Atlas ve Plato Avm

atlas ve plato avm

İlk olarak 2015 yılında açılan Plato AVM Sultanbeyli halkına küçük geldikten sonra bir beş dakika ilerisinde daha büyük olan Atlas AVM yapılmaya başlandı.Bir çok mağazayı içerisinde barındıran Plato Avm de sinema salonu da buluyor ve fiyatları bölgedeki yerlere göre çok daha uygun kişi başı 8-10 TL oluyor.Atlaspark Avm ise ondan çok daha büyük bir alana sahip ve içerisinde yer almayan mağaza yok diyebilirim.Bir çok ihtiyacınızı aynı anda tamamlayabilirsiniz.Aynı zamanda sinema salonu da bulunuyor ve bir film molası vermek güzel olur.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle