Namibya Görülecek Yerler

Namibya Görülecek Yerler

Namibya Görülecek Yerler

NamibyaAfrika’nın güneybatısında yer alan ve hemen her köşesiyle oldukça şaşırtıcı bir ülke. İsmini tüm Atlantik kıyısı boyunca uzanan antik Namib Çölünden alan ülke, karşısında nutkunuz tutulacak güzelliklere sahip. Kuzeyinde yerel kabilelerin olduğu Kunene, güneyde Turuncu nehir ve Güney Afrika, doğuda dünyanın en sıcak çölü Kalahari, batıda ise alabildiğine uzayan Atlantik Okyanusu ve buna paralel uzanan dünyanın en eski çölleri arasında bambaşka bir dünya burası.

Qatar Airways ile önce Doha’ya uçup oradan aktarma ile Namibya’nın başkenti Windhoek’ten başlayan 2 ay süren Afrika rotamın ilk ülkesi Namibya oldu. Birbirinden benzersiz deneyimleri bir arada sunan Afrika’nın yükselen destinasyonu Namibya’da görülecek çok yer var.

Namibya Görülecek Yerler

1. Windhoek

Windhoek Namibya

Namibya’nın başkenti olan Windhoek, neredeyse ülkenin tam ortasında yer alıyor. Sömürge döneminden kalma Alman ekolünün bıraktığı mimariye sahip şehir, nefis kafeleri, alışveriş merkezleri, halkın rahat rahat kullandığı yeşil parkları ile ülkenin diğer güzelliklerini keşfe çıkmadan önce, hiçbir şey yapmasanız bile bir iki gününüzü keyifle geçirebileceğiniz bir yer.

2. Swakopmund

Swakopmund Namibya

Namibya’nın en çekici kenti Swakopmund, Namibyalıların deniz tatili için tercih ettikleri yer. Bir sahil kenti olarak, çölde karşınıza çıkan bir vahaya benzeyen Swakopmund, kendine has güneşli ve tatlı atmosferi, palmiyelerin sıralandığı sahili, sömürge döneminden kalma tarihi binalarıyla kendinizi Almanya’da hissettirecek bir kasaba. Duesseldorf’un çöldeki hali değil, aynı zamanda yemeklerinin de aynılarının yapıldığı bir yer.

Yalnızca 30 dakika uzaklıktaki Walvis beye gittiğinizde ise sizi bekleyen çok şey var. Okyanusla birleşen devasa Namib Kumulları, hemen şehrin kıyılarında gezinen pembe flamingoların ve binlerce fok sürüsünün yanı sıra, pelikanlar, yunuslar, mevsime göre balinaları da unutmamalı.

3. Namib Çölü

Namib Çölü

Atlas Okyanusu boyunca uzanan dünyanın en eski çölü Namib Çölü, 50.000 km²’lik bir alana yayılıyor.  Dünyanın en cimri, en acımasız, en zor iklim ve coğrafyalarından biri olan çölün ismi, yerli dilinde çok büyük anlamına geliyor. Atlas Okyanusunun kıyısında, şaşırtıcı güzelliğiyle kumulların tepesine çıktığınızdan dünyanın en benzersiz manzaralarından biri karşınızda duruyor.

4. Kaokoland

Kaokoland Namibya

Namibya’nın kuzey batısında bulunan ve Kaokoland olarak da bilinen bölge göçebe hayatı yaşamayı seçmiş ve kendi geleneklerine bağlı olan Himba halkına ev sahipliği yapıyor. Kaokovelders olarak da bilinen halk kuraklığın olmadığı, otların yeşerdiği yerlere doğru sürekli olarak yol alıyor. Çok nadiren de olsa gittikleri yerlerde kalıp yerleşebilen Himbalar, diğer tüm kültürlerden farklı bir giyim, kuşam, gelenek ve yaşam tarzına sahip. Kadınların güzelliği ve çok ince detaylarla örülmüş saç tarzları ilgi çekici olduğu kadar, bedenlerine sürdükleri kırmızı toprak boyası ve tereyağı karışımı, bu zorlu çöl iklimine karşı koruyor.

5. Sossusvlei

Sossusvlei Namibya

Sesriem-Sossusvlei yolu üzerindeki çok sayıda devasa kum tepeleri yükseliyor. Güneşin konumuna rengi değişen bu kumullar yer yüzünün en büyükleri. Tepesi çok yorucu olabilir ancak göreceğiniz manzara çekilecek tüm işkencelere değecek nitelikte. Hayatınız boyunca belki de bir kere yapacağınız bu aktivite için sabah erken çıkmanız gerekiyor zira gün batımından önce tırmanmanız gereken 61 kum tepesi bulunuyor.

6. Dead Vlei

Dead Vlei Namibya

Yalnızca Namibya’nın değil dünyanın en çok fotoğraflanan bölgesi ve çevresi devasa kırmızı kum tepeleriyle sarılı benzersiz bir killi katman bölgesi olan Dead VleiNamib Naukluft Ulusal Park’ta, Namib Çölü’nde yer alıyor. 1000 yıldan uzun süredir kurumuş ağaçların kızıl kum tepeleri arasında yarattığı siluetliyle olağanüstü bir güzelliğe bürünen bölge, dünyanın görülmeye değer en ilginç yerlerinden biri.

7. İskelet Sahili

İskelet Sahili Namibya

İskelet Sahili, kötü ismine rağmen çarpıcı şekilde ilginç ve benzersiz bir yer. Issızlığı, eşsiz ekolojisi ve korkutucu gemi enkazları ile tüm dünyada bilinen sahilin, bir diğer özelliği de Fria Burnu’ndaki fok kolonileri. İskelet Sahili, ayrıca ilginç coğrafyası sayesinde akik taşı oluşumlarıyla oldukça ilginç bir bölge. Bu oluşumlar Hoarusib Kanyonu’nun karakteristiklerini de taşıyor. Aynı zamanda da tüyler ürpertici gemi mezarlığı ise tüm sahil boyunca uzanıyor!

8. Etosha Ulusal Parkı

Etosha Ulusal Parkı Namibya

Afrika’nın en büyük üçüncü vahşi yaşam parkı olan Etosha Ulusal Parkı sayısız fillere, zebralara, zürafalara, antiloplara ve hatta sırtlan ile diğer büyük kedilere ev sahipliği yapıyor. Muazzam büyüklükteki Etosha Tuzlası 22,000 m² büyüklüğünde dev bir çimenlik araziye sahip. Safari parkının bir ucundan diğer ucuna araç sürmeniz nerdeyse 6 saat sürüyor. Çok sayıda vahşi yaşamı gözleme noktasının bulunduğu bölgede, yapılacak en güzel şey arabanızı parktaki su birikintilerinden birinin yanına çekip vahşi yaşamı izlemek. Fil, aslan, tilki, zürafa, antilop, Afrika antilobu, ceylan, keseli antilop, impala, kaya keçisi ve zebralar hemen her yerde.

9. Lüderitz

Luderitz Namibya

Namibya’nın güneyinde okyanusa doğru uzayan en boş yolunun sonunda yer alan Lüderitz, nefis güzellikte izole edilmiş ve temiz havası, rahat atmosferi ve Bavarya mimarisi ile göz dolduran bir şehir. Namib Çölü ile Atlantik Denizi arasında kalan Lüderitz, Afrika’nın en güzel liman kasabalarından biri. Bir ticari merkez olarak kurulan kasaba, balıkçılık ve doğal gübre üretimi ile gelişerek 1909’da Kolmanskop yakınlarında bulunan elmas madeni, tüm yazgısını değiştirdi.

10. Kolmanskop

Kolmanskop Namibia

Ketmanshop ile Lüderitz arasında bulunan ilginç atmosferli hayalet şehir Kolmanskop, 1956’ya kadar Namib elmas ticaretinin canlı başkentiydi. Elmas madenlerinin tüketilmesi ve 2. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla terkedilen görkemli kasaba çöl kumlarına teslim oldu. Çölün yuttuğu, yıllar sonra turizmle birlikte tekrar ilgi görmeye başlayan Ketmanshop’u her gün rehber eşliğinde düzenlenen turlardan biriyle gezebilirsiniz.

Dünyanın en güzel kanyonlarından biri olan Fish River Canyon; dünyanın en sıcak yerlerinden ünlü Kalahari Çölü; harika taş oyma örneklere ve duvar resimlerine sahip, hayatta kalmak çok zor bir iş gibi göründüğü Damaraland; fosilleşmiş Fantastik bir taşlaşmış orman Lady of the Brandberg (Brandberg Leydisi); kuş gözlemciliği söz konusu olduğunda Afrika’nın en iyi ilk 10 bölgesinden biri olan Caprivi Strip; kırmızı kum taşları ve doğal kaynak sularının bolca bulunduğu bir koruma alanı olan Waterberg Plato parkı Namibya’da gezilecek ve görülecek diğer yerler arasında.

Kaynak: gezievreni.com

Düşüncen Nedir ?

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0