Koronavirüs Zamanı Seyahat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyahat İpuçları

 Ülkemizde de görülmeye başlayan Koronavirüs için devletin aldığı önlemler dışında kendi içimizde de aldığımız hijyenik önlemler çok önemli.

Seyahatten Sonra 14 Gün Kuralına Uyun!

svg%3E

Her yerde duyduğunuz 14 gün kuralı koronavirüs ile olan savaşta en önemli kural. Bugünlerde seyahat etmeniz gerekirse seyahat dönüşü 14 gün boyunca evden çıkmamalısınız ve kendinizi ailenize ve çevrenize karşı evde izole etmelisiniz. Bu süreçte 14 gün kuralına uyun ve öksürük, nefes darlığı, yüksek ateş gibi belirtiler gösteriyorsanız, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Her Şeyden Önce El Temizliğine Dikkat!

svg%3E

Koranavirüsün yüzeylerde barındığını hepimiz biliyoruz. Gün içerisinde ellerimiz birçok yerle temas etmekte ve temas ettiğimiz yerlerin bizden önce kimlerin temas halinde bulunduğunu bilmiyoruz. O sebeple koronavirüsten korunmak için ellerimizi sık sık yıkamak çok önemli. Dışarı çıktığınız her zaman ellerinizin temizliğini korumaya önem göstermelisiniz, seyahat sonrası da bu kurala uymalı ve gün içerisinde bir şeylere dokundukça ya da seyahatten sonra eve dönünce mutlaka ellerimizi 20 saniye boyunca yıkamaya gayret göstermeli ve yıkayamıyorsanız dezenfektan gibi ürünleri sık sık kullanmaya gayret göstermelisiniz.

Bağışıklığınızı Güçlendirin!

svg%3E

Virüslerden korunmanın bir diğer en iyi yolu bağışıklığınızı güçlendirmektir. Bu yüzden seyahat öncesi ve sonrasında beslenmenize dikkat etmeli ve vitaminli yiyecekler, içecekler tüketmelisiniz. Ayrıca uykunuzu iyi almaya önem gösterin. Vücudumuzun sağlığını korumak her zaman önceliğimiz ancak bu dönemde en büyük öneme sahip. Bunun için sağlıklı beslenmeye ve uykunuzu almaya önem gösterin.

Mümkün Olduğunca Temastan Kaçının!

svg%3E

Otobüs terminali ve havalimanı gibi yerlerde beklerken mümkün olduğunca kalabalık olmayan ortamlarda bekleyin ve sosyal mesafenizi korumaya önem gösterin. Ayrıca  seyahat aralarında veya seyahat sırasında  lavabo kapıları, musluklar gibi birçok yere birçok insan temas etmekte. Bu yüzden kapıların kulplarını veya musluk gibi benzeri yerlerde tek kullanımlık mendil ile dokunulmalıdır. Seyahatiniz sonrası bavulunuzu beklerken ya da toplu taşıma kullanmanız gerektiğinde bir yerlere dokunduğunuz zaman, yüzünüze dokunmamaya ve ellerinizi temizlemeye dikkat edin.

Otobüs ve Uçağa Binmek Riskli Midir? Ne Kadar Risklidir?

svg%3E

svg%3E

Otobüsün kalabalıklığına göre risk oranı değişmektedir. Kalabalık otobüslerde risk artarken, kalabalık olmayan otobüslerde ise risk azalmaktadır ama otobüslerde havalandırmaya çok dikkat edilmelidir. Çünkü risk durumu havalandırmaya göre değişmektedir. Özel olarak koltuğunuzun yukarısında bulunan havalandırmayı kullanabilirsiniz. Bu şekilde kişisel olarak da önleminizi almış olursunuz. Otobüs firmalarında şu anda belli başlı önlemler almış bulunmaktadır. Bunlardan biri ise İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre otobüslerin bu dönemde kapasitesinin yüzde ellisi oranında yolcu alabilecek olmasıdır.

Ayrıca, seyahat sırasında oturduğumuz yerin temiz olması çok önemli, o yüzden kişisel olarak oturduğumuz yeri temizlemeli ve temiz tutmalıyız. Bunun için koltuk kenarları, oturduğunuz yerde ekran varsa ekranları, yemek masası ve kemer gibi yerleri dezenfektan veya alkollü mendil  gibi benzeri ürünlerle temizleyebilirsiniz.

Uçağa Binmek Riskli Midir? Ne Kadar Risklidir?

svg%3E

Uçakta havalandırma oranın daha düşük olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama yanılıyorsunuz! Çünkü uçaklarda tüm havanın 2-3 dakikada tamamen değiştiği söyleniliyor. Ayrıca özel bir filtreleme yöntemi ile yüksek partikül emiciliği vardır.

Emory üniversitesinin araştırmasına göre grip mevsiminde uçakta pencere kenarına oturmanın en güvenli yer olduğunu söylüyor. Üç ila on saatlik uçuş sırasında insanları inceleyen araştırmacılar cam kenarında oturan insanların, hasta olan insanlarla daha az temasta bulunduğunu gözlemledi. Bu yüzden otobüs ve uçaklarda seyahat sırasında cam kenarında oturmaya önem gösterin. Bu sizin insanlarla daha az temasta bulunmanızı sağlayacaktır.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle