Dünyadaki Sokak Lezzetleri

dünyada sokak lezzetleri Seyahat İpuçları

Dünyadaki sokak lezzetleri bakımından son derece iyi lezzetlere sahip olan birçok ülke ve bölge bulunmaktadır.

Dünyadaki sokak lezzetleri açısından her yöreye, ülkeye göre pek çok lezzeti vardır. Sokak lezzeti bakımından da dünyada son derece çeşitli ve lezzetli bir yemek kültürüne sahip olan ülkeler mevcuttur. Ülkelerde aynı zamanda lezzetleri en iyi şekilde tatmak için lüks olan restoranlara gitmeye de gerek yoktur. Sokak yemekleri ile de yemek kültürünü anlamak ve tatmak mümkündür. Hatta bir ülkenin yemek kültürünü anlamak için en iyi yollardan bir tanesi sokak lezzetlerini tatmaktır. Meksika’dan Tokyo’ya pek çok sokak lezzeti dünyada yer almaktadır. Sokak lezzetleriyle ünlü olan şehirler de mevcuttur.

Tokyo, Japonya

Tokyo’da sokak lezzetleri bakımından fazlaca çeşide sahip olan bir şehirdir. Tokyo sokak lezzetleri açısından bakıldığında Uzakdoğu’nun yemek kültürüne sahip olan son derece güzel bir şehirdir. Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Tokyo, aynı zamanda sokak lezzetlerini keşfetmek isteyenler için doğru bir adrestir. Yemek kültürü bakımından son derece iyi olan bu şehir gökdelenleri ve her daim canlı kalan sokakları ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmakta olan bir şehirdir. Japonya’nın başkenti olan Tokyo’nun ünlü olan sokak lezzeti ise Ikayaki’dir. Bu yemek ızgara kalamar olarak da bilinmektedir. Soya sosu ve baharatların da kullanıldığı bu yemek damakta son derece enfes bir tat bırakmaktadır.

Hanoi, Vietnam

Doğu Asya ülkelerinden biri olan Vietnam’da yer almakta olan Hanoi kenti de sokak lezzetleri bakımından iyi lezzetlere sahip olan bir şehirdir. Gurmeleri çekmekte olan Hanoi şehri yeme içme kültürü bakımından son derece iyi olan bir kültüre sahiptir. Pek çok kişi de Hanoi’ye bu yemek kültürünü tatmak için gitmektedir. Hanoi sokak lezzetleri açısından Vietnam usulü olan noodle çorbası Pho ve kurutulmuş olan dana eti en sık tercih edilen ve beğenilen lezzetler arasında yer almaktadır. Dünyadaki sokak lezzetleri bakımından en iyi şehirlerden biri olan Hanoi’de aynı zamanda Banh Trang Tron ve Banh Mi yiyecekleri de oldukça iyi lezzetler arasında yer almaktadır.

Bangkok, Tayland

Uzak Doğu mutfağından eşsiz bir mutfak daha olan Bangkok sokak lezzetleri bakımından da oldukça iyi lezzetlere sahip olan ve oldukça sık ziyaret edilen bir şehirdir. Sokak lezzeti deyince ilk akla gelen şehirlerden biri olan Bangkok sokak lezzetleri bakımından şehirde her yerde tezgahlarla yemek satan satıcıları görmenin mümkün olduğu bir şehirdir. Özellikle sık sık tercih edilen ve beğenilenler arasında ise Pad Thai, acılı ve ekşili olan Tom Yum çorbası, kızarmış tavuk yer almaktadır. Buraya kadar gelmiş olan ziyaretçilerin kesinlikle bunları denemesi gerekmektedir. En sevilen ve beğenilen Bangkok lezzetleri arasında bunlar yer almaktadır.

Mexico City, Meksika

Sokak lezzetleriyle tüm dünyada bilinen ve sıklıkla adından söz ettiren Mexico City şehrinde denenmesi gerekmekte olan pek çok sokak lezzeti yer almaktadır. En çok bilinen sokak lezzetleri arasında yer almakta olan yemek ise taco yemeğidir. Dünyadaki en iyi sokak lezzetleri olan şehirler arasında ilk sıralarda yer almakta olan Mexico City şehrinde taco yemeğinin yanı sıra quesadilla yemeği de en bilinen ve tercih edilenler arasında yer almaktadır. Yağda kızartılan ve çikolatalı sos ile sunulmakta olan churros ise damaklarda uzun süre tadının kalacağı bir sokak lezzetidir. Dünyadaki sokak lezzetleri bakımından Mexico City şehrinde Gordito yemeği de nefis bir tada sahiptir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle