Normalleşme Sürecinde Restoranlar

Bu yazı blog.obilet.com‘dan alınmıştır. Koronavirüs salgını ile birlikte hayatlarımızda pek çok köklü değişim yaşamaya başladık. Birçok sektör de bu salgının ardından büyük bir darbe aldı. Koronavirüs salgınından en ağır darbeyi sektörlerden biri de şüphesiz gastronomi. Restoran işletmeciliğinin geleceğine baktığımızda sektörün akıbetine dair birçok belirsizlik olsa da çoğunluğun hem fikir olduğu birkaç nokta var. Bunlar arasında ‘fine dininig’ kültürünün ortadan kalkabileceği, küçük işletmelerinin kapanacağı ya da telafisi zor darbeler alacağı, karantina sürecinde en çok tercih edilen “al götür” ya da paket servisin giderek daha da yaygınlaşacağı, teknolojinin restoran mutfaklarındaki hakimiyetinin artacağı, restoranların uzunca bir süre daha az çalışanla daha az müşteriye hizmet verileceği bu tahminlerden en belirgin olanları. Normalleşme Sürecinde Restoranlarda Hangi Kurallar Uygulanacak?  Eminim evde kaldığımız günlerde dışarıda yemek yemeyi en azından bir kahve içmeyi hepimiz çok özledik. Peki bundan sonra sosyal hayat nasıl olacak, hiç tereddüt etmeden restoranlara gidip gönlümüzce sipariş verip yemek yiyebilecek miyiz gibi sorular eminim pek […]

Normalleşme Sürecinde Restoranlar

Bu yazı blog.obilet.com‘dan alınmıştır.

Koronavirüs salgını ile birlikte hayatlarımızda pek çok köklü değişim yaşamaya başladık. Birçok sektör de bu salgının ardından büyük bir darbe aldı. Koronavirüs salgınından en ağır darbeyi sektörlerden biri de şüphesiz gastronomi.

Restoran işletmeciliğinin geleceğine baktığımızda sektörün akıbetine dair birçok belirsizlik olsa da çoğunluğun hem fikir olduğu birkaç nokta var.

Bunlar arasında ‘fine dininig’ kültürünün ortadan kalkabileceği, küçük işletmelerinin kapanacağı ya da telafisi zor darbeler alacağı, karantina sürecinde en çok tercih edilen “al götür” ya da paket servisin giderek daha da yaygınlaşacağı, teknolojinin restoran mutfaklarındaki hakimiyetinin artacağı, restoranların uzunca bir süre daha az çalışanla daha az müşteriye hizmet verileceği bu tahminlerden en belirgin olanları.

Normalleşme Sürecinde Restoranlarda Hangi Kurallar Uygulanacak? 

Normalleşme Sürecinde Restoranlar

Eminim evde kaldığımız günlerde dışarıda yemek yemeyi en azından bir kahve içmeyi hepimiz çok özledik.

Peki bundan sonra sosyal hayat nasıl olacak, hiç tereddüt etmeden restoranlara gidip gönlümüzce sipariş verip yemek yiyebilecek miyiz gibi sorular eminim pek çoğumuzun aklını kurcalıyordur. Bu noktada gideceğimiz restoranın yayınlanan genelgedeki hijyen ve sosyal mesafe kurallarına ne kadar dikkat ettiği bence büyük önem taşıyor.

Peki nedir bu kurallar diye mı merak ediyorsunuz? O zaman gelin normalleşme sürecinin ardından açılan kafe ve restoranların dikkat etmesi gerekenleri ana hatlarıyla ele alalım:

Saat kısıtlaması getirildi

Normalleşme Sürecinde Restoranlar

Restoranlara saat kısıtlaması getirildi, yani öyle eskiden olduğu gibi gece geç vakitlere kadar dışarıda oturup uzun uzun sohbet edebileceğimiz günler için bir süre daha beklemek zorundayız gibi görünüyor. Yapılan yeni düzenlemelere göre restoranlar akşam 22:00’a kadar hizmet verebilecek.

Kim bilir bakarsınız tahminler doğru çıkar ve karantina sürecinde artan evlere servis alışkanlığı yükselişini sürdürür. Bizler de bir süre daha restoranlarda değil, sevdiğimiz restoranlardan özlediğimiz yemekleri sipariş vererek evlerimizde sosyalleşmeye, dilediğimiz saate kadar sohbet etmeye başlarız.

Restoranlardaki Temel Kurallar

  • Personele yönelik yeni hijyen kuralları getirildi
  • Restoran personeline Covid-19 eğitimi verilecek.
  • Servis personeli özel koruyucu kıyafet giyecek, servis esnasında eldiven ve maske kullanması zorunlu olacak. Servis personeli servis esnasında sosyal mesafe kurallarını korumaya ve temastan kaçınmaya özen gösterecek.
  • Tüm personelin düzenli ateşi ölçülecek ve belirli aralıklarla sağlık kontrolü yaptırmalarına özen gösterilecek.

Peki restoranlarda ne gibi değişikler bizi bekliyor?

Normalleşme Sürecinde Restoranlar

Restoran ve kafelerde masalar sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenlenecek. Masaların arasında 1.5 metre sandalyelerin arasında ise 60 santimetre mesafe olacak.

Her müşteri değişiminde ise masalar alkol bazlı dezenfektanlarla temizlenmesi gerekiyor.

Ancak sosyal mesafeli oturma düzeni kuralları aynı aileden olan veya grup halinde yemeye gelenler için geçerli olmayacak.

Tuzluk, biberlik, şekerlik gibi malzemeler mümkünse tek kullanımlık olacak.

Menüler ise ya dijital olacak ya da tek kullanımlık menüler kullanılacak.

Normalleşme Sürecinde Restoranlar

 Karantina sürecinde herkes kendi mutfağının şefi oldu ve daha önce dışarıda yemeyi sevdiği pek çok lezzeti artık evinde pişirebileceğini gördü. Yemek pişirmek birçoğumuz için artık büyük bir zevk. Dolayısıyla artık evimizde de çok keyifli sofralar kurabiliyor, hem Türk hem de dünya mutfaklarından farklı lezzetler pişirebiliyoruz.

Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte restoranlar kafeler yavaş yavaş açılmaya başladı. Hayatlarımıza yeni düzenler yeni kurallar geldi.

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.