CENEVRE’DE BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN

Seyahat İpuçları

İsviçre’nin Fransa sınırındaki en güzel şehirlerinden biri olan Cenevre, aynı zamanda dünyanın en sakin, en yaşanılası ve en pahalı şehirlerinden biri. Avrupa entelektüel nüfusunun önemli oranda yaşamak ve uzun tatillerini geçirmek için tercih ettiği Cenevre, genel anlamda küçük bir şehir olmasına rağmen eğlenceli birçok aktiviteye ve görülmeye değer çokça güzelliğe ev sahipliği yapıyor. 

GÖL TURLARI

Cenevre’nin en çok turist çeken noktalarının başında Leman Gölü ve çevresi geliyor. Çok sayıda aktiviteyi bünyesinde barındıran Leman Gölü’nde düzenlenen tekne turlarına katılabilir, 1-3 saat arasında yapılan bu turlarla Cenevre’yi ve çevrede bulunan doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Aynı teknelerle akşam saatlerinde düzenlenen yemekli turlara da katılarak akşam yemeğini şık bir aktivite ile birleştirmek mümkün.

Cenevre (5)

KAYAK

Cenevre’de hakim olan iklim Akdeniz iklimine yakın olsa da, şehre çok yakın olan ve hatta şehir merkezinden dahi görülebilen Fransız Alpleri sayesinde kış turizmi hayli gelişmiş. Şehir içi ulaşımla dahi Fransa sınırına geçilerek Alplerde yer alan kayak merkezlerine ulaşılabilir ve kış sporlarının tadı çıkarılabilir. Cenevre’de kayak aktivitelerinden kış başından bahar sonuna kadar faydalanılabiliyor.

Cenevre (6)

ŞEHRİ YÜRÜYEREK KEŞFEDİN

Sakin bir şehir olan Cenevre’de görülmesi gereken çok sayıda müze, yapı ve tarihi alan bulunuyor. Bu alanları keşfetmenin en güzel yollarından biri ise şehrin belirli noktalarında yürüyüş rotaları oluşturmak. Turistler tarafından en çok tercih edilen yürüyüş rotası ise Liman bölgesinden başlayarak şehrin önemli simgelerinden biri olan Mont Blanc Köprüsü’nü görüp Old Town’a ulaşılmaktır. Olda Town bölgesinde bulunan ara sokaklarda dolaşmak şehrin tarihi dokusunu bütünüyle hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca burada bulunan Saint Pierre Kilisesi de mutlaka görülmesi gerekenler arasında yer alıyor. Romanesk mimarinin güzel örneklerinden biri olan kilisenin en üst katına çıkıldığında muhteşem bir Cenevre manzarası ile karşılaşılıyor. Buradan doya doya Cenevre’yi seyretmek asla ihmal edilmemeli.

Cenevre (3)

GECE HAYATININ TADINI ÇIKARIN

Cenevre’de şehrin genel dokusuna hayli uyumlu sakin bir gece hayatıyla karşılaşmak mümkün. Clup kültürünün çok fazla yaygınlaşmadığı şehirde daha çok Avrupalı entelektüellere hitap eden tiyatro, opera ve kabareler bulunuyor. Bu aktivitelerin ise hayli kaliteli ve eğlenceli olduğunu söylemek mümkün. Bu aktiviteler dışında geceyi biraz daha uzatmak isteyenler şehrin çeşitli bölgelerine dağılmış olan puplarda dilediği gibi zaman geçirebilir.

Cenevre (2)

CENEVRE MUTFAĞIYLA TANIŞIN

Cenevre’de gerek coğrafi konumu gerekse oturmuş mutfak kültüründen kaynaklı deniz ürünlerinin tüketimi hayli yüksek. Şehrin Fransa sınırında yer almasından kaynaklı deniz ürünleri daha çok Fransız stiliyle hazırlanarak tüketiliyor. Bu durum da oldukça kaliteli deniz ürünlerinin çok daha özenli biçimde hazırlanarak tüketilmesini sağlıyor. Liman bölgesinde ve şehrin çeşitli noktalarında bulunan şık restoranlarda Cenevre’nin özgün yemeklerinin tadını çıkarabilir, Fransız şaraplarıyla birlikte kaliteli akşam yemekleri yiyebilirsiniz.

Cenevre (4)

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle