Positano Gezi Rehberi

Avrupa

Positano, dikey olarak bir tepelik alana kurulmuş, İtalya’nın en gözde ve romantik kasabalarından birisi. Bir zamanlar sadece küçük bir balıkçı kasabası olan Positano, 1950’li yıllarda sanatçılar ve yazarlar tarafından keşfedilmeye başlayınca çok hızlı popüler olmuş şirin bir kasaba.

Uçsuz bucaksız bir deniz manzarasını yukarıdan gören iki tepenin yamaçlarına kurulmuş rengarenk şirin evlerden oluşuyor bu güzel kasaba. Evler yamacın en altından en yukarıya kadar birbirinin manzarasını kesmiyor, bir merdiven gibi dizilmişler. Aşağıdan bakınca evlerin manzarası, tepeden bakınca da masmavi denizin ve şahane koyun manzarası büyüleyici.

Positano yazıları
Positano

Rüya Gibi Bir Coğrafya: Positano Gezi Rehberi

Positano kasabası, Amalfi bölgesinin en gözde kasabalarının başında yer alıyor. İsmi Yunan mitolojisinde ki ‘Poseidon’ yada adı ‘Pestano’ olan Cladius zamanında bu bölgelerde bir çok villa sahibi olan adamdan ve hatta Roma’da özgür insanlara söyledikleri Posdii ‘den türemiş olabilir. En popüler teori ise Pestano’dan gelmiş olması.

John Steinbeck 1953 yılında Positano’yu ziyaret ettiğinde burada turizmin ve endüstrinin gelişmesinin çok zor olduğunu çünkü yeterince turist olmadığını yazmış. Ancak şimdilerde yeterince kavramından çok daha fazlası var. Steinbeck’in yazdığı ve halen de geçerli olan bir başka şey ise “Positano çok derin bir anlama sahip. Orada olduğunuzda bu büyülü yerin farkına varmanız imkansız gibi ancak ayrıldığınızda sürekli aklınıza gelecek ve o zaman büyüsünü hissedeceksiniz”.

Pisa 1268 yılında bu bölgeyi yağmalamış ancak özenle ve dikkatle inşa edilen savunma kuleleri ile Positano tekrar Amalfi’nin en güçlü bölgelerinden biri haline gelmiş. Napolili aileler burada bir derebeylik olarak yaşadıkları 17. yüzyıl boyunca Positano ilk başlarda ipek ve sonraları da kanaviçe üretmeye başlamış, ancak 18. yüzyılın sonlarında tekrar bir düşüş başlamış.

19. yüzyılın ortalarında buharlı gemilerin gelmesiyle 8,000 kişilik nüfus Amerika’ya, çoğunlukla New York’a, göç edince geride tekrar ilk başlardaki gibi ufak bir balıkçı köyü bırakmışlar. Ancak bu 20. yüzyılda özellikle II. Dünya savaşının ardından Picasso, Stravinsky, Diaghilev, Olivier, Seteinbeck, Klee ve hatta Lenin ile birlikte bir çok gezginin tekrar keşfetmesine kadar sürmüş. Limon, üzüm, zeytin, balık gibi kaynakların çokça bulunmasıyla da birlikte turizm tekrar ayaklanmış.

Dünyada en fazla fotoğrafı çekilen balıkçı kasabası olan 4000 kişiye ev sahipliği yapan Positano, başta Napoli olmak üzere, Capri, Sorrento ve Amalfi olmak üzere bir çok yerden ziyaretçi akınına uğruyor.

Lattari dağına tutunmuş gibi duran köy için Paul Klee “dünyada yatay yerine dikey olarak yaşanan tek yer” demiş. Revaklı, küp gibi evleri gün batımında duvarlarında gökyüzünü yansıtan kırmızı, turuncu, mor renklere sahip. Aslında bu renkler Suriye’den etkilenilmiş, balıkçılara uzaktan yaşadıkları yeri görmelerine yardımcı olması için bu renklerde yapılmış.

Aslında her şey bir ekmek ile başlamış da olabilir. Roma İmparatoru Tiberius, Capri’de yaşayanların kendisini zehirlemek istediğini düşündüğü için Positano’da ki değirmene 3 gemi adamını gönderir. Bu değirmen artık modernize olmuş ve halen un öğütmeye devam ediyor, ancak Positano sadece bir üretim ve alışveriş bölgesi olmaktan çok daha fazla ileriye gitmiş.

Positano gezilecek yerler

Sarp kayalıklar üzerine inci gibi dizilmiş pastel renkli evlerin olduğu şirin kasaba Positano’nun, limon kokan dar sokaklarında dolaşmak büyük bir keyif. Aşağıda bazı bilgileri sıraladım, ancak aban kalırsa vaktiniz varsa sokaklarında rastgele dolaşın derim.

Positano çok sayıda gezilecek görülecek ve yapılacak farklı aktiviteye sahip. Sanat severlerin ilgi gösterdiği James Martin’in Positano Resim Galerisi, Positano’daki yaşama tanıklık etmek için iyi bir başlangıç olabilir. Tarihi ve mimari özellikleri ile öne çıkan Santa Maria Assunta Kilisesi‘nin harika bir İtalyan çinisi ile bezenmiş bir kubbesi var ve çoğu yerden görülebiliyor. İçerisinde ise 13. yy Bizans tarzında yapılmış bir Siyah Madonna tablosu bulunuyor. Positano fotoğraflarına kilisenin çatısı görsel bir zenginlik kazandırıyor.

Via Cristoforo Colombo’da yürüyüşe çıkıp dükkanların, lüks otellerin, kafelerin ve olağanüstü güzellikte manzaraların tadını çıkartabilirsiniz. Scalinatella, kıyıdaki Punta Reginella’yı Positano’nun en üst tepe noktasına bağlıyor. Grotta la Porta mağarasında tarih öncesi dönemden kalıntılar bulunuyor.

Positano Gezisi
Positano

Positano’da birçok villa ve görkemli binalar bulunuyor. Ayrıca 16. yüzyıldan kalma 8 savunma kulesi de bulunuyor.

Positano yapılacak yeyler

Berrak sularda yüzmek ve dilerseniz taş, dilerseniz de kumlu plajda güneşlenmek Positano’daki en keyifli aktivitelerden. Deniz kıyısında alışverişin ardından Spiaggaia Grande boyunca fantastik deniz ürünlerinden tadabilirsiniz.

Positano’dan hem kıyı şeridi boyunca hem de içeri doğru çok güzel yürüyüş rotaları da bulunuyor. Positano’dan Amalfi kıyılarında bulunan diğer köyleri de ziyaret edebilirsiniz. Yollar biraz dar, ancak manzara çok güzel. Otobüs ya da taksi ile yolculuk mümkün. Eğer deniz yoluyla gitmek isterseniz aynı rotada giden botlar da mevcut.

Positano, Amalfi Kıyıları, İtalya
Positano, Amalfi Kıyıları, İtalya

Amalfi Kıyıları‘nda yapılacak etkinlikler için Positano güzel bir başlangıç noktası. Otobüs turları, dalış turları ya da arkeolojik bölgelere birçok tur düzenleniyor. Capri Adası‘na düzenlenen turlar da bunlardan yalnızca biri.

Amalfi, Ravello, Sorrento bu kıyıların en gözde diğer kasaba ve şehirleri arasında yer alıyor. Yine Pompeii Antik Kenti de yakın çevrede olduğundan listeye eklenebilir.

Cetara, Vietri sul Mare, Maiorii Minori, Sant’Agata ve Nerano gibi kıyılardaki diğer köy ve kasabaların her biri görmeye değer güzellikler barındırıyor. Aceleye getirmeden bu kıyıları gezmek tavsiyemdir.

Positano Gezi Rehberi
Positano Gezi Rehberi

Positano alışveriş

Positano’da birçok üst düzey kaliteli butik dükkan bulunuyor. Moda Positano bilinen en ünlü markalardan biri. Ayrıca sandalet ve ayakkabı almak için de oldukça güzel bir yer. Ayakkabı üreticileri siz beklerken dilediğiniz ayakkabıyı yapabilir. Limoncello, alkollü limonu bir içecek, Amalfi Kıyılarında oldukça popüler. Burada sıkça bulunan limon ağaçlarından dolayı limon ile alakalı birçok şeye rastlamak mümkün.

Positano konaklama

Palazzo Murat Hotel, Positano’nun en romantik oteli. 4 yıldızlı otel Positano’nun merkezinde tarihi bir binada bulunuyor ve deniz manzarasına sahip. Sosyal ve renkli bir yaşamın olduğu Positano’da, konaklama için Napoliten ve Barok stili yapısıyla dikkat çeken Palazzo Murat otel, kalabalık Positano sokakları içinde sakin ve dinlendirici bir mekan. Diğer Positano otelleri için tıklayın.

Positano Turu
Positano

Positano ulaşım

Tüm şehir yürümek için yapılmış olduğundan etrafı keşif için en iyi yol da bu. Eğer otobüs ile gelirseniz Positano’nun tepesindeki Chiesa Nuova’da ineceksiniz. “Bin Basamak” adı verilen rüzgarlı merdivenlerden ana caddeye ve oradan da sahil kısmına ulaşabilirsiniz.

Ana cadde üzerinde sizi hem tepeye hem de tepeden aşağıya götürebilecek bir otobüs bulunuyor. Ana cadde başında bavullarınıza yardım edecek görevliler bulunuyor. Positano’dan hemen bölgenin biraz dışındaki köyleri, plajları ve diğer bölgelere yürüyerek gidebilirsiniz. Ancak isteğinize bağlı olarak bu bölgelere araba ya da deniz taksileri ile de gidebilirsiniz.

Positano Hakkinda
Positano

Positano’ya nasıl gidilir

En yakın havalimanı Napoli’de. Arabayla havalimanından Positano’ya ulaşmak 1 saat 15 dakika sürüyor. Türk Hava Yolları, haftanın her günü İstanbul’dan Napoli International Airport’a (NAP) tarifeli seferler düzenliyor.

Positano’ya ulaşımın en kısa yolu otobüs yada feribot ile. Araç kiralam ile gitmek de mümkün, ancak yollar oldukça virajlı ve dar olduğunu hatırlatmamda fayda var. Ayrıca yüksek sezonda park sorunu da bulunuyor.

Kaldığınız otel park yeri sağlıyor ise durum farklı tabiki. Sorrento yada Salerno’dan otobüs ile ulaşılabilen Positano’ya aynı zamanda Napoli’den tren ile de ulaşım mümkün. Feribotlar ise Sorrento, Amalfi ve Salerno’dan kalkıyor ancak yaz dönemi dışında çok sık bulunmuyorlar.

Amalfi Turu

Kaynak : Yoldaolmak.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle