Dünyada En İyi Yamaç Paraşütü Yapılan Yerler

dünyanın en meşhur yamaç paraşütü noktaları Gezi Rehberi

Yamaç paraşütü dünya genelinde birçok merkezde zevkle yapılan sporlardan biridir. Dünyanın her yerinde her sporu yapmak elbette mümkündür ancak yamaç paraşütü için belli başlı mekanlar daha da özelleşmiştir. Bu yerlerden ilki Fransa’da çok popüler bir kum tepesi olan Dune de Pilat’tir. Bu tepenin kumları gayet yumuşak olup rüzgarı alış pozisyonu göz önüne alındığında yamaç paraşütünün de zevkli bir şekilde yapıldığı bir alandır. Tepe, konum olarak Atlas Okyanusuna paraleldir bu sebeple rüzgarın kolay şekilde yön değiştirmesi ve okyanus suyunun etkisiyle de havanın yumuşak olması tatilciler ve bu sporla uğraşanlar için oldukça değerlidir. Ancak bu mevkiide uçuş yapmak isteyen sporcuların sadece yelken uçuşu yapacağı bilgisini de unutmaması gerekir. Yamaç paraşütünü akrobasi şölenine çevirmek isteyenlerin de yine Dune de Pilat’i tercih etmesi ve burada çalışması daha uygun olacaktır. Paraşüt ile yapılacak tüm hareketlere alan tanıtan Dune de Pilat sporcuların esnek hareket edebildiği bir alan olan dikkat çekmektedir.

1-) Wengen, İsviçre

Yamaç paraşütünün zevkine kendini kaptırmak isteyenlerin tercih edeceği bir diğer alan ise İsviçre’dir. Özellikle İsviçre sınırları içinde bulunan Wengen bölgesi yamaç paraşütüyle uçuş yapmak isteyen herkesin uğrak mekanıdır. İsveç coğrafi olarak dağlık bir bölge olduğu içinyamaç paraşütüyle ilgilenen sporcular İsveçe sık sık gitmektedir. Yamaç paraşütünün adrenalini yaşamak isteyen herkes isviçre’de özellikle dağlık arazileri tercih etmektedir. Bu arazilerin içinde en popüler olanı ise alp dağlarıdır. İsviçre alpler ülkesi olduğu için yılın belli dönemlerinde özellikle yamaç paraşütüyle uğraşanlar İsviçreyi sık sık ziyaret etmektedir. Ancak Alplerin her bölgesinde bu sporu yapmak mümkün değildir. Alplerde bulunan Wengen yamaç paraşütçüleri için eşi benzeri bulunmayan bir sahadır. Paraşüt sporcuları paraşütle uçmak için özellikle daha dik ve rüzgarı keskin esen yerleri tercih etmektedir. Wengen bu özelliklerin görüldüğü sporcuların tam da bu sebeple terch ettiği bir yerdir. 

2-) Danyang, Güney Kore

Yönünü daha ılık iklimlere çevirmek isteyenlerin tercihi ise Güney Kore sınırlarında bulunan Danyang bölgesidir. Wengen veya Dune de Pilat iklim olarak soğuk ve soğuya yakın bölgelerdir. Ancak Danyang bu iki bölgenin aksine hava sıcaklığı daha ılık olan yerlerdendir. Bu sebeple yamaç paraşütü yerleri dendiği zaman akla Danyang gelmektedir. Özellikle bölgede bulunan Mt. Yangbasan ve Mt. Dusan dağları yamaç paraşütü konusunda sıklıkla tercih edilen bir alandır. Popülerite açısından da oldukça göz önünde olan Danyang bölgesinde sık sık uluslararası yamaç paraşütü yarışması düzenlenmektedir.

3-) Julian Alpleri, SlovenyaYamaç paraşütü yapılacak alan ile şehir merkezi arasında uzun mesafeler olmasın diyenler için ise en ideal ülke Slovenya’dır. Slovenya’da yer alan Julian Alpler şehre sadece 1 saat uzaklıktadır. Bu sebeple paraşüt sporu ile ilgilenenler aktivite bittikten sonra kolaylıkla konaklayacakları yerlere gidebilirler. Konaklama yeriiçin Julian Alplerinin alçak yerlerini tercih eden sporcular diğer imkanlardan da faydalanmak için şehir merkezini tercih edebilirler. Tercihini şehir merkezinden yana yapan sporcular için eşsiz bir yer olan Slovenya konumuna ek olarak da çok pahalı bir şehir olmaması ile de dikkat çekiyor. Ülkeye giriş yapmak detaylı bir prosedüre tabi değil bu sebeple ülkenin yabancılar için şart koşulmuş kurallarına uyan herkes Julian Alplerinde paraşüt uçurabilir. Bu mekanı diğer yerlerden ayıran bir diğer özellik ise Bled Gölünün varlığıdır. Bu gölün eşsiz manzarasında paraşütünüzü uçurabilir ve adrenalin dolu dakikalar yaşayabilirsiniz.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle