San Francisco da Gezilecek Yerler

san francisco'nun gezilecek yerleri Amerika

Golden Gate Bridge (Golden Gate Köprüsü)

Kalifornia’daki San Francisco Körfezi’nin girişinde, Golden Gate Boğazı üzerinde yer alan asma köprüdür. Dünyadaki en uzun yedinci asma köprüdür. 1933 yılında yapımına başlanan köprü dört yılda tamamlanarak 1937 yılında hizmete açılmıştır. Köprünün uzunluğu 2,7 km, yüksekliği 227 metredir.

Golden Gate Köprüsü, turuncu rengi ile hem gece hem de gündüz oldukça dikkat çekicidir. Bu özelliği ile sadece San Francisco’nun değil ABD’nin de simgelerinden biri olmuştur. Bu köprü üzerinde yayaların yürüyebileceği bir yol da ayrılmıştır. Benim fırsatım olmadı ancak sizin planınızı yürümek üzerine yapmanızı tavsiye ederim. Arabayla ile geçerken üzerinde durmak imkansız. San Francisco’nun meşhur yapılarından oluşan manzarasını doyasıya görmek isterseniz en güzel yer köprü üzeri olacaktır.

Union Square (Union Meydanı)

Şehrin merkezi olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz. Union Square’de konserler, şenlikler, noel kutlamaları gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Ayrıca bu meydan etrafında birçok ünlü markanın mağazası, restoranlar, kafeler, otopark ve oteller, müzeler, galeri, tiyatro, caz ve blues kulüpleri bulunmaktadır.

Alcatraz Adası Müzesi (Alcatraz Hapishanesi)

Bu küçük adanın tamamına kaçmanın imkansız olmasıyla ünlenmiş Alcatraz Hapishanesi inşa edilmiştir. San Francisco sahiline 2,5 kilometre uzaklıkta yer alır. 1934 yılından 1963 yılına kadar hapishane olarak kullanılmıştır. Zamanında Al Capone, Doc Barker ve George Kelly gibi ünlülerde bu hapishanede kalmıştır.

1962 yılında iki mahkum kaçmayı başarmıştır. Hatta bununla alakalı filmler yapılmıştır. 1963 yılından beri de müze olarak ziyaretçileri kabul eden bu hapishaneyi ziyaret etmeden önce filmini izlemek daha fazla fikir sahibi olmanızda fayda sağlayacaktır. Buraya yapılan turlar saatleri ve güncel ücretini öğrenmek için kendi sitesine bakınız.

Pier 33 limanına geldiğinizde kocaman yazılarla Alcatraz turu feribotlarını göreceksiniz. Ortalama 35 dakikalık bir yolculukla buraya ulaşabiliyorsunuz.

China Town

Amerika’nın neredeyse her şehrinde China Town görmek mümkün. Ancak San Francisco’daki China Town 1848 yılında kurulmuş Amerika’nın en eski Çin mahallelerinden biridir. Çinli göçmenlerin kendi geleneklerini sürdürdükleri yerleşim yeridir. Tao tapınağı olan Tien Hau Temple burada yer alır. Amerika’ya gelip Çin kültürüne ait bir şeyler de almak isterseniz burada pek çok hediyelik eşya dükkanından bir kaçını ziyaret edebilirsiniz.

Transamerica Pramiti

San Francisco’da yer alan bir gökdelendir. 1972 yılında inşa edilmiştir. Yüksekliği 260 metredir. Ve günümüzde de San Francisco’nun en yüksek binasıdır. Şehrin pek çok yerinden görmek mümkündür. Çok yakında iken binanın tamamını fotoğraf karesine sığdırmak biraz zor oluyor.

Castro Bölgesi

San Francisco’da geçireceğiniz birkaç günden birinde muhakkak Castro bölgesinde gün batımını yaşamalısınız. Burası şehrin en eski bölgelerinden biridir. Film festivallerine ev sahipli yapan meşhur Castro sinemasının yer aldığı bölgedir. Yokuşları bol bir bölge olduğu için biraz yorulabilirsiniz ancak bu salaş ve rahat sokaklarda dolaşmak oldukça keyifli olacaktır. Akşama doğru bu bölgeyi dolaşıp Kite Hill’e doğru yürüyerek gün batımını izleyebilirsiniz.

Haight-Ashbury

Hippi ruhunu yansıtan ve etrafta bol bol hippi görebileceğiniz bohem ve renkli bir semt burası. 1960’lı yıllarda hippi idealistlerinin merkezi haline gelmiş. Jefferson Airplane ve Janis Joplin gibi ünlülere de ev sahipliği yapmıştır. Bu ünlülerin kıyafetlerinin bir örneğinin satıldığı pek çok dükkan yer almaktadır. Yürüyerek gezmeniz gezen tek bir ana caddesi var ve çok uzun değil. Burayı gezmek için en fazla bir saat ayırmanız yeterli olacaktır.

Alamo Meydanı

Fotoğraflarda gördüğünüz Painted Ladies adlı renkli, viktorya tarzı evlerin hemen önünde yer alıyor. Öyle çok büyük bir park değil. Ancak o civarda oturanların yürüyüşe ya da parkın içinde yer alan çocuk parkına ailece gidebileceği keyifli bir alan. Painted Ladies’i görmeye gidecekseniz bu parkı görmeniz kaçınılmaz. Ancak özellikle gidip görülmesi gereken bir yer değil. Bu parkın en yüksek tepesinde şehri yukardan görebilirsiniz. Şehir manzarasını çok daha iyi görebileceğiniz yerler varken, burası özellikle tercih edilmesi gereken bir yer değil.

Painted Ladies

Dış cepheleri parlak renkli boyalar ile boyandığı için bu ismi alan Viktorya dönemi evleridir. San Francisco’nun pek çok yerinde bu tarz evler olsa da Alamo Meydanı’ndakiler ön plana çıkmıştır.

Açıkçası be oraya gittiğimde şaşırmadım daha doğrusu hayal kırıklığına uğramadım değil. Evler resimlerde olduğu kadar canlı renklere sahip değil. Güneşli bir havada çektiğiniz fotoğraflara bir renk ayarı yaptıktan sonra çok daha iyi göründüklerini söylemeliyim.

Golden Gate Park

William Hammond Hall ve John McLaren gibi peyzaj uzmanlarının oluşturduğu park ve bahçelerin, çocuk oyun alanları ve göllerin, piknik alanlarının, mini çay bahçesinin, Japon Zen bahçesinin, anıtların ve kültürel alanların yer aldığı doğallığı bozulmamış oldukça büyük bir park burası.

Pier 39 – Fisherman Whalf

Bu kompleks 1978 yılında açılmıştır. Ve kısa sürede hem yerleşik halk için hem de turistler için vazgeçilmez eğlence mekanı haline gelmiştir. San Francisco okyanus kıyısında büyük bir iskele üzerine kurulmuş olan Pier 39 da pek çok restoran, kafe ve hediyelik eşya dükkanları yer almaktadır. Hemen yanında yer alan Fisherman Whalf ise deniz aslanlarını en iyi izleyebileceğiniz iskeleye sahip. San Francisco’ya gidip buraya gitmemek büyük bir eksiklik olur.

Tam karşıda göreceğiniz Alcatraz adası ile harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Coit Tower (Coit Kulesi)

Pier 39’un hemen karşısında Filbert merdivenlerinden Coit kulesine çıkabilirsiniz. 1933 yılında inşa edilen, 64 metre yüksekliğindeki Lillian Coit Anıt Kulesi’nin tepesindeki gözlem noktası San Francisco şehir manzarasını en iyi izleyebileceğiniz noktadır.

Buradan San Francisco manzarası izlemek gece başka gündüz başka bir güzelliğe sahip. Mümkünse ikisiniz de görün derim.

Lombart Street

Russian Hill’in tepesinden sekiz keskin viraj ile aşağı doğru kıvrılarak Hyde ve Leavenworth’a kadar inen dünyanın en ilginç yolu diyebiliriz. Dik yokuşun daha rahat inilebilmesi için yapıldığı söyleniyor. Yolun sağında ve solunda yürüyerek inip çıkabileceğiniz merdivenler yer alıyor. Ben Pier 39 dan yürüyerek bu caddeyi görmeye gittiğim için kendimi yokuşun alt noktasında buldum. Aslında aşağıdan yukarı doğru bakınca çok daha iyi görünüyor ancak ben bir de yukarıdan aşağı doğru görmek istediğim için o merdivenleri tırmanmak zorunda kaldım. Oldukça yorucu oldu ancak yukarı çıkarken yokuşun etrafındaki rengarenk evleri ve yol kenarındaki botanik bahçelerini daha detaylı görme fırsatı bulduğum için yorgunluğa değdi.

Little İtaly

Little İtaly San Francisco’nun North Beach bölgesinde yer alır. Little İtaly adı gibi küçük ancak oldukça şirin bir mahalle. Buraya göçen İtalyanlar tarafından kurulmuştur. Mimarisi ile şehrin diğer bölgelerinden ayrılır. Burada yer alan dondurmacıdan dondurmanızı alıp yiyerek kısa bir tur yapmak oldukça keyifli olacaktır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle