Koronavirüs Zamanı Seyahat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Ülkemizde de görülmeye başlayan Koronavirüs için devletin aldığı önlemler dışında kendi içimizde de aldığımız hijyenik önlemler çok önemli. Seyahatten Sonra 14 Gün Kuralına Uyun! Her yerde duyduğunuz 14 gün kuralı koronavirüs ile olan savaşta en önemli kural. Bugünlerde seyahat etmeniz gerekirse seyahat dönüşü 14 gün boyunca evden çıkmamalısınız ve kendinizi ailenize ve çevrenize karşı evde izole etmelisiniz. Bu süreçte 14 gün kuralına uyun ve öksürük, nefes darlığı, yüksek ateş gibi belirtiler gösteriyorsanız, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun. Her Şeyden Önce El Temizliğine Dikkat! Koranavirüsün yüzeylerde barındığını hepimiz biliyoruz. Gün içerisinde ellerimiz birçok yerle temas etmekte ve temas ettiğimiz yerlerin bizden önce kimlerin temas halinde bulunduğunu bilmiyoruz. O sebeple koronavirüsten korunmak için ellerimizi sık sık yıkamak çok önemli. Dışarı çıktığınız her zaman ellerinizin temizliğini korumaya önem göstermelisiniz, seyahat sonrası da bu kurala uymalı ve gün içerisinde bir şeylere dokundukça ya da seyahatten sonra eve dönünce mutlaka ellerimizi 20 saniye boyunca […]

Koronavirüs Zamanı Seyahat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Ülkemizde de görülmeye başlayan Koronavirüs için devletin aldığı önlemler dışında kendi içimizde de aldığımız hijyenik önlemler çok önemli.

Seyahatten Sonra 14 Gün Kuralına Uyun!

svg%3E

Her yerde duyduğunuz 14 gün kuralı koronavirüs ile olan savaşta en önemli kural. Bugünlerde seyahat etmeniz gerekirse seyahat dönüşü 14 gün boyunca evden çıkmamalısınız ve kendinizi ailenize ve çevrenize karşı evde izole etmelisiniz. Bu süreçte 14 gün kuralına uyun ve öksürük, nefes darlığı, yüksek ateş gibi belirtiler gösteriyorsanız, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Her Şeyden Önce El Temizliğine Dikkat!

svg%3E

Koranavirüsün yüzeylerde barındığını hepimiz biliyoruz. Gün içerisinde ellerimiz birçok yerle temas etmekte ve temas ettiğimiz yerlerin bizden önce kimlerin temas halinde bulunduğunu bilmiyoruz. O sebeple koronavirüsten korunmak için ellerimizi sık sık yıkamak çok önemli. Dışarı çıktığınız her zaman ellerinizin temizliğini korumaya önem göstermelisiniz, seyahat sonrası da bu kurala uymalı ve gün içerisinde bir şeylere dokundukça ya da seyahatten sonra eve dönünce mutlaka ellerimizi 20 saniye boyunca yıkamaya gayret göstermeli ve yıkayamıyorsanız dezenfektan gibi ürünleri sık sık kullanmaya gayret göstermelisiniz.

Bağışıklığınızı Güçlendirin!

svg%3E

Virüslerden korunmanın bir diğer en iyi yolu bağışıklığınızı güçlendirmektir. Bu yüzden seyahat öncesi ve sonrasında beslenmenize dikkat etmeli ve vitaminli yiyecekler, içecekler tüketmelisiniz. Ayrıca uykunuzu iyi almaya önem gösterin. Vücudumuzun sağlığını korumak her zaman önceliğimiz ancak bu dönemde en büyük öneme sahip. Bunun için sağlıklı beslenmeye ve uykunuzu almaya önem gösterin.

Mümkün Olduğunca Temastan Kaçının!

svg%3E

Otobüs terminali ve havalimanı gibi yerlerde beklerken mümkün olduğunca kalabalık olmayan ortamlarda bekleyin ve sosyal mesafenizi korumaya önem gösterin. Ayrıca  seyahat aralarında veya seyahat sırasında  lavabo kapıları, musluklar gibi birçok yere birçok insan temas etmekte. Bu yüzden kapıların kulplarını veya musluk gibi benzeri yerlerde tek kullanımlık mendil ile dokunulmalıdır. Seyahatiniz sonrası bavulunuzu beklerken ya da toplu taşıma kullanmanız gerektiğinde bir yerlere dokunduğunuz zaman, yüzünüze dokunmamaya ve ellerinizi temizlemeye dikkat edin.

Otobüs ve Uçağa Binmek Riskli Midir? Ne Kadar Risklidir?

svg%3E

svg%3E

Otobüsün kalabalıklığına göre risk oranı değişmektedir. Kalabalık otobüslerde risk artarken, kalabalık olmayan otobüslerde ise risk azalmaktadır ama otobüslerde havalandırmaya çok dikkat edilmelidir. Çünkü risk durumu havalandırmaya göre değişmektedir. Özel olarak koltuğunuzun yukarısında bulunan havalandırmayı kullanabilirsiniz. Bu şekilde kişisel olarak da önleminizi almış olursunuz. Otobüs firmalarında şu anda belli başlı önlemler almış bulunmaktadır. Bunlardan biri ise İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre otobüslerin bu dönemde kapasitesinin yüzde ellisi oranında yolcu alabilecek olmasıdır.

Ayrıca, seyahat sırasında oturduğumuz yerin temiz olması çok önemli, o yüzden kişisel olarak oturduğumuz yeri temizlemeli ve temiz tutmalıyız. Bunun için koltuk kenarları, oturduğunuz yerde ekran varsa ekranları, yemek masası ve kemer gibi yerleri dezenfektan veya alkollü mendil  gibi benzeri ürünlerle temizleyebilirsiniz.

Uçağa Binmek Riskli Midir? Ne Kadar Risklidir?

svg%3E

Uçakta havalandırma oranın daha düşük olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama yanılıyorsunuz! Çünkü uçaklarda tüm havanın 2-3 dakikada tamamen değiştiği söyleniliyor. Ayrıca özel bir filtreleme yöntemi ile yüksek partikül emiciliği vardır.

Emory üniversitesinin araştırmasına göre grip mevsiminde uçakta pencere kenarına oturmanın en güvenli yer olduğunu söylüyor. Üç ila on saatlik uçuş sırasında insanları inceleyen araştırmacılar cam kenarında oturan insanların, hasta olan insanlarla daha az temasta bulunduğunu gözlemledi. Bu yüzden otobüs ve uçaklarda seyahat sırasında cam kenarında oturmaya önem gösterin. Bu sizin insanlarla daha az temasta bulunmanızı sağlayacaktır.

Kaynak

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.