Uçaklarda Tat Ve Koku Alma Duyumuz Değişiyor

Normalde yediğimizde damağımızda nefis lezzetler bırakan yemekler, uçakta tükettiğimizde nedense normale göre daha tatsız, tuzsuz gelir. Böyle durumlarda genelde yemeklerin özensiz ve kalitesiz olduğunu düşünsek de, aslında durum tam tersidir. Uçaklarda yediğimiz yemekler, en taze ürünlerden faydalanılarak en deneyimli aşçıların ellerinden çıkar. Aslında havayolu şirketleri için bu bir zorunluluktur. Peki neden uçak yolculuğunda tat alma duygumuzda değişiklik yaşarız? İşte cevabı; Normalde yediğimiz yemeklerden uçaktayken aynı lezzeti alamamamızın nedeni, tamamen bulunduğumuz ortamla ilgili. Uçaktayken değişen hava basıncı ve nem oranı en çok tat ve koku alma duyumuzu etkiliyor. Binlerce metre yükseklikte uçarken, tat ve koku alma duyularımızdaki eksiklik bakın nasıl oluşuyor; Uzmanlar, uçak yükseldikçe kabindeki nem oranın ciddi düzeyde azaldığını belirtiyor. Söz konusu azalma, küçük çaplı bir yoksunluk değil. Uçak ortalama 10 bin metre yüksekteyken, kabin içinde adeta çöl iklimi hakim oluyor. Bu direk koku alma duyumuzu etkiliyor. İnsanın koku alabilmesini sağlayan en temel şey burun içinde bulunan sıvının buharlaşması. Nem […]

Uçaklarda Tat Ve Koku Alma Duyumuz Değişiyor

Normalde yediğimizde damağımızda nefis lezzetler bırakan yemekler, uçakta tükettiğimizde nedense normale göre daha tatsız, tuzsuz gelir. Böyle durumlarda genelde yemeklerin özensiz ve kalitesiz olduğunu düşünsek de, aslında durum tam tersidir. Uçaklarda yediğimiz yemekler, en taze ürünlerden faydalanılarak en deneyimli aşçıların ellerinden çıkar. Aslında havayolu şirketleri için bu bir zorunluluktur.

Peki neden uçak yolculuğunda tat alma duygumuzda değişiklik yaşarız? İşte cevabı;

Normalde yediğimiz yemeklerden uçaktayken aynı lezzeti alamamamızın nedeni, tamamen bulunduğumuz ortamla ilgili. Uçaktayken değişen hava basıncı ve nem oranı en çok tat ve koku alma duyumuzu etkiliyor. Binlerce metre yükseklikte uçarken, tat ve koku alma duyularımızdaki eksiklik bakın nasıl oluşuyor;

Uzmanlar, uçak yükseldikçe kabindeki nem oranın ciddi düzeyde azaldığını belirtiyor. Söz konusu azalma, küçük çaplı bir yoksunluk değil. Uçak ortalama 10 bin metre yüksekteyken, kabin içinde adeta çöl iklimi hakim oluyor. Bu direk koku alma duyumuzu etkiliyor. İnsanın koku alabilmesini sağlayan en temel şey burun içinde bulunan sıvının buharlaşması.

Nem açısından çöl ikliminde böyle bir şey kesinlikle mümkün değil. Dolayısıyla burunda yaşanan kuruluk önce koku alma duyusunu yavaşlatıyor, sonra da yavaş yavaş burnun tıkanmasına neden oluyor. Uzmanlara göre tat alma duyumuzun yüzde 80’i koku alma duyumuzla ilgili. Yani tam anlamıyla koku alamadığımızda lezzet farkındalığımız da olmuyor. Nem dışında başka bir faktör de, ani basınç değişimleri. Uçuşta yaşanan ani basınç değişiklikleri, tat alma duyumuzu etkileyerek, tatlı ve tuzlu yiyecekleri daha soft kılıyor.

Uçaklarda yaşadığımız tat alma sorunlarının bir diğer nedeni ise tamamen psikolojik. Uzmanlar, uçakta yaşanan motor gürültüsünün yolcuyu ciddi derecede rahatsız ettiğini ve bu durumun tat ve koku alma duyusunda bozulmalara neden olduğunu belirtiyor. Kimi havayolu şirketleri sadece bu durumun önüne geçmek için yolcularına rahatlatıcı müzikleri dinleyerek ortam sesinden uzaklaşabilecekleri kulaklıklar dağıtıyor. Tat alma duyusunu etkileyen psikolojik faktörler sadece ses ile alakalı değil. Yemeğin sunumu da psikolojik olarak tat alma duyusunu etkiliyor. Bu nedenle önceden çok sık kullanılan plastik çatal bıçak ürünleri artık neredeyse hiçbir uçakta kullanılmıyor.

Hava yolu şirketlerinin bu konuda aldığı önlemler bunlarla sınırlı değil. Havayolu şirketlerinin aşçıları, hazırladıkları yemeğe daha fazla tuz, baharat ve şeker ekleyerek yemeğin daha hissedilebilir olmasını dağlıyor. Çöl iklimiyle yaşayan ülkelerin yemek kültürlerine bakıldığında baharatın oldukça yoğun biçimde kullanıldığını görmek mümkün. Bunun nedeni de burunda azalan buharın tat alma duyusuna olan etkisiymiş.

Uçaklarda tüketilen yemeklerin birçoğunda bu olumsuz durum yaşanırken bazı ürünlerde de tam tersi yaşanıyor. Uçaktaki gürültülü atmosferin de desteğiyle insanların tat alma duyusu, mantar ve domates gibi tatlarda daha fazla artıyor. Bu nedenle normal şartlarda çok tüketilmeyen ve tüketilmekten çok hoşlanılmayan domates suyu, uçaklarda en çok sipariş edilen içeceklerden.

Uçuşlarda tüketilen yemeklerden alınan lezzeti biraz olsun arttırmak için nem oranını arttıran burun damlaları tercih edilebilir. Bu damlalar koku alma duyunuzu biraz daha dinç tutarken, basınç değişimine bağlı tıkanma ve baş ağrılarından da koruyabiliyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.