EN LEZZETLİ JAPON YEMEKLERİ: JAPON MUTFAĞINA ÖZGÜ 50 YEMEK

Çok geniş bir yemek kültürüne sahip olan Japon mutfağının ilk bakışta ya da ilk tadımda hoşunuza gitmeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ama gerek sağlık açısından, gerek sunduğu yalın lezzetler açısından Japonya yiyecekleri yendikçe sevilen, sevildikçe daha çok yenilen bir doğaya sahip. Japonya yemekleri diğer Asya ülkelerinin yemekleri ile büyük benzerlikler gösterse de, bu mutfakta baharat ve yağ kullanımının daha az olduğunu söylemek mümkün. Yani Japon mutfağı aslında diğer Asya mutfaklarına nazaran biraz daha sade ve hafif lezzetler sunuyor. Yemeklerde mevsimsel ve doğal malzeme kullanımı hem lezzetin hem de sağlıklı yaşamın parolası olarak görülüyor. Popülaritesi gün geçtikçe artan sushi, sukiyaki ve tempura gibi yemeklerin yanı sıra geleneksel Japon mutfağı çok daha fazla lezzete ev sahipliği yapıyor. 1. SUSHİ Japon yemekleri listesi yapılır da listenin başına sushiyi koymadan olur mu? Japon mutfağı dendiğinde dünya çapında akla gelen ilk yemek olan sushi, pek çok kişinin düşündüğünün aksine çiğ balık değildir. Sushi sirkesi, pirinç ve çeşit […]

EN LEZZETLİ JAPON YEMEKLERİ: JAPON MUTFAĞINA ÖZGÜ 50 YEMEK

Çok geniş bir yemek kültürüne sahip olan Japon mutfağının ilk bakışta ya da ilk tadımda hoşunuza gitmeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ama gerek sağlık açısından, gerek sunduğu yalın lezzetler açısından Japonya yiyecekleri yendikçe sevilen, sevildikçe daha çok yenilen bir doğaya sahip. Japonya yemekleri diğer Asya ülkelerinin yemekleri ile büyük benzerlikler gösterse de, bu mutfakta baharat ve yağ kullanımının daha az olduğunu söylemek mümkün. Yani Japon mutfağı aslında diğer Asya mutfaklarına nazaran biraz daha sade ve hafif lezzetler sunuyor. Yemeklerde mevsimsel ve doğal malzeme kullanımı hem lezzetin hem de sağlıklı yaşamın parolası olarak görülüyor. Popülaritesi gün geçtikçe artan sushi, sukiyaki ve tempura gibi yemeklerin yanı sıra geleneksel Japon mutfağı çok daha fazla lezzete ev sahipliği yapıyor.

1. SUSHİ

Japon yemekleri listesi yapılır da listenin başına sushiyi koymadan olur mu? Japon mutfağı dendiğinde dünya çapında akla gelen ilk yemek olan sushi, pek çok kişinin düşündüğünün aksine çiğ balık değildir. Sushi sirkesi, pirinç ve çeşit çeşit deniz mahsulünü bir araya getiren bir yemektir. Birçok sushi çeşidi olsa da en bilinen çeşitlerini Çiraşizuşi, İnarizuşi, Makizuşi, Futomaki şeklinde sıralamak mümkün.

2. TEMPURA

Japon mutfağının en lezzetli yemeklerinden biri olarak değerlendirilen Tempura, un ve yumurta karışımına batırılaran deniz mahsulleri, taze sebzeler ve mantarın yağda kızartılmasıyla yapılır. Japonya’da oldukça ünlü olan yemeği hemen her restoranda rahatlıkla sipariş edebilirsiniz.

3. SUKİYAKİ

Japon yemekleri arasında deniz mahsullerinin egemenliğini bir nebze kıran Sukiyaki, ince et dilimlerinin sebze ve mantarla birlikte demir tencerede haşlanmasıyla yapılır. Bu yemek özelinde bölgeden bölgeye değişen tüketim alışkanlığından da söz etmek mümkün. Bazı bölgelerde soya sosu ve şekerden yapılan bir sos eşliğinde servis edilen yemek, bazı bölgelerde sos olarak çiğ yumurta eşliğinde servis edilir.

4. JAPON KÖRİSİ

Sebze ve et türlerinin bir araya geldiği körili bir yemek olan Japon Körisi yapımında en çok soğan, havuç ve patates kullanılırken, et olarak da sığır veya tavuk eti tercih edilir. Genellikle körili pilav, körili udon ve körili ekmek olmak üzere üç türde beğeniye sunulur.

5. JAPON USULÜ YENGEÇ

Japonların “Kani” ismiyle andığı bu özel yengeç yemeği tüm dünyada yenilenlerin çok ötesinde bir lezzete sahip. Özellikle kırmızı kral yengeci ile yapılanı makbuldür.

6. UDON

Sobaya göre daha kalın ve açık renkli olan udon, bir çeşit Japon noodle, diğer bir değişle Japon eriştesi… Soba gibi şekerli veya soyalı sos ile servis edilir.

7. SOBA

Soba, karabuğday ve buğday unundan yapılan lezzetli bir Japon yemeğidir. Spagetti makarnasını andıran görüntüsüne soya sosu ya da şekerli sos gibi ekler eşlik edebilir.

8. TONKATSU

Japonlar ne yer sorusuna pirinç ve balık olarak cevap veriyorsanız büyük oranda haklılık payınız var. Ama Tonkatsu da lezzeti inkar edilemeyecek bir yemek ve bileşenleri arasında pirinç ya da balık bulunmuyor. Pirzola etinin yumurta ve una bulanıp kızartılmasıyla elde ediliyor.

9.YAKİNİKU

Japonya mutfak kültüründe sosların önemi büyük. Yakiniku için bir çeşit dana bifteği diyebiliriz. Yapımında dikkat edilen en önemli iki noktadan biri etin mutlak surette taze olması, bir diğeri hafifçe ızgara yapılması. Japonya kültürü ve yemekleri demişken, Japonların dana etini genel olarak yumuşak formda tercih ettiklerini de söyleyebiliriz.

10. YAKİTORİ

Japonların yemekleri arasında lezzetiyle dikkat çeken bir diğer yemek yakitoridir. Yapımında Avrupa’da topak tuz, Asya’da tatlı tuz olarak bilinen baharat kullanılır ve bir çeşit tavuk şiş yemeğidir.

11. ROBATAYAKİ

Robatayaki aslında bir yemek isminden ziyade bir restoran tipi. Restoranda, çeşitli balık türleri ve sebzeler şişlenerek ızgaraya bırakılır ve özel bir tahta kaşık yardımıyla servis edilir. Bu tip restoranlar Japonya geleneksel yemekleri açısından oldukça önemli bir kültürü simgeler.

12. SASHİMİ  

İşte çiğ balık mitinin doğrulandığı adresteyiz! Sashimi, çeşitli balıkların pişirilmeden soya sosu ve wasabi ile servis edilmesine verilen isimdir. Ayrıca yapımında kullanılan zencefil gibi çeşnilerin lezzeti uzun süre hatırınızda kalacak.

13. KARAAGE

Japon mutfağında neredeyse deniz ürünleri kadar kullanılan tavuk etinden yapılan bir yemek olan karaage, lezzeti ve görüntüsü ile iştah kabartıyor. Soya sosu, tuz ve çeşitli baharatlarla terbiye edilen  yemek, ilk bakışta kızarmış tavuğa benzetilse de damaklarda çok farklı bir tat bırakıyor.

14. SHABUSHABU

Japon yemekleri isimleri arasında telaffuzu en zor olanlardan biri de Shabushabu. Et ve sebzelerin su yosunu ve çeşitli malzemelerle kaynatılmasıyla ortaya çıkan yemek, susam bazlı soslarla keyifli bir sunuma sahip.

15. ODEN

Restoranlardan sipariş edebileceğiniz gibi marketlerde de bulunan Oden, zengin besin içeriği ile dikkat çekiyor. Farklı malzemelerin bir araya geldiği tabakta et köftesi, balık köftesi, haşlanmış yumurta gibi besinlere rastlamak mümkün. Her bölgede değişik bileşenlerle servis edilen yemek genel olarak soya sosunda kaynatılıyor.

16. KAİSEKİ RYORİ 

Olası bir Japonya gezisi esnasında ismini sıkça duyacak ama muhtemelen hiçbir yerde yiyemeyeceksiniz. Çünkü Kaiseki Ryori kendi başına bir yemek değil, bir ziyafet tarzı. Haşlanmış ya da kızarmış yemeklere eşlik eden çorbalar, pilavlar, turşular, meyveler… Baştan sona ışıl ışıl Japon yemek kültürünü yansıtan mükemmel bir menü planlaması… Ama Kaiseki ryori sipariş etmeden önce iki kez düşünmenizde fayda var çünkü fiyatı biraz yüksek olabilir.

17. GYUDON

Dünya çapında popüler hale gelen Gyudon, doyurucu bir kase olarak karşınıza çıkıyor. Pirinç, sığır eti ve çeşitli sebzeler ile adeta bir lezzet rüyası.

18. CHANKONABE

İçerdiği protein miktarı ve besleyici özelliği ile sumo güreşçilerinin favori yemeklerinden olan Chankonabe bol etli ve sebzeli bir haşlama yemeği.

19. SOSLU YAKİSOBA

Eriştesi, eti, lahanası ve üzerinde worcester sosuyla batılı bir görünüm yaratan yemek genellikle kırmızı zencefil turşusu ile süslenir. Tezgahlarda, marketlerde ve restoranlarda tadabileceğiniz Soslu Yakisoba gerek görüntüsü gerek lezzeti ile iştahınızı kabartacak.

20. ONİGİRİ

Japon sandviçi olarak da adlandırılan Onigiri, japonların en sevdiği yemek olabilir. Sushi pilavından yapılan ve arasında erik turşusu, karides, tavuk, somon balığı gibi besleyici ürünlerin olduğu gayet lezzetli bir yemek.

21. UNAGİ-NO-KABAYAKİ

Odun ateşinde pişen soslu yılan balığı çekici bir görünüm kazanıyor. Çoğu zaman pirinç yatağında tercih edilen bu yemek kolaylıkla favorileriniz arasına girecek.

22. UMAİBO

Dünyada hiçbir çocuğun reddedemeyeceği söylenen silindirik mısır atıştırması… Salam, takoyaki, peynir ve çikolata dahil olmak üzere pek çok çeşidi olan bu abur cubur sadece çocuklara değil herkese hitap ediyor.

23. YAKİZAKANA

Yapımında uskumru ve somon balığı tercih edilen yakizakana, alev üzerinde ızgara metoduyla pişirilir.

24. NİZAKANA

Soya sosunda kaynatılan ve ızgara edilen balığın tadı diğer tüm balık yemeklerinden çok daha aromatik ve dolgun oluyor. Japonya’nın her restoranında bulabileceğiniz ünlü bir yemek Nizakana.

25. BATI TARZI KIZARTMALAR

Batı tarzında servis yapan restoranlarda bulabileceğiniz bazı kızartma yemeklerine genel olarak bu isim veriliyor. Bu restoranlarda kroket, karides kızartma, yengeçli kroket gibi pek çok farklı alternatif beğeninize sunuluyor.

26. JİNGİSUKAN

Koyun eti ve sebzelerin özel bir tencerede pişirilmesiyle elde edilen Jingusikan, et suyunun sebzelerle buluşmasını sağlayan özel tenceresi ile muhteşem bir lezzet yakalıyor.

27. KANSAİ TARZI KUSHİ-KATSU

Mie, Nara, Kyoto, Osaka, gibi şehirleri kapsayan Kansai bölgesine özel yapım şekliyle oldukça lezzetli bir ızgara türü. Et ve sebzenin şiş üstündeki birlikteliği denemeye değer bir lezzet sağlıyor.

28. GYUTANYAKİ

Japonya yöresel yemekleri kategorisinde değerlendirilen Gyutanyaki sadece özel restoranlarda bulunabiliyor. Tipik bir Gyutanyaki tabağı pilav, özenle pişirilmiş dana dili ve lezzetli beyaz lahana turşusu içeriyor. Sakatat seviyorsanız bu yemeği tatmayı ihmal etmeyin.

29. OKONOMİYAKİ

Buğday unu-yumurta karışımına sebze, et, deniz mahsulleri ve diğer malzemelerin eşlik ettiği, ocakta pişen bir yemek. Festivallerde ve özel etkinliklerde bolca Okonomiyaki tezgahı ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bazı restoranlar kendi okonomiyakinizi yapmanıza da izin veriyor.

30. TAMAGOYAKİ

Basitçe yuvarlanmış bir omlet olarak tarif edebileceğimiz Tamagoyaki bazı durumlarda soya sos veya özel dashi sos ile servis edilir. Soya sosuna  zencefil turşusu, zeytin yağı ve bal katılarak elde edilen dashi sosun omlet ile uyumuna inanamayacaksınız. Yapımı oldukça basit olan bu yemeği marketlerde de bulabilirsiniz ama restoranlarda tüketmeniz tavsiye ediliyor.

31. KATSUDON

Tonkatsunun soğan, çırpılmış yumurta ve soya sosu ile birlikte kaynatıldığı bir yemektir. En iyi katsudonu yemek için özel tonkatsu restoranlarını tercih edebilirsiniz.

32. KİRPİ BALIĞI

Yasal olarak sadece lisanslı restoranlarda servis edilen Kirpi Balığı zehirli olmasıyla biliniyor. Genellikle güveçte tüketilen Kirpi Balığı için yüklü bir miktar ödeme yapmanız gerekebilir.

33. GYOZA

Gyoza geleneksel bir Çin yemeği olmasına rağmen Japon mutfağı tarafından da benimsenmiştir. Bu lezzetli böreğin yapımında elbette farklılıklar bulunuyor. Çin tarafı haşlama yöntemini tercih ederken Japon tarafı genellikle kızartma şeklinde tüketiyor. Uygun fiyatı ve her damak zevkine hitap eden lezzeti ile sizin de en sevdiğiniz yiyecekler arasına girebilir.

34. NİKUJAGA

Basitçe et haşlama olarak adlandırabileceğimiz Nikujaga, patates ve etin soya ve şeker bazlı bir sosta kaynatılmasıyla yapılıyor. Zaman zaman havuç ve erişte de sunuma eklenebiliyor. Sadece restoranlarda değil, İzakaya denen Japon publarında da erişebileceğiniz hoş bir yemek.

35. MOTSUNABE

Sakatat ve sebzeyi bir araya getiren Motsunabe, Fukuoka’nın en meşhur lezzetidir. Japonya’nın her şehrinde Motsunabe yapan restoranlar bulabilirsiniz ancak orijinal lezzetine göre farklılıklar gösterebilir.

36. TAKOYAKİ

Japon yemeklerinde sıklıkla kullanılan besinlerin neredeyse tamamıyla yapılan Takoyaki, yuvarlak köftelerdir. Kalamar, lahana, kurutulmuş karides ve çıtır çıtır kızarmış hamurun bir araya geldiği yemek tezgahlarda ve restoranlarda satılıyor. Takoyaki’nin bir tabağı 500 yen civarında fiyatlandırılıyor.

37. PİRİNÇLİ OMLET

Öyle omlet mi olur dediğinizi duyar gibiyiz ama Japonlar bu işe biraz fark katmış. Pilav, tavuk ve soğanın kızartılıp ince bir omlete sarılarak dürüm haline getirilmesiyle yapılan yemek çoğu zaman ketçapla tatlandırılıyor. Daha çok çocuklara hitap ediyor gibi görünse de yetişkinlerin de severek tükettiği bir ürün.

38. NAPOLİTAN 

Domates soslu makarnanın Japon versiyonu ile tanışın! Biberiye, soğan ve yeşil biberle son dokunuşun yapıldığı napolitan makarnayı Batı tarzı restoran ve kafelerde bulabilirsiniz. Pek çok İtalyan turisti Japon usulü napolitan makarna yerken göreceksiniz, sakın şaşırmayın.

39. KAMAMESHİ

Japon mutfağında pilavın geniş yelpazesini yansıtan Kamameshi farklı pilav porsiyonlarının “kama” adı verilen demir bir tencerede pişirildiği, soya soslu bir yemektir. Tavuk, deniz mahsulleri ve sebzeler pişirildikten sonra somon balığı ilavesi ile servis edilir.

40. BUTA-NO-SHOGAYAKİ

Her restoranda karşılaşabileceğiniz bu yemek Japonlar için oldukça klasik bir lezzet. Yapımında genel olarak şarapta marine edilmiş domuz eti ve soya sosu kullanılıyor.

41.JAPON USULÜ PATATES SALATASI

İşte, yerken damak tadınıza yabancı hissetmeyeceğiniz bir yemek! Fantastik bir salata yediğinizi düşündürecek bir lezzete sahip olan Japon usulü patates salatasının sırrı mayonezinde gizli. Japon mayonezi küçük bir dokunuşla salatada büyük fark yaratıyor. Tercihinize göre yemeğinize salatalık, soğan, mısır ve havuç da ekleyebilirsiniz.

42. MİSO ÇORBASI

Japon mutfağının en klasik lezzetlerinden biri olan miso çorbasına pek çok farklı malzeme ilave edilebilir. Tercihinize veya mevsim şartlarına göre farklılık gösteren bu malzemelere palamut gevreği, konbu ve dashi eşlik edebilir. Restoranlarda sipariş edeceğiniz herhangi bir menü büyük ihtimalle miso çorbası da içerecektir.

43. TOFU

Japon mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan soya, bu sefer de peynir olarak karşınızda. Kelime olarak Japonca soya ve pıhtıdan türeyen tofu, vejetaryenlerin de protein ihtiyacı için tükettikleri bir besin.

44. CHAWANMUSHİ

Geleneksel Japon restoranlarında tadına doyamayacağınız bir yemek… Tavuk, balık, karides, gingko fındığı gibi besleyici malzemelerin yumurta ve dashi suyuyla birleştirilip buharda pişirilmesiyle yapılır. Görüntüsü ve dokusu muhallebiye benzeyen chawanmushinin zahmetine değecek bir lezzeti var.

45. TSUKEMONO

Tsukemono, Japon turşularının geneline verilen isimdir. Turşu, Japon mutfağındaki pek çok yemek için gereklidir. Japonlar sebze ve meyveleri tuz, soya, miso ve pirinç sirkesi gibi maddelerle fermente ederek tadına doyamayacağınız turşular üretiyor. Turşu yapmak onlar için kadim bir gelenek.

46. TAMAGOKAKE GOHAN

Sıcak pirincin üzerine soya sosu ve çiğ yumurta karışımı dökülerek yapılan bu yemek Japonların keyifle tükettiği besinler arasında yer alıyor. Oldukça basit tarifiyle dikkat çeken yemeği kendi evinizde de deneyebilirsiniz.

47. EDAMAME

Japon barlarının en çok tercih edilen atıştırmalığı olan Edamame haşlanmış ve hafifçe tuzlanmış taze soya fasulyesi olarak servis ediliyor. Özellikle bira ve farklı alkol türleriyle birlikte tüketilen keyifli bir atıştırmalık.

48. CHAZUKE

İlk bakışta “yahu bu Japonlar da biraz abartıyor” dedirten Chazuke, pirincin üzerine çay dökülmesiyle yapılıyor. Sofradan henüz kalkmış olsanız bile tüketebileceğiniz oldukça sade ve naif bir lezzet. Kurutulmuş deniz yosunu ve somon balığı gibi süslemelerle de tercih edebilirsiniz.

49. RAMEN

Japon mutfağının yıldızlarından olan rameni bir çeşit erişte çorbası olarak düşünebilirsiniz. Eski zamanlarda tavuk suyuyla yapılan çorbası şimdilerde hemen hemen aklınıza gelebilecek her türlü malzeme ile yapılabiliyor. Üstelik çorbanın içinde “miso” isminde yine Japon mutfağına özgü fermente bir besin de yer alıyor. Genellikle erişteye eşlik eden malzemeler de şöyle sıralanıyor: İnce dilimlenmiş et parçaları, deniz yosunu ve yumurta.

50. ÇÖREK

Listemizin sonununu tatlıya bağlayalım istedik. Japonya sokaklarında gezerken karşılaşacağınız fırınlarda köri soslusundan kavun aromalısına kadar pek çok türde çörekle tatlı ihtiyacınızı giderebilir, yeni yolculuklar ve keşifler için enerji sağlayabilirsiniz.

BONUS: TABİİ Kİ PİRİNÇ PİLAVI

En gelenekselinden en özeline kadar Japon yemeklerinin neredeyse tamamından bahsetmişken pirinç pilavını da bir yere sıkıştırmamak olmazdı. Japonlar, sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar neredeyse bütün gün pilav tüketiyor. Yağ, tuz ve diğer tatlandırıcılar kullanılmadan sadece haşlama yöntemiyle yapılan pirinç pilavı; ana yemek, yemek yanı, yemek öncesi veya yemek sonrası olarak servis edilebiliyor.

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Yeme ve İçme 3 yıl önce

Bir bölgenin kültürünü ve coğrafyasını en iyi şekilde keşfetmenin yolu meşhur lezzetlerinden geçiyor. Özellikle de şehirlerin sokak yemekleri, toplumun damak zevkinin kültürle birleşmesinin bir ürünü. Ayrıca sokak lezzetlerinin peşine düşmek, şehirde yaşamanın nasıl olacağını görebileceğiniz bir kapı görevi de görüyor. Peki, hangi şehir hangi sokak lezzetiyle meşhur hiç merak ettiniz mi?  Yeni yerler keşfederken gittiğimiz yerin sadece meşhur binalarını ya da meydanlarını değil, yöresel yemeklerini ve sokak lezzetlerini de keşfetmeliyiz. Gittiğimiz şehirlerde karşımıza çıkan sokak tezgâhlarından aldığımız ve ayaküstü karnımızı doyurduğumuz bu lezzetler her zaman bir başka olmuştur. Türkiye’nin Seyahat Sitesi Enuygun.com, sokak lezzetleriyle öne çıkan şehirleri sizin için derledi. İstanbul İstanbul’da yaygın bir sokak lezzeti kültürü bulunuyor ama şehirle en çok özdeşleşen sokak lezzeti, ıslak hamburger. İstanbul’un bir diğer gözde lezzeti ise balık ekmek. İstanbul’a gelip de Eminönü’nde balık ekmek yememek pek mümkün değil! Midye dolma da bu iki lezzetin peşi sıra gelen bir sokak lezzeti. Midye dolma Türkiye’nin […]

Farklı Ülkelerden Geleneksel 6 Ekmek Tarifi

Yeme ve İçme 4 yıl önce

Kim sevmez ki güne mis gibi ekmek kokusu ile uyanmayı. Şöyle fırından yeni çıkmış sıcacık tazecik bir ekmekle güne başlamaktan daha güzel bir keyif yok bence. Ekmek sadece bizim mutfağımızda değil dünya mutfaklarında da önemli bir yere sahip. Neredeyse her ülkenin kendine has geleneksel bir hatta birkaç ekmeği var. Üstelik hepsi de birbirinden lezzetli. Siz de hamurun en lezzetlisi, karbonhidratsız yapamayanların göz bebeği dünya mutfaklarından çeşit çeşit ekmekleri keşfetmek ve en beğendiklerinizi mutfaklarınızda denemeye ne dersiniz? Cevabınız evetse afiyetle okumanız dileğiyle. İşte dünya mutfaklarının en sevilen ekmeklerinden sadece birkaçı: Farklı Ülkelerden Geleneksel 6 Ekmek Tarifi Cramique, Belçika Belçika’nın bu enfes çikolatalı ekmeğinin tadı damağınızda kalacak. Cramique, Belçika Malzemeleri:  100 ml ılık süt 100 ml ılık su 10 gram instant maya 2 yumurta 85 gram toz şeker 100 gram tereyağı 500 gram un Bir çay kaşığı tuz 50 gram bitter çikolata 50 gram sütlü çikolata (İsterseniz 100 gram bitter çikolata kullanarak […]

Evde Kolayca Yapabileceğiniz 11 Fast-Food Tarifi

Yeme ve İçme 4 yıl önce

Kim demiş evde fast food keyfi yapılmaz diye. Siz de ara sıra kendinizi şımartmak dışarıda severek yediğiniz fast food tarzı yiyecekleri evde nispeten daha sağlıklı bir tarzda hazırlamak istemez misiniz? Seçin, beğenin, kendinize göre katıp karıştırın ve güzel bir film eşliğinde evinizde keyif yapın. Afiyet olsun! Evde Kolayca Yapabileceğiniz 11 Fast-Food Tarifi 1) Bol Malzemeli Pizza Bol malzemeli pizza malzemeleri:  Pizza hamuru için: 1.5 su bardağı un Yarım su bardağı su 1 çay kaşığı yaş maya 1 çay kaşığı toz şeker 1 çay kaşığı tuz 2 yemek kaşığı zeytinyağı Domates sosu için: 1 domates 2 dal taze fesleğen 1 dal taze kekik Yarım diş sarımsak 1 tutam tuz 1 tutam karabiber Üzeri için: Yarım su bardağı rendelenmiş dil peyniri 10-11 dilim sucuk 4-5 dilim sosis 4-5 dilim jambon 4-5 arpacık soğan 10-12 parça misket mozarella peyniri ya da top peynir Bol maddeli pizza hazırlanışı: Hamuru için mayayı ılık suda eritin. […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.