Bilime Göre Biriyle Nasıl Arkadaş Olunur?

Arkadaşlık, yaşamın en değerli detaylarından biridir ve çoğu kez hafife alınır. İnsan arkadaşlık arzusu için kendini sınırsız hissedebilir, ancak araştırmalar sosyal sermayemizin sınırlı olduğunu gösteriyor. Bir seferde sadece belirli sayıda ilişki yaşayabiliriz. Sosyal bilimciler, insanların sosyal ağlarının boyutunu ölçerek pek çok kez bunu kanıtladılar. Ne var ki ağlarımız geniş olabilir, ama iç çemberimiz çok daha küçük olma eğilimindedir. 2011’deki bir araştırmaya göre ortalama bir insan 10 ila 20 kişiye güveniyor. Ayrıca bu sayı zamanla daralıyor da olabilir. Mesela başka bir araştırma 1985’ten 2004’e kadar, insanların sahip oldukları sırdaş sayısı üçten ikiye düşmüş. Bu hem üzücü hem de sonuç niteliğinde çünkü bir diğer araştırma güçlü sosyal ilişkileri olan insanların, sahip olmayanlara göre daha uzun yaşama eğiliminde olduğunu söylüyor. Öyleyse sosyal hayatınızı hareketlendirmelisiniz. Peki sosyal yaşamınız eksikse ne yapmalısınız? Burada da araştırmalar öğreticidir. Başlangıç olarak, alçakgönüllü birini tanıdıktan sonra onun sizden uzaklaşmasını izin vermeyin ya da ondan vazgeçmeyin. Sosyal bağları zayıf olan insanlarla etkileşime girmenin bile refah üzerinde […]

Bilime Göre Biriyle Nasıl Arkadaş Olunur?

Arkadaşlık, yaşamın en değerli detaylarından biridir ve çoğu kez hafife alınır.

İnsan arkadaşlık arzusu için kendini sınırsız hissedebilir, ancak araştırmalar sosyal sermayemizin sınırlı olduğunu gösteriyor. Bir seferde sadece belirli sayıda ilişki yaşayabiliriz. Sosyal bilimciler, insanların sosyal ağlarının boyutunu ölçerek pek çok kez bunu kanıtladılar.

Ne var ki ağlarımız geniş olabilir, ama iç çemberimiz çok daha küçük olma eğilimindedir. 2011’deki bir araştırmaya göre ortalama bir insan 10 ila 20 kişiye güveniyor. Ayrıca bu sayı zamanla daralıyor da olabilir. Mesela başka bir araştırma 1985’ten 2004’e kadar, insanların sahip oldukları sırdaş sayısı üçten ikiye düşmüş. Bu hem üzücü hem de sonuç niteliğinde çünkü bir diğer araştırma güçlü sosyal ilişkileri olan insanların, sahip olmayanlara göre daha uzun yaşama eğiliminde olduğunu söylüyor.
Öyleyse sosyal hayatınızı hareketlendirmelisiniz. Peki sosyal yaşamınız eksikse ne yapmalısınız? Burada da araştırmalar öğreticidir. Başlangıç olarak, alçakgönüllü birini tanıdıktan sonra onun sizden uzaklaşmasını izin vermeyin ya da ondan vazgeçmeyin. Sosyal bağları zayıf olan insanlarla etkileşime girmenin bile refah üzerinde anlamlı bir etkisi var. Bunun ötesinde, daha derin dostluklar kurmak, büyük ölçüde zaman ayırma meselesi olabilir. Kansas Üniversitesi’nden yapılan son bir araştırma, tanışma anından sıradan bir arkadaşlığa geçmenin yaklaşık 50 saat, gerçek bir arkadaş olmak için ek 40 saat ve yakın bir arkadaş olmak için toplam 200 saat sürdüğünü buldu.

Bu çaba çok fazla gibi görünüyorsa, uyuyan sosyal bağları canlandırmak özellikle faydalı olabilir. Yeniden bağlantı kurulan eski arkadaşlar, daha önce inşa edilen güvenin üzerine tekrar inşa edilebilir bağlantılardır. Dolayısıyla güven ve kabul görme aşamalarını hızlıca geçebilirsiniz.

Akademik literatür açıktır: insanlardaki yakınlık ve bağlantı özlemi yaygındır. Bu da, çoğumuzun, kolayca sağlanabilecek arkadaşlık kazanma dünyasında tökezlediğimizi gösteriyor. Bu nedenle, bu makaleyi bir kenara koyun, yakındaki birine dönün ve bir arkadaş edinmeye çalışın.

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.