İLGİNÇ BİR LONDRA TURU İÇİN GÖRMENİZ GEREKEN 7 YER

Seyahat edenlerin anlattıkları hikayeler her zaman ilgi çekici olmuştur. Bu nedenle seyahatten dönen kişilere ‘’yediğin içtiğin senin olsun, bize gördüklerini anlat’’ deriz. Seyahat etmenin en güzel taraflarından bir tanesidir hikayeler biriktirmek. Gittiğiniz şehirlerde herkes tarafından pek bilinmeyen ilginç hikayelere sahip olan yerleri ziyaret ederek seyahatinizi yıllarca unutulmayacak bir hale getirebilirsiniz. Londra turunuzdan çevrenizdeki insanlara anlatmaktan usanmayacağız birbirinden ilginç hikayelerle geri dönmek istiyorsanız buraları görmeden geri dönmeyin! SOKAK LAMBALARI Londra’nın bazı caddelerinde yer alan sokak lambalarının kanalizasyon gazları sayesinde ışık verdiğini biliyor muydunuz? Yerin altında biriken metan gazı sıkışmasını ve zaman zaman yayılan kanalizasyon kokularını önlemek için başvurulan bu yöntem sayesinde aynı zamanda tasarruf sağlanıyor. SAVAŞIN İZLERİ Zeplinler ilk kez bir savaş aracı olarak birinci dünya savaşı sırasında Almanlar tarafından kullanılmıştır. Alman zeplinleri dört yıl boyunca Londra’yı bombardıman altında tutmuş ve binlerce insan yaşamını yitirmiştir. Zeplinden atılan bombaların izleri ise bugün hala Smithfield bölgesindeki bazı binalarda görülebilmektedir. SU POMPASI 1854 yılında Londra’da yüzlerce […]

İLGİNÇ BİR LONDRA TURU İÇİN GÖRMENİZ GEREKEN 7 YER

Seyahat edenlerin anlattıkları hikayeler her zaman ilgi çekici olmuştur. Bu nedenle seyahatten dönen kişilere ‘’yediğin içtiğin senin olsun, bize gördüklerini anlat’’ deriz. Seyahat etmenin en güzel taraflarından bir tanesidir hikayeler biriktirmek.

Gittiğiniz şehirlerde herkes tarafından pek bilinmeyen ilginç hikayelere sahip olan yerleri ziyaret ederek seyahatinizi yıllarca unutulmayacak bir hale getirebilirsiniz. Londra turunuzdan çevrenizdeki insanlara anlatmaktan usanmayacağız birbirinden ilginç hikayelerle geri dönmek istiyorsanız buraları görmeden geri dönmeyin!

SOKAK LAMBALARI

Londra’nın bazı caddelerinde yer alan sokak lambalarının kanalizasyon gazları sayesinde ışık verdiğini biliyor muydunuz? Yerin altında biriken metan gazı sıkışmasını ve zaman zaman yayılan kanalizasyon kokularını önlemek için başvurulan bu yöntem sayesinde aynı zamanda tasarruf sağlanıyor.

soskak-lambalari


SAVAŞIN İZLERİ

Zeplinler ilk kez bir savaş aracı olarak birinci dünya savaşı sırasında Almanlar tarafından kullanılmıştır. Alman zeplinleri dört yıl boyunca Londra’yı bombardıman altında tutmuş ve binlerce insan yaşamını yitirmiştir. Zeplinden atılan bombaların izleri ise bugün hala Smithfield bölgesindeki bazı binalarda görülebilmektedir.

savasin - izleri


SU POMPASI

1854 yılında Londra’da yüzlerce kişinin ölümüne neden olan kolera salgını baş gösterir. Salgının kaynağını araştıran Dr. John Snow, ölüm vakalarının gerçekleştiği evleri Londra haritası üzerinde işaretler. Yaptığı incelemede ölümlerin bir su tulumbası çevresinde kümelendiğini görür ve tulumbanın kolunu iptal ederek salgının yayılmasını önler. Hastalık saçan bu tulumba Soho bölgesi Broad sokağı köşesinde hala görülebilir.

su-pompasi


NAZİ ANITI

Londra’da bir Nazi anıtı bulunduğunu biliyor muydunuz? Westminster bölgesinde Carlton House Terrace 9 yakınlarında bulunan bir köpek mezarı İngiltere’nin tek Nazi anıtıdır. 1932-1936 yılları arasında Londra’da görev yapan Alman Büyükelçisi Leopold von Hoesch’in sahibi olduğu Giro isimli bu köpek elektrik çarpması sonucu 1934 yılında ölmüş ve büyükelçi tarafından bugünkü bulunduğu yere gömülmüştür. Mezar taşının üzerinde ‘’Giro. Hoesch’in sadık arkadaşı..’’ yazmaktadır.

nazi-aniti-londra


PALYAÇO MEZARLIĞI

Dünyanın ilk palyaçosunun Joseph Grimaldi olduğunu ve mezarının Londra’da bulunduğunu biliyor muydunuz? Ünlü pandomim sanatçısı Grimaldi modern anlamda bütün palyaçoların babası olarak biliniyor. Yüz boyasını ve büyük palyaço ayakkabılarını ilk olarak kullanan sanatçının mezarı Kings Cross bölgesinde bir park alanı içerisinde ziyaret edilebilir.

joseph-grimaldi-mezarlik


KÖPEK HEYKELİ

1902’te Londra’da bir tıp fakültesinde yürütülen deneylerde terrier cinsi bir köpeğe canlı kesim uygulanır. Canlı kesim karşıtı öğrenciler bu durumu protesto ederler ve Battersea kasabasında kötü muameleye maruz bırakılan köpeklere ve deney hayvanlarına dikkat çekmek için bir köpek heykeli dikerler. Heykeli protesto eden canlı kesim taraftarları ise heykele yönelik çeşitli saldırılar düzenlemeye başlamışlardır. Olayların tırmanmasının ardından binlerce öğrenci Trafalgar Meydanı’nda karşı karşıya gelir ve grupların birbirine saldırması sonucu birçok kişi yaralanır. Yerel yönetim ise olayları yatıştırmak için 1910 yılında heykelin kaldırılmasına karar verir.

1985 yılında ise Battersea Parkı’na hayvan haklarına dikkat çekmek ve olayların başlamasına neden olan terrier cinsi köpeğe ithaf olmak üzere yeni bir köpek heykeli dikilmiştir.

kopek-heykeli


GİZEMLİ BURUNLAR

Londra’nın çeşitli duvarlarında sanatsal burun montajlarının bulunduğunu biliyor muydunuz? 1997 yılında sanatçı Rick Buckley tarafından binaların duvarlarına monte edilen burunlar başlangıçta 35 taneydi. Bugün ise 7 tanesi varlığını koruyan gizemli burunların en dikkat çekici olanı Admiralty Kemeri üzerinde bulunur.

Burunların VII. Edward’ın büyük bir buruna sahip olmasına gönderme yapıldığını söyleyenler olduğu gibi Waterloo Savaşı’nı burun farkıyla kazandıklarını söyleyen Wellington Dükü’ne ithaf edildiği de söylenmektedir. Ayrıca, sanatçı Rick Buckley’in muhalif kişiliğinden dolayı burunların big brother toplumuna verilmek istenen ‘’burnumuzun dibindeler’’ mesajı olduğunu söyleyenler de bulunmaktadır.

gizemli-burunlar

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.