Havalimanlarımız Avrupa’da zirveye çıktı

2019 yılının Kasım ayı verilerine göre Avrupa’nın en hızlı büyüyen iki havalimanı Antalya ve Sabiha Gökçen Havalimanı oldu. 2019 yılının Kasım ayı verilerine göre Avrupa’nın en hızlı büyüyen iki havalimanı Antalya ve Sabiha Gökçen Havalimanı oldu. Avrupa Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından açıklanan verilere göre; yılda 25 milyondan fazla yolcu ağırlayan havalimanları kategorisinde Antalya ve Sabiha Gökçen Havalimanları ilk iki sırada yer aldı. Antalya Havalimanı yüzde 10,9’luk büyüme ile Avrupa’daki havalimanları arasında zirvenin sahibi olurken, Sabiha Gökçen Havalimanı yüzde 10,2’lik bir büyüme ile ikinciliği kaptı. Avrupa’nın en büyük 5 havalimanı içerisinde ise yüzde 6,5’lik büyüme kaydeden İstanbul Havlaimanı en fazla gelişme gösteren havalimanı olarak gösterildi. İstanbul Havalimanı’nı yüzde 3.3’lük büyüme ile Paris-Charles de Gaulle Havalimanı, yüzde 2’lik büyüme ile de Londra Heathrow Havalimanı takip etti. SHGM YENİ SLOT HAKKI VERİLMEYECEĞİNİ DUYURMUŞTU Öte yandan Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Avrupa’nın en hızlı büyüme gösteren havalimanları arasında zirveyi zorlaması akıllara Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü […]

Havalimanlarımız Avrupa’da zirveye çıktı

2019 yılının Kasım ayı verilerine göre Avrupa’nın en hızlı büyüyen iki havalimanı Antalya ve Sabiha Gökçen Havalimanı oldu.

2019 yılının Kasım ayı verilerine göre Avrupa’nın en hızlı büyüyen iki havalimanı Antalya ve Sabiha Gökçen Havalimanı oldu.

Avrupa Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından açıklanan verilere göre; yılda 25 milyondan fazla yolcu ağırlayan havalimanları kategorisinde Antalya ve Sabiha Gökçen Havalimanları ilk iki sırada yer aldı.

Antalya Havalimanı yüzde 10,9’luk büyüme ile Avrupa’daki havalimanları arasında zirvenin sahibi olurken, Sabiha Gökçen Havalimanı yüzde 10,2’lik bir büyüme ile ikinciliği kaptı.

Avrupa’nın en büyük 5 havalimanı içerisinde ise yüzde 6,5’lik büyüme kaydeden İstanbul Havlaimanı en fazla gelişme gösteren havalimanı olarak gösterildi. İstanbul Havalimanı’nı yüzde 3.3’lük büyüme ile Paris-Charles de Gaulle Havalimanı, yüzde 2’lik büyüme ile de Londra Heathrow Havalimanı takip etti.

SHGM YENİ SLOT HAKKI VERİLMEYECEĞİNİ DUYURMUŞTU

Öte yandan Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Avrupa’nın en hızlı büyüme gösteren havalimanları arasında zirveyi zorlaması akıllara Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından alınan kararı getirdi. 

SHGM, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na kısıtlama getirmişti. Otorite tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na yerli/yabancı, tarifeli/tarifesiz, dönemsel/münferit olarak mevcut uçuş izinlerinin üzerine ilave frekans/yeni hat uçuş izin başvuruları bu aşamada Genel Müdürlüğümüzce uygun olarak değerlendirilmeyecektir.” ifadeleri kullanılmıştı.

ACI Europe tarafından açıklanan veriler sonrası havacılık sektörü kulislerinde “SHGM Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yükselişine engel mi olmak istiyor?” sesleri yükselmeye başladı.

Kaynak : Airporthaber.com

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.