Dünyada En İyi Yamaç Paraşütü Yapılan Yerler

Yamaç paraşütü dünya genelinde birçok merkezde zevkle yapılan sporlardan biridir. Dünyanın her yerinde her sporu yapmak elbette mümkündür ancak yamaç paraşütü için belli başlı mekanlar daha da özelleşmiştir. Bu yerlerden ilki Fransa’da çok popüler bir kum tepesi olan Dune de Pilat’tir. Bu tepenin kumları gayet yumuşak olup rüzgarı alış pozisyonu göz önüne alındığında yamaç paraşütünün de zevkli bir şekilde yapıldığı bir alandır. Tepe, konum olarak Atlas Okyanusuna paraleldir bu sebeple rüzgarın kolay şekilde yön değiştirmesi ve okyanus suyunun etkisiyle de havanın yumuşak olması tatilciler ve bu sporla uğraşanlar için oldukça değerlidir. Ancak bu mevkiide uçuş yapmak isteyen sporcuların sadece yelken uçuşu yapacağı bilgisini de unutmaması gerekir. Yamaç paraşütünü akrobasi şölenine çevirmek isteyenlerin de yine Dune de Pilat’i tercih etmesi ve burada çalışması daha uygun olacaktır. Paraşüt ile yapılacak tüm hareketlere alan tanıtan Dune de Pilat sporcuların esnek hareket edebildiği bir alan olan dikkat çekmektedir. 1-) Wengen, İsviçre Yamaç paraşütünün zevkine […]

Dünyada En İyi Yamaç Paraşütü Yapılan Yerler

Yamaç paraşütü dünya genelinde birçok merkezde zevkle yapılan sporlardan biridir. Dünyanın her yerinde her sporu yapmak elbette mümkündür ancak yamaç paraşütü için belli başlı mekanlar daha da özelleşmiştir. Bu yerlerden ilki Fransa’da çok popüler bir kum tepesi olan Dune de Pilat’tir. Bu tepenin kumları gayet yumuşak olup rüzgarı alış pozisyonu göz önüne alındığında yamaç paraşütünün de zevkli bir şekilde yapıldığı bir alandır. Tepe, konum olarak Atlas Okyanusuna paraleldir bu sebeple rüzgarın kolay şekilde yön değiştirmesi ve okyanus suyunun etkisiyle de havanın yumuşak olması tatilciler ve bu sporla uğraşanlar için oldukça değerlidir. Ancak bu mevkiide uçuş yapmak isteyen sporcuların sadece yelken uçuşu yapacağı bilgisini de unutmaması gerekir. Yamaç paraşütünü akrobasi şölenine çevirmek isteyenlerin de yine Dune de Pilat’i tercih etmesi ve burada çalışması daha uygun olacaktır. Paraşüt ile yapılacak tüm hareketlere alan tanıtan Dune de Pilat sporcuların esnek hareket edebildiği bir alan olan dikkat çekmektedir.

1-) Wengen, İsviçre

Yamaç paraşütünün zevkine kendini kaptırmak isteyenlerin tercih edeceği bir diğer alan ise İsviçre’dir. Özellikle İsviçre sınırları içinde bulunan Wengen bölgesi yamaç paraşütüyle uçuş yapmak isteyen herkesin uğrak mekanıdır. İsveç coğrafi olarak dağlık bir bölge olduğu içinyamaç paraşütüyle ilgilenen sporcular İsveçe sık sık gitmektedir. Yamaç paraşütünün adrenalini yaşamak isteyen herkes isviçre’de özellikle dağlık arazileri tercih etmektedir. Bu arazilerin içinde en popüler olanı ise alp dağlarıdır. İsviçre alpler ülkesi olduğu için yılın belli dönemlerinde özellikle yamaç paraşütüyle uğraşanlar İsviçreyi sık sık ziyaret etmektedir. Ancak Alplerin her bölgesinde bu sporu yapmak mümkün değildir. Alplerde bulunan Wengen yamaç paraşütçüleri için eşi benzeri bulunmayan bir sahadır. Paraşüt sporcuları paraşütle uçmak için özellikle daha dik ve rüzgarı keskin esen yerleri tercih etmektedir. Wengen bu özelliklerin görüldüğü sporcuların tam da bu sebeple terch ettiği bir yerdir. 

2-) Danyang, Güney Kore

Yönünü daha ılık iklimlere çevirmek isteyenlerin tercihi ise Güney Kore sınırlarında bulunan Danyang bölgesidir. Wengen veya Dune de Pilat iklim olarak soğuk ve soğuya yakın bölgelerdir. Ancak Danyang bu iki bölgenin aksine hava sıcaklığı daha ılık olan yerlerdendir. Bu sebeple yamaç paraşütü yerleri dendiği zaman akla Danyang gelmektedir. Özellikle bölgede bulunan Mt. Yangbasan ve Mt. Dusan dağları yamaç paraşütü konusunda sıklıkla tercih edilen bir alandır. Popülerite açısından da oldukça göz önünde olan Danyang bölgesinde sık sık uluslararası yamaç paraşütü yarışması düzenlenmektedir.

3-) Julian Alpleri, SlovenyaYamaç paraşütü yapılacak alan ile şehir merkezi arasında uzun mesafeler olmasın diyenler için ise en ideal ülke Slovenya’dır. Slovenya’da yer alan Julian Alpler şehre sadece 1 saat uzaklıktadır. Bu sebeple paraşüt sporu ile ilgilenenler aktivite bittikten sonra kolaylıkla konaklayacakları yerlere gidebilirler. Konaklama yeriiçin Julian Alplerinin alçak yerlerini tercih eden sporcular diğer imkanlardan da faydalanmak için şehir merkezini tercih edebilirler. Tercihini şehir merkezinden yana yapan sporcular için eşsiz bir yer olan Slovenya konumuna ek olarak da çok pahalı bir şehir olmaması ile de dikkat çekiyor. Ülkeye giriş yapmak detaylı bir prosedüre tabi değil bu sebeple ülkenin yabancılar için şart koşulmuş kurallarına uyan herkes Julian Alplerinde paraşüt uçurabilir. Bu mekanı diğer yerlerden ayıran bir diğer özellik ise Bled Gölünün varlığıdır. Bu gölün eşsiz manzarasında paraşütünüzü uçurabilir ve adrenalin dolu dakikalar yaşayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.