BU ÜLKELERE SEYAHAT EDECEK OLANLAR DİKKAT!

Seyahat İpuçları

Eğer sizde uzak coğrafyalara sık seyahat edenlerdenseniz, bu yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Kimi zaman seyahat edilen uzak destinasyonlarda, bir takım salgın hastalıklarla karşılaşılabiliyor. Üstelik bu salgın hastalıkların size bulaşması için ülke insanıyla sıcak temasa geçmenize dahi gerek kalmıyor. Bir sivrisinek ısırığından ya da havalimanında dokunduğunuz bir objeden dahi geçebilen rahatsızlıklar, hayati derecede önem taşıyor. Seyahate çıkmadan önce seyahat sağlık merkezlerine giderek yaptıracağınız aşılar, bu gibi olası vakaları daha yaşanmadan engelliyor.

Kimlere hangi seyahat aşısının yapılması gerektiği ise bazı kriterlere göre belirleniyor. Bu kriterlerden biri seyahat edecek kişinin kişisel özellikleri (sağlık durumu), diğeri ise gidilecek ülkenin sağlık koşulları. Özellikle bazı hastalıkların bazı ülkelerde oldukça sık görülmesi bu durum elzem kılıyor. Hatta bu durum seyahat edeceğiniz mevsime göre dahi değişebiliyor. Örneğin Afrika ülkelerinde çok yağışlı dönemlerle kurak dönemlerde görülen hastalıklar birbirinden farklı. Dolayısıyla hangi mevsimde seyahat edecekseniz o mevsimin getirdiği hastalık türünden koruyacak aşıyı yaptırmanız gerekiyor. Tüm bunlarla birlikte sizin bağışıklık sisteminiz en temel belirleyici unsur. Örneğin bir Afrika ülkesine gitmek istiyorsunuz ve o ülkenin kesinlikte sizden istediği bir aşı sertifikası var. Eğer bağışıklık sisteminiz bu aşıya uygun değilse ve aşıyı yaptıramıyorsanız, kendinize daha uygun bir destinasyon belirlemeniz gerekebiliyor.

seyahat_asisi (2)

Her yolcu için yolculuk risk değerlendirmesinin ardından alınan karara göre yapılması beklenen temel seyahat aşılarını sarıhumma, meningokok, tifo, kolera, hepatit A, kuduz, Japon ensefaliti ve kene kaynaklı ensefalit olarak sıralamak mümkün. Bu aşılar içinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından zorunlu tutulan tek aşı, sarıhumma aşısıdır. Orta Amerika, Güney Amerika ve Afrika ülkelerinde sıklıkla görülen ve çoğu zaman ölümcül olan bilen Sarıhumma hastalığı, ilgili ülkelere doğrudan seyahat edecekleri ya da, risk grubu içinde yer alan ülkelerden birini transit geçiş noktası olarak kullanacakları tehdit edebiliyor. Yine dünya sağlık örgütünün belirlemeleri doğrultusunda Sarıhumma hastalığının görüldüğü ve sarıhumma aşı sertifikası olmadan ülkeye girişi yapılmasına izin verilmeyen ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Angola, Burundi, Benin, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Fransa, Gabon, Gine, Gana, Kamerun, Kongo Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Liberya, Mali, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti, Ruanda, Sao Tome, Sierra, Leone, Togo. Eğer sizde bu ülkelerden birine seyahat etmeyi düşünüyorsanız, seyahatten en geç 10 gün önce size yakın bir seyahat sağlığı merkezine başvurarak gerekli aşıyı olmanız gerekiyor. Aksi takdirde hem sağlığınız ciddi biçimde tehlikeye giriyor hem de söz konusu ülkeye girişiniz imkansız hale geliyor.

seyahat_asisi (3)

 Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle