Seyahat Koleksiyonculuğu Nedir? Seyahat Koleksiyonculuğu Nasıl Yapılır?

Seyahat İpuçları

Seyahat Koleksiyonculuğu Nedir?

svg%3E

Seyahat koleksiyonculuğu, yapılan seyahatlerden toplanan hatıralardan koleksiyon yapmaya verilen addır. Para, kupa, kartpostal gibi birçok koleksiyon objesi vardır ve koleksiyonu yapılan eşya kişiden kişiye değişmektedir. Ne olduğunu açıkladıysak sıra geldi nasıl yapıldığını açıklamaya!

Seyahat Koleksiyonculuğu Nasıl Yapılır?

svg%3E

Ne olduğunu söyleyince çekici gelmiş olabilir, belki de halihazırda seyahat koleksiyonculuğu yapıyorsunuzdur. Seyahat koleksiyonculuğunda hangi seviyede olursanız olun, işinize yarayarak önerileri sıralıyoruz!

Neyin koleksiyonunu yapacağınıza önceden karar verin.

svg%3E

Seyahat koleksiyonculuğunun en önemli adımı. Eğer çok farklı kültürleri gezen biriyseniz hepsinde bulunacak genel bir eşya seçmeniz önemli. Örneğin magnet veya kartpostal gibi bir objeyi tüm hediyelik eşya mağazalarında bulabilirsiniz ama biblo ya da çerçeve gibi bir eşya her ülkeye özgü tasarlanmış şekilde bulunmayabilir. Yaygın bir eşya seçecekseniz tercihiniz madeni para ya da anahtarlık da olabilir.

Koleksiyon eşyalarını alacağınız yeri iyi seçin.

svg%3E

Koleksiyonculuk keyifli olmasına keyifli ancak seyahatlerinize ek bir masraf çıkarttığı için bir yandan da masraflı olan bir aktivite. Bu sebeple gideceğiniz ülkenin en pahalı ve en uygun fiyatlı yerlerini araştırmanız yararınıza olacaktır. Alışverişlerinizi en turistik yerlerden değil de daha az turist çeken yerlerde yapabilirsiniz. Eğer gideceğiniz yerler hep turistik bölgelerse, hatıra eşyalarınızı en popüler caddelerden değil ara sokaklardaki mağazalardan alabilirsiniz.

Son kullanma tarihi olan eşyaları tercih etmeyin.

svg%3E

Koleksiyon eşyanızı seçerken düşünmeniz gereken en önemli noktalardan biri eşyanın tüketilebilir olup olmadığı. Baharat, çikolata ya da şişeli içecekler, ileride bozulmaları, kokmaları ya da çürümeleri sebebiyle koleksiyon eşyası olarak seçilmemektedir.

Koleksiyonlarınızı kişiselleştirin.

svg%3E

Genel objeler seçmenin alternatifi ise daha kişisel eşyalar tercih etmek. Örneğin mutfakta vakit geçiren birisiyseniz önlük ya da fırın eldiveni gibi bir eşya seçebilir, futbol takip eden biriyseniz ülkenin takımının formasını ya da başka bir eşyasının koleksiyonunu yapabilirsiniz. Koleksiyon sadece satın alınacak eşyalardan yapılmaz, fotoğraflarınız da bir koleksiyon objesi olabilir. Fotoğraflara alternatif ise gittiğiniz yerden alacağınız kum ya da taş parçaları.

Her ne koleksiyonu yaparsanız yapın, size geçirdiğiniz güzel günleri hatırlatacak eşyaların önemi büyük.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle