HIRVATİSTAN’DA GÖRMENİZ GEREKEN 5 KALE

Avrupa

Kaleler sahip oldukları ihtişamlı görünümüyle tarihin bizlere miras bıraktığı en ilgi çekici yapılar arasında yer alıyor. Adriyatik ülkesi Hırvatistan, birçok tarihi kaleye ev sahipliği yapan ülkelerden bir tanesi. Bu kaleler içerisinde görünümleri, ilginç hikayeleri ve muhteşem manzaralarıyla öne çıkan 5 kale belirledik. Hırvatistan’a yapacağınız ziyaretlerde tarihe tanıklık etmiş bu muhteşem kaleleri ziyaret edebilir, hikayelerini daha yakından öğrenme şansına sahip olabilirsiniz.

PAZIN KALESİ

Pazin, Hırvatistan’ın kuzeyindeki Istria bölgesinin idari başkenti. Şehrin en önemli yapılarından biri olan Pazin Kalesi, Hırvatistan’ın en dikkat çekici ve en iyi korunmuş Ortaçağ kalelerinden biridir. Tarihi 938 yılına kadar uzayan kale, 1374 yılında Avusturyalı Habsburglar, 1508 yılında Venedikliler dahil olmak üzere çeşitli imparatorlukların kontrolü altına girmiştir. Yüzyıllar boyunca hükümet merkezi, hapishane, savunma kalesi ve festival merkezi olarak hizmet vermiştir. Pazincica Nehri kıyısında 130 metrelik uçurumun üstünde yer alan Pazin Kalesi içerisinde Istrian çanları, çiftlik araçları, müzik aletleri ve tarihi kıyafetler sergilenmektedir. Tarihi kale, Jule Verne’nin Mathias Sandorf kitabına da konu olmuştur. Haziran aylarında düzenlenen Jule Verne günlerinde kitabın kahramanı Sandorf’un Pazin Kalesi’nden kaçışı canlandırılmaktadır.

pazin_kalesi


STARI GRAD

Hırvatistan’ın kuzeybatısında ‘’Küçük Viyana’’ ismiyle anılan Varazdin şehrinde yer almaktadır. Beyaz rengiyle büyüleyici bir güzelliğe sahip olan kale, Varazdin kasabasının parlayan yıldızıdır. 12. yüzyılda inşa edilen bu Ortaçağ kalesi 14. ve 16. yüzyıllarda tekrar düzenlenerek Rönesans tarzı bir kaleye dönüştürülmüştür. Tarih boyunca aristokrat ailelerin ikametgâhı olan Varazdin Kalesi, Unesco tarafından koruma altında bulunan Stari Grad sitesinde bulunmaktadır. Kaleye ev sahipliği yapan Varazdin şehrinde ağustos ayında 10 günlük bir festival düzenlenmektedir. Varazdin Kalesi ise festivalin odak noktalarından biridir.

varazdin_kalesi


TRAKOSKAN KALESİ

Kuzey Hırvatistan’ın Varazdin kentinde bulunmaktadır. Kalenin bulunduğu yer nefes kesen bir manaraya sahiptir. Bednja Vadisi yolunu izlemek için 13. yüzyılın sonunda inşa edilmiştir. Taş duvarları ve kırmızı kiremit kaplı çatıları ile masalsı bir görünüme sahip olan kalede 19. yüzyıldan kalma mobilyalar, asırlık silahlar, duvar halıları ve portreler bulunmaktadır. Turistler için gözde noktalardan biri olan kale çevresinde muhteşem yürüme parkurları, egzotik ağaçlar ve olağanüstü manzarayla bütünleşen yapay bir göl bulunmaktadır.

trakoscan_kalesi_2


BEZANEC KALESİ

17. yüzyılın sonunda inşa edilen kale Valentinovo Köyü üzerinde yükselmektedir. Klasisizmin başyapıtlarından birisi olarak kabul edilen Bezanec Kalesi İkinci Dünya Savaşı’nda harap olmasına rağmen restore edilmiş ve otel olarak hizmet vermeye başlamıştır. Kale-otel’in salonları klasik tarz mobilyalar ve antika dekorlarla süslüdür. Kalenin içerisinde geleneksel Hırvat mutfağında uzmanlaşmış bir restoran bulunmaktadır. Muhteşem bir bahçeyle çevrelenen kale Hırvat ünlülerin uğrak yerlerinden biridir.

bezanec_kalesi


VELIKI TABOR

Veliki Tabor Kalesi, Zagreb’in kuzeybatısında yer almaktadır. Geç gotik, Rönesans ve barok özellikler taşıyan kale 12. yüzyıldan kalma bir yapı. Kale bugünkü güzelliğine 16. yüzyılda inşa edilen 5 köşeli kule ile ulaşmıştır. Deniz seviyesinin 333 metre üzerinde muhteşem bir tepede bulunan bu tarihi kale Türk işgallerine karşı tahkimat amaçlı kullanılmıştır. Kaleyle ilgili efsanelerden bir tanesi Prens Hermann’ın oğlu Kont Friedrich ile Veronika isimli fakir bir köy kızının yaşadığı aşkın Prens Herman  tarafından cezalandırılmasıdır. Kalede yapılan çalışmalarda bulunan  kadın kafatasının Veronika’ya ait olduğu söyleniyor.

Veliki Tabor Kalesi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Haziran ayında Tabor Film Festivali, diğer zamanlarda ise çeşitli eğlence, konser, eskrim, kongre gibi etkinlikler düzenlenir. Ayrıca kalenin geçtiğimiz yüzyıllarda nasıl kullanıldığına dair kapsamlı bilgi alabileceğiniz bir müzesi bulunmaktadır.

veliki_tabor_kelsi

 Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle