Dünyanın En Ünlü Doğası İle Nefes Kesen Kanyonlar 

Dünyanın en ünlü doğa harikası ile nefes kesen kanyonlar yazımızda size doğa harikası olan birbirinden güzel ve tanınmış kanyonlarından bahsedeceğiz. Dünyanın en ünlü doğa harikası ile nefes kesen kanyonlar sadece büyüklükleriyle değil, aynı zamanda çoğunlukla yerin altında yatan inanılmaz güzellikleriyle de tanınırlar. Kanyonlar, dünyanın üzerinde nehirler tarafından oluşturulmuş derin vadilerdir. Şimdi bu harika kanyonlarla ilgili bilgileri paylaşalım. Büyük Kanyon, Amerika Birleşik Devletleri Dünyanın en ünlü ve nefes kesen kanyonlar sıralamasında ilk sırayı Büyük Kanyon alıyor. Büyük Kanyon, Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde yer almaktadır. Bu ünlü kanyon 445 km uzunluğunda ve 1.828 metre derinliğindedir. Büyük Kanyon dünyada bilinen en büyük, en eski ve en belirgin manzaralarındandır. Bu Kanyon, Colorado Nehri’nin milyonlarca yıl boyunca sürekli aşındırıcı etkisiyle oyulmasıyla oluşmuştur. Günümüzde hala genişlemeye devam etmektedir. Büyük Kanyon, ABD’deki en popüler turistik yerlerden birisidir. Colca Kanyonu, Peru Colca Kanyonu Güney Peru’daki Andes sıradağlarının yükseklerinde yer almaktadır. Kanyon, 71 km uzunluğunda ve yaklaşık 4.160 metre derinliğindedir, ayrıca […]

Dünyanın En Ünlü Doğası İle Nefes Kesen Kanyonlar 

Dünyanın en ünlü doğa harikası ile nefes kesen kanyonlar yazımızda size doğa harikası olan birbirinden güzel ve tanınmış kanyonlarından bahsedeceğiz.

Dünyanın en ünlü doğa harikası ile nefes kesen kanyonlar sadece büyüklükleriyle değil, aynı zamanda çoğunlukla yerin altında yatan inanılmaz güzellikleriyle de tanınırlar. Kanyonlar, dünyanın üzerinde nehirler tarafından oluşturulmuş derin vadilerdir. Şimdi bu harika kanyonlarla ilgili bilgileri paylaşalım.

Büyük Kanyon, Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın en ünlü ve nefes kesen kanyonlar sıralamasında ilk sırayı Büyük Kanyon alıyor. Büyük Kanyon, Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde yer almaktadır. Bu ünlü kanyon 445 km uzunluğunda ve 1.828 metre derinliğindedir.

Büyük Kanyon dünyada bilinen en büyük, en eski ve en belirgin manzaralarındandır. Bu Kanyon, Colorado Nehri’nin milyonlarca yıl boyunca sürekli aşındırıcı etkisiyle oyulmasıyla oluşmuştur. Günümüzde hala genişlemeye devam etmektedir. Büyük Kanyon, ABD’deki en popüler turistik yerlerden birisidir.

Colca Kanyonu, Peru

Colca Kanyonu Güney Peru’daki Andes sıradağlarının yükseklerinde yer almaktadır. Kanyon, 71 km uzunluğunda ve yaklaşık 4.160 metre derinliğindedir, ayrıca dünyanın en derin 2. Kanyonu olarak bilinmektedir.

Bu kanyonda kuş gözlemciliği yapabilir, doğa sporlarıyla ilgileniyorsanız trekking yapabilir ya da dilerseniz sadece muhteşem görseli seyredebilirsiniz.

Kanyon boyunca, görebileceğiniz birçok muhteşem akarsu, şelale, vadi ve sarp kayalıklar bulunmaktadır. Burada çeşitli bitki ve hayvan türlerini de görebilirsiniz.

Antilop Kanyonu, Arizona

Dünyanın en ünlü kanyonları arasında bulunan Antilop Kanyonu,  Arizona’nın Navajo bölgesinde yer almaktadır. Bu kanyon, renkli ve dalgalı kumtaşı duvarları ve dar geçitleri ile tek kelimeyle nefes kesici bir görsele sahiptir. Birkaç bin yıl önce gerçekleşen ani sel baskınları nedeniyle oluşmuştur.

Antilop Kanyonu’nu sel baskınlarına meyilli olması nedeniyle muson mevsiminde ziyaret etmekten kaçınmalısınız.

Gorges du Verdon, Fransa

Fransa’nın güneydoğusundaki Gorges du Verdon, Avrupa’nın en güzel kanyonlarından biri olarak kabul edilen bir nehir kanyonudur. Verdon Nehri tarafından oluşturulmuş olan 25 km uzunluğundaki ve 700 m derinliğindeki bu eşsiz zümrüt rengi nehre sahip kanyon, ziyarete gelenlere eşsiz bir görsel sunmaktadır.

Kanyonda, zorluk derecelerine göre değişen yaklaşık 1000 adet yürüyüş parkuru bulunmaktadır.  

Bicaz Kanyonu, Romanya

Bicaz Kanyonu, Romanya’nın en muhteşem kanyonudur. Bu Kanyon, Romanya’nın kuzey doğusunda yer almaktadır ve Bicaz Nehri’nin suları tarafından oyularak oluşmuştur. Romanya’nın Moldova illeri ile Transilvanya arasında bir geçit görevi üstlenmektedir. Ayrıca kireçtaşı duvarlarında birçok şaşırtıcı mağara bulunmaktadır.

Tiger Leaping Gorge, Çin

Dünyaca ünlü kanyonlar yazımızda bahsedeceğimiz sonuncu kanyon, Tiger Leaping Gorge kanyonudur. Bu kanyon, Çin’in güneybatısındaki Lijiang yakınlarındaki Jinsha Nehri üzerinde konumlanmaktadır. Yaklaşık 15 km uzunluğundadır. 

Dünyanın en derin nehir kanyonlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kanyonun en dar noktası 30 metre genişliğindedir. 

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.