SAVAŞIN DEĞİL, BARIŞIN ŞEHRİ SARAYBOSNA

1992 – 1996 yılları arasında yoğun bir kuşatma altında yaşayan ve insanların hayatını kaybetme korkusuyla aylarca evden çıkamadığı günlere sahne olan Saraybosna, şimdilerde tüm kötü anılara rağmen huzur ve neşenin harmanlanarak tüketildiği duygulu bir şehir olarak varlığını sürdürüyor. Hemen her gidenin döndüğünde zihninde ilk canlanan şeyin duvarlardaki mermi izleri olduğuna bakmayın, Saraybosnalılar o günleri de, o izleri de belleklerinin uzak bir noktasına yerleştirmiş. Çok şey var elbet konuşulacak, bu şehrin ve bu şehrin insanlarının çektiği çilelere, savaşın soğuk yüzüne dair Saraybosna’ya Nasıl Gidilir? Saraybosna, balkan rotalarının merkezi konumunda yer aldığı için Türkiye’den ve dünyanın birçok yerinden çok sayıda havayolu şirketinin direk uçuş düzenlediği bir destinasyon. Kente merhaba diyeceğiniz Saraybosna Uluslar Arası Havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça kolay. Sabah ve akşam saatlerinde seyrek olmakla birlikte gün içinde sık seferlere sahip halk otobüsleriyle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine gitmenin bir diğer ve daha ucuz yolu ise tramvay. Havalimanından yaklaşık 20 dakikalık […]

SAVAŞIN DEĞİL, BARIŞIN ŞEHRİ SARAYBOSNA

1992 – 1996 yılları arasında yoğun bir kuşatma altında yaşayan ve insanların hayatını kaybetme korkusuyla aylarca evden çıkamadığı günlere sahne olan Saraybosna, şimdilerde tüm kötü anılara rağmen huzur ve neşenin harmanlanarak tüketildiği duygulu bir şehir olarak varlığını sürdürüyor. Hemen her gidenin döndüğünde zihninde ilk canlanan şeyin duvarlardaki mermi izleri olduğuna bakmayın, Saraybosnalılar o günleri de, o izleri de belleklerinin uzak bir noktasına yerleştirmiş. Çok şey var elbet konuşulacak, bu şehrin ve bu şehrin insanlarının çektiği çilelere, savaşın soğuk yüzüne dair

Saraybosna’ya Nasıl Gidilir?

Saraybosna, balkan rotalarının merkezi konumunda yer aldığı için Türkiye’den ve dünyanın birçok yerinden çok sayıda havayolu şirketinin direk uçuş düzenlediği bir destinasyon. Kente merhaba diyeceğiniz Saraybosna Uluslar Arası Havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça kolay. Sabah ve akşam saatlerinde seyrek olmakla birlikte gün içinde sık seferlere sahip halk otobüsleriyle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine gitmenin bir diğer ve daha ucuz yolu ise tramvay. Havalimanından yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşılabilen Merkator Alışveriş Merkezi’nden kent merkezine giden tramvaylara binebilirsiniz.

Saraybosna’da şehir İçi Ulaşım

Yerleşim olarak küçük bir şehir olan Saraybosna’da ulaşım ağının oldukça gelişmiş olduğunu ve her yere toplu ulaşım araçlarını kullanarak gidebileceğinizi söyleyebiliriz. Toplu ulaşımda en çok kullanılan araç Sovyet dönemlerinden beri tramvay. Tramvay hattının ulaşamadığı bölgeler içinse genelde otobüs tercih ediliyor. Otobüslerin de ulaşmakta sıkıntı çektiği (özellikle tepelik bölgeler) yerler içinse minibüsler hayat kurtarıcı olabiliyor. Bu üç ana ulaşım aracının bilet fiyatları hemen hemen aynı ve ucuzdur. 

ulasim

SARAYBOSNA’DA GEZİLECEK YERLER

Neolitik çağdan beri yerleşim yeri olarak kullanılan Saraybosna’nın günümüzde medeniyetler müzesi gibi bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumun nedeni yakın tarihte birçok ulusun egemenlik kurmaya çalıştığı kimi zamansa çeşitli milletlerce ortak olarak yönetilmiş olması. Bu zorlu birlikte yaşama sürecinin çeşitli badirelerle atlatılması Saraybosna’yı aynı zamanda bir hoşgörü şehri haline getirmiş. Buraya geldiğinizde dikkatinizi çeken ilk şey camilerin, kiliselerin ve sinagogların birbirine oldukça yakın şekilde konumlanmaları olacaktır. Bu birliktelik yaşam ve inanç pratiklerine yansıdığı gibi mimariyi de şekillendirmiş bir unsur. Saraybosna’da Osmanlı Mimarisi ve Sovyet Mimarisi klasik modern Batı Mimarisi ile harmanlanmış durumda. Mimarideki farklılık nedeniyle Saraybosna sokaklarında dolaşırken kimi zaman kendinizi küçük bir Anadolu kasabasında kimi zamanda izole bir Avrupa şehrinde gibi hissedebilirsiniz.

ulusal_m-ze

Saraybosna’da bizce görülmesi gereken en önemli yerlerden biri Arşidük Franz Ferdinand’ın öldürülmesiyle 1. Dünya Savaşı’nın başlamasına neden olan Latin Köprüsü’dür. Balkan turlarının programlarında kesin bulunan bu yerde rehberiniz size tam noktayı söyleyerek, orada tarihi değiştiren olay anını canlı canlı hissetmenizi sağlayacaktır. Latin Köprüsü dışında kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında Osmanlı çarşısı, Vrelo Bosne Parkı, Gazi hüsrev Bey Camii, Ulusal Müze ve Savaş Tüneli yer alıyor. Ayrıca Saraybosna, kendisini çevreleyen dağlar ile bir kış turizmi merkezi olma konusunda da oldukça hevesli. Bu anlamda bir kış tatilini Saraybosna’da geçirmek sizi bu bölgenin kâşiflerinden biri yapabilir.

SARAYBOSNA’DA NE YENİR?

Saraybosna mutfağı, hemen her konuda olduğu gibi Osmanlı izlerine belirgin biçimde yansıtmaktadır. Dolayısıyla Saraybosna seyahatiniz boyunca yemek konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi, hatta kendinizi evinizde gibi hissedebileceğinizi söyleyebiliriz. Coğrafi koşullarından kaynaklı yemeklerin ana malzemesini et, taze sebzeler ve hamur içi oluşturmaktadır. Anadolu mutfağının yanı sıra İtalyan tarzının da arayanın bulacağı konumda yer aldığı Saraybosna’nın en ünlü et yemeği Cevapi denilen ızgara köftedir. Hemen her malzemeden yapılan meşhur Boşnak börekleri de kesinlikle tatmadan geçilmemelidir. Beyaz et ve çeşitli sebzelerden yapılan Bey çorbası ise hemen her yemeğe eşlik etmesi nedeniyle Saray Bosna mutfağının en karakteristik lezzetidir.

Saraybosna’da yemek fiyatları ne yiyeceğinize göre değişkenlik gösterir. Yerel lezzetlerin özenle sunulduğu restoranlar biraz pahalı gelebilir. Fakat önceliğiniz öğün geçiştirmekse oldukça ucuz maliyetlerle işin içinden çıkabilirsiniz. Genel olarak bir fiyat tariflemesi yapmak gerekirse, Saraybosna’da yemeklerin Türkiye’ye oranla biraz pahalı, tipik Avrupa şehirlerine oranla da gayet ucuz .

bosnak_b-regi

SARAYBOSNA’DA ALIŞVERİŞ

Saraybosna, geleneksel el sanatları konusunda oldukça zengin bir kültüre sahip. Hemen her seyahatinizde almaya alışık olduğunuz magnet tarzı hediyeleri Saraybosna seyahatinize de sıkıştırmak zorunda değilsiniz. El dokuması halılardan, deri işlemelere ve el yapımı ahşap ürünlerden seramik çeşitlerine birçok değerli ürünü bulabileceğiniz en bilindik yer Başçarşı. Küçük küçük dükkan ve kafelerin bulunduğu bu çarşıda hediyelik eşyaların yanı sıra antika ürünler de alternatifleriniz arasında. Saraybosna’dan en çok alınan ürünler arasında ise işlenmiş bakır ürünleri. Vazo ve şekerlik gibi onlarca ürün arasından istediğinizi alıp evinize başka bir hava katabilirsiniz.

alisveris

SARAYBOSNA GECE HAYATI

Saraybosna, gündüz yapacağınız ilk izlenimler sonrası gece hayatı konusundaki beklentinizi biraz düşürecektir. Böyle düşünmenize neden olan Osmanlı mimarisi ve insanlardaki Anadolu sıcaklığı emin olun gece hayatını bir nebze etkilemiyor. Çok sayıda cami ve kilisenin bulunduğu Baş Çarşı bölgesinin aynı zamanda gece hayatının da merkezi olduğunu gözlerimizle gördük. Burada bulunan onlarca mekanda gecenin ilerleyen saatlerine kadar dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Saraybosna mekânlarında içki fiyatlarının da oldukça uygun olduğunu söyleyelim. Bir mekana girmeden önce fiyatlara dair çekingenli duymanıza gerek yok. Zira hepsi bizdeki fiyatlara göre birbirinden ucuz. Genç ve turist yoğunluğunun fazla olduğu gece kulüplerinde iletişim kurma konusunda da çekimser davranmanıza gerek yok.

Saraybosna’da en çok tercih edilen ve dolayısıyla şehrin en ünlü mekanlarını Babylon, Buddha bar, City Pup ve Coloseum Club olarak sıralamak mümkün.

Kaynak : blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.