Dünyanın En Ünlü Doğası İle Nefes Kesen Kanyonlar 

saklıkent kanyonu gezi rehberi Gezi Rehberi

Dünyanın en ünlü doğa harikası ile nefes kesen kanyonlar yazımızda size doğa harikası olan birbirinden güzel ve tanınmış kanyonlarından bahsedeceğiz.

Dünyanın en ünlü doğa harikası ile nefes kesen kanyonlar sadece büyüklükleriyle değil, aynı zamanda çoğunlukla yerin altında yatan inanılmaz güzellikleriyle de tanınırlar. Kanyonlar, dünyanın üzerinde nehirler tarafından oluşturulmuş derin vadilerdir. Şimdi bu harika kanyonlarla ilgili bilgileri paylaşalım.

Büyük Kanyon, Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın en ünlü ve nefes kesen kanyonlar sıralamasında ilk sırayı Büyük Kanyon alıyor. Büyük Kanyon, Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde yer almaktadır. Bu ünlü kanyon 445 km uzunluğunda ve 1.828 metre derinliğindedir.

Büyük Kanyon dünyada bilinen en büyük, en eski ve en belirgin manzaralarındandır. Bu Kanyon, Colorado Nehri’nin milyonlarca yıl boyunca sürekli aşındırıcı etkisiyle oyulmasıyla oluşmuştur. Günümüzde hala genişlemeye devam etmektedir. Büyük Kanyon, ABD’deki en popüler turistik yerlerden birisidir.

Colca Kanyonu, Peru

Colca Kanyonu Güney Peru’daki Andes sıradağlarının yükseklerinde yer almaktadır. Kanyon, 71 km uzunluğunda ve yaklaşık 4.160 metre derinliğindedir, ayrıca dünyanın en derin 2. Kanyonu olarak bilinmektedir.

Bu kanyonda kuş gözlemciliği yapabilir, doğa sporlarıyla ilgileniyorsanız trekking yapabilir ya da dilerseniz sadece muhteşem görseli seyredebilirsiniz.

Kanyon boyunca, görebileceğiniz birçok muhteşem akarsu, şelale, vadi ve sarp kayalıklar bulunmaktadır. Burada çeşitli bitki ve hayvan türlerini de görebilirsiniz.

Antilop Kanyonu, Arizona

Dünyanın en ünlü kanyonları arasında bulunan Antilop Kanyonu,  Arizona’nın Navajo bölgesinde yer almaktadır. Bu kanyon, renkli ve dalgalı kumtaşı duvarları ve dar geçitleri ile tek kelimeyle nefes kesici bir görsele sahiptir. Birkaç bin yıl önce gerçekleşen ani sel baskınları nedeniyle oluşmuştur.

Antilop Kanyonu’nu sel baskınlarına meyilli olması nedeniyle muson mevsiminde ziyaret etmekten kaçınmalısınız.

Gorges du Verdon, Fransa

Fransa’nın güneydoğusundaki Gorges du Verdon, Avrupa’nın en güzel kanyonlarından biri olarak kabul edilen bir nehir kanyonudur. Verdon Nehri tarafından oluşturulmuş olan 25 km uzunluğundaki ve 700 m derinliğindeki bu eşsiz zümrüt rengi nehre sahip kanyon, ziyarete gelenlere eşsiz bir görsel sunmaktadır.

Kanyonda, zorluk derecelerine göre değişen yaklaşık 1000 adet yürüyüş parkuru bulunmaktadır.  

Bicaz Kanyonu, Romanya

Bicaz Kanyonu, Romanya’nın en muhteşem kanyonudur. Bu Kanyon, Romanya’nın kuzey doğusunda yer almaktadır ve Bicaz Nehri’nin suları tarafından oyularak oluşmuştur. Romanya’nın Moldova illeri ile Transilvanya arasında bir geçit görevi üstlenmektedir. Ayrıca kireçtaşı duvarlarında birçok şaşırtıcı mağara bulunmaktadır.

Tiger Leaping Gorge, Çin

Dünyaca ünlü kanyonlar yazımızda bahsedeceğimiz sonuncu kanyon, Tiger Leaping Gorge kanyonudur. Bu kanyon, Çin’in güneybatısındaki Lijiang yakınlarındaki Jinsha Nehri üzerinde konumlanmaktadır. Yaklaşık 15 km uzunluğundadır. 

Dünyanın en derin nehir kanyonlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kanyonun en dar noktası 30 metre genişliğindedir. 

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle