ÇİZMENİN TOPUĞU PUGLİA’YI KEŞFETMEK İÇİN 5 NEDEN

Gezi Rehberi

20 özerk bölgeden oluşan Akdeniz ülkesi İtalya’nın hangi noktasına giderseniz gidin, farklı bir güzellikle, bambaşka bir öyküyle karşılaşmanız mümkün. Özellikle Türk Hava Yolları’nın uçuş ağını her geçen gün genişletmesi ve uçuş ağına İtalya’dan da farklı şehir ve bölgeleri eklemesi, bu eşsiz coğrafyayı herkes için daha ulaşılabilir kılıyor. Son olarak Bir çimenin topuğunda bulunan Puglia bölgesine direk uçuşların yapılmaya başlaması, Türk turistler için alışılagelmiş İtalyan şehirlerinin dışında yeni alternatifler oluşmasını sağladı. Peki, neden gidiyoruz Puglia’ya? İşte Puglia bölgesinde eşsiz bir seyahat deneyimi yaşamak için sapasağlam 5 neden;

MUHTEŞEM DOĞASI VE TARİHSEL DOKUSU İÇİN

Tam olarak Akdeniz’in doğu ülkelerine geçiş noktasında bulunan Puglia bölgesi, binlerce yıllık köklü tarihini modern ve estetik sanat akımlarıyla harmanlayan ve bu yöntemle geçen zamanın tarihi dokuyu yıpratmasına izin vermeyen bir bölge. Bunun yanında bölgenin İyonya Denizi ve Adriyatik’in hemen ortasında bulunması, 800 kilometre uzunluktaki muhteşem bir sahil şeridine sahip olması ve yeşilliklerle dolu çok sayıda yüksek tepeliklerden oluşan coğrafyası ile tüm yapay aktivitelerden bağımsız bir şekilde yeryüzündeki cennet olarak tariflenebilir.

puglia-doga


SANATSAL VE KÜLTÜREL MİRASI

UNESCO tarafından tanınmış 3 site alanına sahip olan Puglia bölgesinin tarihsel zenginliği, hem sayısız kültürün harmanlanarak gelişmesine hem de oldukça özgün bir mimari bütünlüğün oluşmasına neden olmuş. Esrarengiz del Monte Kalesi’ni, Trulli adı verilen özgün yerleşimlerin bulunduğu Alberobello’yu ve Sant Angelo’da bulunan görkemli Lombard Tapınağı’nı keşfetmek, Puglia’da geleneklerle bütünleşen tarihi güzelliklere dokunmak adına yapılabilecek aktivitelerden sadece birkaçı.

puglia-sokaklari


EŞSİZ AKDENİZ MUTFAĞI VE KALİTELİ ŞARAPLAR

Pizzasıyla, makarnasıyla dünyaya nam salmış İtalyan mutfağının sanat eserleri sadece bu ikisinden ibaret değil. Asıl efsane, Akdeniz mutfağının sihirli ayrıntılarında gizli. Deniz ürünlerinin envai çeşidini yüzlerce farklı varyasyonla sofraya taşıyan Puglia halkı, bu lezzetleri coğrafyayı keşfe çıkmış gezginlerle paylaşmak konusunda oldukça cömert. Gargano’dan Tavoliere’ye, Bari’den Salento’ya uzanan Puglia bölgesine has şaraplar, sahip oldukları özel sertifikalarla Akdeniz mutfağının bir referansı olarak görev yapar.

puglia-sarap-yemek


DOĞA VE DENİZ SPORLARI

Büyüleyici ve tertemiz sahiller boyunca denizin, kumun ve güneşin tadını çıkaran Puglia ziyaretçilerini, bir adım daha ileri gitmek için kışkırtan şey, sahillerin hemen yanı başından yükselen yemyeşil tepelerdir. Eğer bir yaz günü Puglia’da iseniz Adriyatik ve İyonya denizi arasında esen rüzgara sırtınızı verip, yelkenlilerle antik koy ve kasabalara yanaşabilir, bu bakir koylarda şnorkel ve tüplü dalış yaparak suyun altındaki uygarlığı keşfe koyulabilirsiniz. Yüzyıllık zeytin ağaçları arasında uzun bir doğa yürüyüşü, keyifli bir bisiklet turu, toplamda 18 adet çukurlu ve sertifikalı golf sahasında oyun keyfi sürmek de yapacağınız aktiviteler arasında.

puglia-spor


MUHTEŞEM BENZERLİKLERİ KEŞFETMENİN TADINA VARIN

İtalya’da güneye gidildikçe Türkiye ve Türk halkı ile olan benzerliklerin arttığı söylencesi, Puglia’da tam olarak ete kemiğe bürünüyor. İtalyanlar ve Türkler arasından benzerlikler DNA araştırmalarıyla desteklenedursun, Puglia bölgesinde öyle yerler var ki, gördüğünüzde yaşayacağınız şaşkınlığın tarifi yok. Yaşam tarzı, sıcakkanlılık ve misafirperverlik gibi benzerliklerden bahsetmiyoruz. Bahsettiğimiz şey, Alberobello’da bulunan, adını dairesel planından alan ve Harran evlerinin birebir kopyası olan ‘Trulli’lerden bahsediyoruz. 1.400 adet ‘Trulli’nin bulunduğu, göz alabildiğine uzanan üzüm bağları ve zeytinliklerin arasında dolaşırken kendinizi evinizde gibi hissedeceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

puglia-yemek

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle