Bir Hafta Sonu Kaçamağı: Trakya Bağ Rotası

Trakya bağ rotası özellikle hafta sonu şehrin stresinden uzaklaşıp, farklı deneyim yaşamak isteyenler için güzel bir alternatif. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız Trakya bağ rotasında bulunan Tekirdağ’a bir buçuk saatlik araba yolculuğu sonrasında ulaşabilirsiniz. Eğer farklı şehirden geliyorsanız, bu rotaya en yakın havaalanı olan Çorlu Havaalanı’ndan araba kiralayarak günübirlik veya konaklamalı seyahatinizi planlayabilirsiniz.  Trakya Bağ Rotası 12 butik şarapçının desteği ile oluşturulmuş bir rota. Kırklareli’den başlayıp Çanakkale’ye kadar uzanıyor. Bu butik şarapçıların isimleri Vino Dessera, Arcadia, İrem Çamlıca, Barel, Chateau Nuzun, Umurbey, Barbare, Melen, Chateau Kalpak, Gülor, Gali ve Suvla. İlk durağımız Yazır Köyü’nde bulunan Umurbey şaraplarının bağı oluyor. Umurbey şarapları adını sahibi Umur Arıner’den alıyor. Umur Bey’in Trakya’da toprak sahibi olduğunu ve bağlarında şarap üretmeye bu şekilde başladığını öğreniyoruz. Hasattan fermantasyona, şarapların kalitesinden kırmızı ve beyaz şarap yapımının farklarına kadar ufkumuzu genişleten çok fazla bilgiyi ilk bağ ziyaretimiz sırasında öğreniyoruz. Fransızlar, şato tipi şarap yapımında uzmanlar. Bu nedenle bağlar danışmanlık hizmetini […]

Bir Hafta Sonu Kaçamağı: Trakya Bağ Rotası

Trakya bağ rotası özellikle hafta sonu şehrin stresinden uzaklaşıp, farklı deneyim yaşamak isteyenler için güzel bir alternatif. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız Trakya bağ rotasında bulunan Tekirdağ’a bir buçuk saatlik araba yolculuğu sonrasında ulaşabilirsiniz. Eğer farklı şehirden geliyorsanız, bu rotaya en yakın havaalanı olan Çorlu Havaalanı’ndan araba kiralayarak günübirlik veya konaklamalı seyahatinizi planlayabilirsiniz. 

Trakya Bağ Rotası 12 butik şarapçının desteği ile oluşturulmuş bir rota. Kırklareli’den başlayıp Çanakkale’ye kadar uzanıyor. Bu butik şarapçıların isimleri Vino Dessera, Arcadia, İrem Çamlıca, Barel, Chateau Nuzun, Umurbey, Barbare, Melen, Chateau Kalpak, Gülor, Gali ve Suvla.

trakya

İlk durağımız Yazır Köyü’nde bulunan Umurbey şaraplarının bağı oluyor. Umurbey şarapları adını sahibi Umur Arıner’den alıyor. Umur Bey’in Trakya’da toprak sahibi olduğunu ve bağlarında şarap üretmeye bu şekilde başladığını öğreniyoruz. Hasattan fermantasyona, şarapların kalitesinden kırmızı ve beyaz şarap yapımının farklarına kadar ufkumuzu genişleten çok fazla bilgiyi ilk bağ ziyaretimiz sırasında öğreniyoruz. Fransızlar, şato tipi şarap yapımında uzmanlar. Bu nedenle bağlar danışmanlık hizmetini Fransız önologlardan alıyorlar. Umurbey şarapları da danışmanlık hizmetini önolog Jean-luc Colin’den alıyormuş. Yılın belli dönemlerinde ziyarete gelen danışman, hangi üzümleri karıştırırlarsa güzel sonuç alacakları, üzümün hasat olgunluğuna gelip gelmediği gibi konularda uzmanlığını sergiliyormuş. Bu arada Umurbey’in Sauvignon Blanc şarabı son yıllarda yapılan tadımlarda ödül alıyormuş. En son 2015’de Bulgaristan’da yapılan tadımda ödül aldığını söylediler. Bağ rotasında bulunan özellikle 6 butik şarapçı düzenli aralıklarla birbirlerini ziyaret edip şarap tadımı yaparak bilgi paylaşımında bulunuyorlarmış. Umurbey bağında öğrendiğimiz en ilginç bilgilerden biri, bir yıl çok aromatik bir tat veren üzüm cinsinin ertesi yıl iklim şartlarına bağlı olarak çok daha asidik bir tat verebilmesi oldu. Şarabın üzüm cinsi kadar yılı da lezzetini etkileyen önemli bir faktörmüş. Umurbey’de üç kalite şarap var. Üzümün ilk sıkımından elde ettikleri şarap en kaliteli iken, daha çok kabuğun bulunduğu son sıkımdan elde ettikleri şarabı üçüncü kalite olarak nitelendiriyorlar ve buna göre fiyatlandırıyorlar. Yasalardan dolayı Türk vatandaşlarına üretim yerinde şarap tattırmak yasak. Umurbey’in Tekirdağ sahilinde tadım yapılabilecek, hatta Cuma-Cumartesi akşamları canlı müziğin olduğu güzel bir kafesi var.

İkinci durağımız Umurbey’e yaklaşık on dakika uzaklıkta olan Barbaros bağ evi- Barbare şarapları oluyor. Barbare şarapları adını bulunduğu köy olan Barbaros Köyü’nden alıyor. Logosunda da kızıl sakal anlamına gelen Barbaros’un sakallı kafası kullanmış. Sahibi Can Topsakal, 2001 yılında bağları alarak şarapçılık işine başlamış. İlk şaraplarını piyasaya sürmeleri 2010 yılında olmuş. Üretim alanı gezimiz sırasında Barbare şaraplarının yöneticisi Özcan Bey, şarapçılığın uzun yıllar geçince sonuç alınan bir sektör olduğuna dikkat çekiyor. Barbare şaraplarının özelliği üzümlerinin organik olarak yetişmesi. Tohumları Fransa’dan ithal etmişler ve her yıl organik tarım yaptıklarına dair sertifikalarını yeniliyorlarmış. Fakat şaraba koruyucu madde ilave edilmez ise üç ay sonra sirkeye dönüştüğünden, şaraplarda organik olduğuna dair bir ibare göremiyoruz. Barbare düzenli olarak önolog Xavier Vignon’dan danışmanlık hizmeti alıyor.

 

Ayrıca şarapları Fransa’dan gelen özel fıçılarda dinlendiriyorlar. Buradaki turumuzda ufkumuzu biraz daha genişlettik. Ekilen üzümün birçoğunun iyi şarap üretebilmek için gözden çıkarıldığını öğrendik. Üzümün çok büyüğü ya da çok küçüğü diğerlerinin lezzetini etkilediği için bunlar kesilip sadece ortalama boyutlardaki üzümler hasat ediliyormuş. Ayrıca birbirine değen üzümlerde küf tehlikesi yarattığı için kesiliyormuş. Yani ekilen üzümün yaklaşık yarısı hasat edilebiliyor.

Bağ gezimizden sonra restoran kısmına geçiyoruz. Burada yemekli ya da peynir tabaklı tadım menüleri var, bağlara karşı güzel bir manzara eşliğinde şaraplarınızı tadabilirsiniz. Barbare aynı zamanda 13 odalık butik otel hizmeti de sunuyor. Gezinizi konaklamalı planladıysanız güzel bir alternatif. Ayrıca Barbaros bağ evine düzenlenen günübirlik grup turları da var.

Kaynak: turna.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.